Koniec "tajnych rozwodów" w Arabii Saudyjskiej. Kobiety dostaną SMS

Monarchia za murem
Monarchia za murem
tvn24
Życie w Arabii Saudyjskiej. "Czarno na białym" TVN24 z 16 listopada 2018tvn24

Kobiety w Arabii Saudyjskiej zostaną powiadomione wiadomością SMS, że ich mężowie się z nimi rozwiedli. Nowe prawo ma chronić Saudyjki przed kończeniem małżeństw bez ich wiedzy - poinformował tamtejszy rząd. Aktywiści praw kobiet oceniają, że to krok we właściwym kierunku, ale bardzo niewielki.

W niektórych państwach arabskich mężczyźni mogą bez problemu rozwieść się ze swoimi żonami, nie musząc nawet ich o tym informować. Takie "tajne rozwody" do tej pory miały miejsce m.in. w Arabii Saudyjskiej.

Sytuację tę zmienia nowe prawo, które weszło w życie w niedzielę. Dzięki niemu kobiety mają być w pełni świadome swojego stanu cywilnego, aby mogły chronić swoje prawa, na przykład do otrzymywania alimentów. Zgodnie z nowym prawem kobiety będą otrzymywać wiadomości SMS jeżeli ich mężowie doprowadzą do rozwodu.

Ochrona praw kobiet

"Saudyjskie sądy zaczęły wysyłać takie (rozwodowe) powiadomienia (…) to krok mający na celu ochronę praw kobiet" - zakomunikowało saudyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

Poinformowano także, że Saudyjki mogą sprawdzać swój stan cywilny na stronie internetowej ministerstwa lub odwiedzić odpowiedni sąd, aby uzyskać kopię dokumentów rozwodowych.

Według obrońców praw człowieka to krok we właściwym kierunku, ale bardzo niewielki. Cytowany przez agencję Reutera Saud Abu Dayyeh z organizacji "Equality Now" zwraca uwagę, że informacja o rozwodzie nie oznacza na przykład, że kobieta dostanie z tego tytułu alimenty lub przyznana jej będzie opieka nad dziećmi.

Pozwolenia od mężczyzny

W ostatnich latach w konserwatywnym królestwie następca tronu książę Mohammed bin Salman zaczął przyznawać kobietom więcej praw. W 2018 roku został zniesiony zakaz prowadzenia przez nie samochodów, pozwolono im uczestniczyć w zawodach sportowych na stadionach, a także po raz pierwszy mogły głosować w lokalnych wyborach.

Zmiany te zostały z zadowoleniem przyjęte przez państwa Zachodu m.in. z Unii Europejskiej. Jednocześnie w Arabii Saudyjskiej zatrzymywani byli jednak krytycy rządu, w tym aktywistki broniące praw kobiet.

Jednak wielu podstawowych praw kobiety w Arabii Saudyjskiej nadal nie mają. Szczególnym problemem jest system kurateli nad ich życiem sprawowanej przez mężczyzn - ich mężów lub krewnych. Saudyjki muszą mieć zgodę mężczyzn jeśli chcą podjąć pracę, podróżować, wyjść za mąż, a nawet przyjmować leki czy przejść operację.

Autor: dasz,mm / Źródło: Reuters