Antony Blinken w Kijowie. "Waszyngton skupia się przede wszystkim na przekazaniu Ukrainie Patriotów"

Źródło:
Reuters
Blinken w Kijowie: Stany Zjednoczone będą was wspierać, dopóki wasza suwerenność nie będzie zagwarantowana
Blinken w Kijowie: Stany Zjednoczone będą was wspierać, dopóki wasza suwerenność nie będzie zagwarantowanaReuters
wideo 2/4
Blinken w Kijowie: Stany Zjednoczone będą was wspierać, dopóki wasza suwerenność nie będzie zagwarantowanaReuters

Trwają prace nad bilateralnym porozumieniem w sprawie bezpieczeństwa między USA a Ukrainą. Stany Zjednoczone skupiają się na przekazaniu Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot - oświadczył dziś w Kijowie sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył na Ukrainę we wtorek i spotkał się w Kijowie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą.

Blinken poinformował, że Stany Zjednoczone przekażą władzom Ukrainy dodatkowe 2 miliardy dolarów na wydatki wojskowe. Dodał, że celem tego wsparcia są inwestycje w ukraiński przemysł.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba i sekretarz stanu USA Antony Blinken w KijowiePAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

- Zapewnimy Ukrainie dodatkowe 2 miliardy dolarów zagranicznego finansowania wojskowego. I połączyliśmy to wszystko w pierwszy w swoim rodzaju fundusz przedsiębiorstw obronnych – powiedział Blinken. Sekretarz stanu wyjaśnił, że pomoc będzie składała się z trzech elementów i będzie poległa m.in. na wzmacnianiu możliwości Ukrainy w produkcji uzbrojenia.

- Jednym z nich jest dostarczenie broni już dziś i to pomoże Ukrainie w jej nabyciu. Po drugie, powinniśmy również skupić się na tym, o czym właśnie mówił Dmytro, czyli inwestowaniu w ukraińską bazę przemysłu obronnego, pomagając w dalszym wzmacnianiu jej zdolności do produkcji tego, co musi produkować dla siebie, a także dla innych – oświadczył Blinken.

Blinken: uzbrojenie jest już w drodze

Blinken oświadczył, że uzbrojenie z USA w ramach pomocy dla broniącej się przed agresją Rosji Ukrainy jest już w drodze i wkrótce będzie już na miejscu.

Sekretarz stanu mówił także, że Kongres zezwolił na konfiskatę rosyjskich aktywów i zapewnił, że Rosja zapłaci za to, co zniszczył jej dyktator Władimir Putin. Zapowiedział jednocześnie kroki na rzecz zbliżenia Ukrainy do NATO.

Do Kijowa przyjechał Antony Blinken. "Pomoc została ustalona i już jedzie". Ciężkie walki w Wołczańsku
Do Kijowa przyjechał Antony Blinken. "Pomoc została ustalona i już jedzie". Ciężkie walki w WołczańskuAnna Czerwińska/Fakty TVN

Porozumienie o bezpieczeństwie

Podczas konferencji prasowej z Kułebą Blinken odniósł się do zapowiedzi zawarcia pomiędzy USA i Ukrainą umowy o sprawach bezpieczeństwa. Przypomniał, że takie umowy Ukraina zawarła lub negocjuje z 32 państwami.

Amerykański system obrony powietrznej Patriot Raytheon

- Są to umowy, które będą wspierać Ukrainę w ciągu następnej dekady i pozwolą jej zbudować przyszłe siły, które będą w stanie odstraszać i bronić przed agresją. Wykonaliśmy bardzo dobrą i produktywną pracę między naszymi zespołami w tej kwestii. Myślę, że wkrótce sfinalizujemy ten tekst. Ciężka praca została wykonana i wierzę, że będziemy w stanie podpisać to porozumienie w ciągu kilku tygodni - zapowiedział. Dodał, że "najcięższa część" pracy nad umową została już zakończona.

Blinken zaznaczył, że Waszyngton skupia się przede wszystkim na przekazaniu Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

Sekretarz stanu mówił również, że Stany Zjednoczone podejmują wysiłki, by dostawy amunicji, pojazdów opancerzonych, rakiet i środki obrony powietrznej jak najszybciej trafiły na linię frontu.

Testy amerykańskiego systemu Patriot Raytheon

Autorka/Autor:momo

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Raytheon