TVN24 | Świat

Systemy HIMARS już w Ukrainie. Nagranie artylerii w akcji

TVN24 | Świat

Autor:
asty,ft\mtom
Źródło:
PAP, Reuters
Nagranie ma przedstawiać wykorzystanie systemów HIMARS w Ukrainie (materiał z 24.06.2022)
Nagranie ma przedstawiać wykorzystanie systemów HIMARS w Ukrainie (materiał z 24.06.2022)Reuters/Pavlo Narozhnyy
wideo 2/20
Reuters/Pavlo NarozhnyyNagranie ma przedstawiać wykorzystanie systemów HIMARS w Ukrainie

Do Ukrainy, która od czterech miesięcy odpiera rosyjską agresję, dotarły pierwsze amerykańskie systemy artylerii rakietowej HIMARS. Pierwsze nagranie, które ma przedstawiać użycie systemów w akcji, zostało opublikowane w piątek w mediach społecznościowych. Tymczasem Biały Dom ogłosił w czwartek nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w którym znajdą się między innymi cztery kolejne wyrzutnie rakiet HIMARS.

Na nagraniu, opublikowanym w piątek, 24 czerwca w mediach społecznościowych, widać moment ostrzału rakietowego, który ma być przeprowadzany z nieokreślonego miejsca w Ukrainie, przy wykorzystaniu systemów artylerii rakietowej HIMARS. Agencja Reutera, która udostępniła nagranie, nie była w stanie potwierdzić lokalizacji ani daty jego realizacji. Podkreśliła jednak, że kształt maszyn widocznych na nagraniu odpowiada systemowi HIMARS. 

Więcej HIMARS-ów dla Ukrainy

Tymczasem Biały Dom ogłosił 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Według komunikatu Pentagonu, w ramach nowego pakietu USA przekażą ze swoich magazynów cztery wyrzutnie HIMARS, dodatkowo do czterech dotychczas przekazanych, a także 36 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 105 mm, 18 łodzi patrolowych do ochrony wybrzeża, pojazdy do holowania haubic M777, 1200 granatników i 2 tysiące karabinów maszynowych.

Nowa transza oznacza, że od 24 lutego USA przekazały lub przekażą Ukrainie broń o łącznej wartości 6,1 mld dolarów. - Stany Zjednoczone będą kontynuować wspieranie obrony Ukrainy i jej suwerenności i integralności terytorialnej. Odwaga i determinacja ukraińskich sił zbrojnych, nie mówiąc o obywatelach, nadal inspiruje świat i jesteśmy zobowiązani być z nimi, podczas gdy walczą o swoją wolność - powiedział podczas briefingu prasowego w Białym Domu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

USA zapowiadają kolejne sankcje przeciwko Rosji

Pytany o to, jak długo USA będą kontynuować pomoc Ukrainie w obliczu pogarszających się warunków ekonomicznych w Ameryce, Kirby stwierdził - powołując się na słowa prezydenta Bidena - że będzie to robić. Dodał też, że choć prezydent stara się wyważyć obie kwestie, od początku mówił, że wsparcie Ukrainy będzie wiązało się z kosztami.

Wyrzutnia HIMARSPfc.Sarah Pysher / dvidshub.net

Nie potrafił jednocześnie powiedzieć, jak długo może potrwać wojna. Zaznaczył jednak, że rosyjskie wojska, mimo stopniowych postępów, nadal borykają się z dużymi problemami z logistyką, ze spójnością czy integracją działań poszczególnych jednostek.

Kirby zapowiedział również, że podczas nadchodzącego szczytu G7 w Niemczech ogłoszone zostaną kolejne sankcje przeciwko Rosji.

Europejskie kraje dozbrajają Ukrainę

W środę wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman poinformowała, że pierwsza partia wyrzutni HIMARS wraz z naprowadzanymi za pomocą GPS rakietami o zasięgu ok. 70 km dotarła już na Ukrainę.

Rakiety mają poważnie zwiększyć zasięg rażenia ukraińskich sił, bo posiadane przez nie systemy artyleryjskie mają w większości zasięg ok. 40 km.

Dodatkowe cztery sztuki podobnego systemu M270 MLRS ma przekazać Ukrainie Wielka Brytania, zaś Niemcy zobowiązały się do wysłania trzech wyrzutni jego zmodernizowanej niemieckiej wersji, MARS II.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty,ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Pfc.Sarah Pysher / dvidshub.net

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości