USA: Hamas wciąż przetrzymuje około 200 zakładników. Nie wiemy w jakim są stanie

Źródło:
PAP

Po piątkowym uwolnieniu dwóch amerykańskich zakładniczek, wciąż nieznane są losy około 200 zakładników przetrzymywanych przez Hamas. - Każdy z nich powinien zostać natychmiast i bezwarunkowo zwolniony - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Rzecznik zbrojnego skrzydła palestyńskiego Hamasu Abu Obeida poinformował w piątek o uwolnieniu dwóch zakładniczek z USA - matki i jej córki - z "powodów humanitarnych", podała agencja Reutera. Informację w tej sprawie potwierdził prezydent Joe Biden, który oznajmił, że "trwają wysiłki nad wypuszczeniem kolejnych zakładników".

- Hamas wciąż przetrzymuje około 200 zakładników różnej narodowości, w tym Amerykanów - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jak przekazał, są wśród nich dzieci i osoby starsze. Nieznane są m.in. losy 10 obywateli USA zaginionych po atakach Hamasu z 7 października, z których część znajduje się w niewoli.

CZYTAJ TEŻ: Hamas uwolnił dwie amerykańskie zakładniczki. Biden: przeszły przez okropną mękę

Zakładnicy Hamasu

Jak przyznał Antony Blinken, nie wie, w jakim stanie są zakładnicy, i odmówił odpowiedzi na pytanie o stan uwolnionych zakładniczek. - To kobiety, młodzi chłopcy, młode dziewczynki, osoby w podeszłym wieku, z wielu narodów. Każda z nich powinna zostać natychmiast i bezwarunkowo zwolniona - powiedział Blinken. Zwrócił jednocześnie uwagę, że duże zasługi w uwolnieniu dwóch obywatelek USA miał rząd Kataru. Odnosząc się do deklaracji Hamasu, że uwolni zakładników, jeśli Izrael przestanie bombardować Strefę Gazy, dyplomata powiedział, że nie powinno brać się takich deklaracji poważnie, tak jak nie bierze się poważnie tego, co mówi ugrupowanie terrorystyczne o nazwie Państwo Islamskie.

Autorka/Autor:FC//mm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: