Arabia Saudyjska: kryzys z Iranem bez wpływu na rokowania ws. Syrii


Obecny kryzys irańsko-saudyjski "nie powinien mieć wpływu" na rozmowy pokojowe ws. Syrii - oświadczył w Nowym Jorku ambasador Arabii Saudyjskiej przy ONZ Abdallah al-Muallimi.

Saudyjski dyplomata zapewnił, że Rijad nie zbojkotuje zaplanowanych na styczeń rozmów ws. Syrii. - Będziemy wspierać wysiłki na rzecz pokoju w Syrii. Weźmiemy udział w zaplanowanych na 25 stycznia w Genewie negocjacjach w sprawie zakończenia konfliktu w tym kraju - powiedział Abdallah al-Muallimi.

Zerwane stosunki dyplomatyczne

W niedzielę Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie i ostrej irańskiej reakcji na egzekucję w Arabii Saudyjskiej szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Pojawiły się obawy, że kryzys irańsko-saudyjski może zaszkodzić planowanym na koniec stycznia w Genewie rozmowom między syryjską opozycją a reżimem prezydenta Baszara el-Asada, jako że Rijad i Teheran stoją w konflikcie w Syrii po przeciwnych stronach: Iran należy do nielicznych popleczników Asada, Arabia Saudyjska zaś otwarcie popiera walczącą z nim opozycję, w tym umiarkowanych dżihadystów.

Ambasador Abdallah al-Muallimi zapewnił także, że obecny konflikt na linii Teheran-Rijad nie będzie miał także wpływu na proces pokojowy w Jemenie, gdzie koalicja państw arabskich pod wodzą Arabii Saudyjskiej bombarduje od marca zeszłego roku pozycje szyickich rebeliantów z ruchu Huti walczących o obalenie reżimu prezydenta Abd ar-Rab Mansura al-Hadiego.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości