W niedzielę wygrał wybory, we wtorek wezwany do sądu. "Nieposłuszeństwo obywatelskie"


Dwa dni po wyborach do parlamentu Katalonii, szef władz wykonawczych tego regionu Hiszpanii Artur Mas otrzymał wezwanie do sądu w charakterze podejrzanego o "nieposłuszeństwo obywatelskie" za zorganizowanie w 2014 roku referendum niepodległościowego.

Jak poinformowała AFP, Mas ma zeznawać 15 października przed Najwyższym Trybunałem Sprawiedliwości Katalonii. W przyszłym miesiącu zeznania złożyć ma także siedmiu świadków, w tym dwóch współpracowników katalońskiego przywódcy. Skargę na Masa złożył pod koniec listopada 2014 roku ówczesny prokurator generalny Hiszpanii Eduardo Torres-Dulce, zarzucając przywódcy Katalonii i jego dwóm współpracownikom m.in. sprzeniewierzenie publicznych pieniędzy oraz niesubordynację wobec władz centralnych w Madrycie. Jednak miesiąc później prokurator podał się do dymisji, argumentując tę decyzję naciskami ze strony hiszpańskiego rządu, którym nie chciał się poddać.

Śledztwo ws. referendum

W grudniu Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Katalonii zdecydował o wszczęciu śledztwa w sprawie zorganizowania przez Masa referendum niepodległościowego z 9 listopada 2014 roku, które władze regionu nazwały pozbawionym mocy prawnej "aktem uczestnictwa obywatelskiego". Mas i jego współpracownicy podejrzani są o "nieposłuszeństwo obywatelskie". W niedzielnych wyborach zwolennicy niepodległości Katalonii zdobyli absolutną większość w parlamencie regionu. Zgodnie z programem wyborczym będą teraz dążyć do jednostronnej deklaracji niepodległości Katalonii. Władze centralne Hiszpanii są temu przeciwne i ostrzegają, że mają środki prawne, by do tego nie dopuścić.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości