Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 122. dobę. Rosyjska sekcja BBC przekazała, że jak dotąd udało jej się potwierdzić nazwiska ponad czterech tysięcy żołnierzy, którzy zginęli w wojnie z Ukrainą. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.
> W nocy z piątku na sobotę na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA, cytując informację ukraińskiego portalu 24tv. Portal informował o eksplozjach w mieście Zaporoże na południowym wschodzie kraju, a także w mieście Dniepr w środkowej części Ukrainy.
> W wielkich bazach artyleryjskich na Białorusi rozpoczęto ładowanie uzbrojenia w celu wywiezienia go do Rosji - poinformowało Stowarzyszenie Kolejarzy Białorusi. Według tej organizacji, Rosja zamówiła 100 wagonów.
> Rosyjska sekcja BBC przekazała, że jak dotąd udało jej się potwierdzić nazwiska ponad czterech tysięcy żołnierzy, którzy zginęli w wojnie z Ukrainą. Poinformowała także, że rośnie liczba tych, którzy wyruszyli na wojnę jako ochotnicy, po zaledwie kilkudniowym przeszkoleniu.
> Policja na Ukrainie zabezpieczyła najliczniejszy jak dotąd zbiór dzieł sztuki starożytnej, które zostały zrabowane w czasie rosyjskie inwazji na Krym - poinformowała dziennikarzy w Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie prokurator generalna Iryna Wenediktowa.
> Wojska ukraińskie dokonują "taktycznego i profesjonalnego" wycofania z Siewierodoniecka, by skonsolidować siły i zająć lepsze pozycje obronne – powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. W ocenie Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) utrata Siewierodoniecka, o który od tygodni trwały zacięte walki, a także sąsiedniego Lisiczańska nie będzie jednak punktem zwrotnym w wojnie, a Ukraińcy osiągnęli już w tej bitwie swoje cele: spowolnili i osłabili Rosjan.
> Do Ukrainy, która od czterech miesięcy odpiera rosyjską agresję, dotarły pierwsze amerykańskie systemy artylerii rakietowej HIMARS. Pierwsze nagranie, które ma przedstawiać użycie systemów w akcji, zostało opublikowane w mediach społecznościowych.
> Zaporoska Elektrownia Atomowa na południu Ukrainy wciąż znajduje się w rękach rosyjskich okupantów. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała w komunikacie, że jest coraz bardziej zaniepokojona sytuacją personelu, który pozostaje w tym miejscu.
> Uczestnicy międzynarodowej konferencji w Berlinie, poświęconej kryzysowi żywnościowemu związanemu z rosyjską inwazją na Ukrainę, stwierdzili, że Rosja ponosi za to odpowiedzialność. Szefowa niemieckiego MSZ Niemiec Annalena Baerbock oskarżyła Rosję o wykorzystywanie groźby głodu na świecie "całkiem świadomie jako broni w wojnie". Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken stwierdził, że rosyjski atak doprowadzi w tym roku do głodu 40-50 milionów osób.
Źródło: PAP