Świat

Merkel z kolejnym tytułem od niemieckiej uczelni. "Wrócę i zostanę na dłużej"

Świat

PAP/EPA/FILIP SINGER | PAP/EPA/FILIP SINGERAngela Merkel sugeruje, że wróci do pracy naukowej po odejściu z polityki

Uniwersytety, które przyznały mi honorowy doktorat i tak o mnie usłyszą, kiedy przestanę już być kanclerzem - powiedziała w sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel, odbierając tytuł doktora honoris causa od Wyższej Szkoły Handlowej w Lipsku (HHL). Jej kadencja na dzierżonym stanowisku kończy się w 2021 roku. Markel zapowiedziała już, że nie będzie ubiegać się o reelekcję.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę odebrała już po raz 17. tytuł doktora honoris causa. Tym razem od Wyższej Szkoły Handlowej w Lipsku (HHL).

- Wszystkie uniwersytety, które przyznały mi honorowy doktorat i tak o mnie usłyszą, kiedy przestanę już być kanclerzem - powiedziała, odbierając wyróżnienie. - Wrócę i zostanę na dłużej, a nie tak krótko, jak dzisiaj - dodała.

Jej wypowiedź może być odbierana jako sugestia, że obecna kanclerz wróci do pracy naukowej po zakończeniu kariery politycznej.

"Merkel wywarła wpływ na miliony kobiet na całym świecie"

Kanclerz Niemiec złożyła podczas przemówienia również hołd mieszkańcom Lipska, którzy przed upadkiem muru berlińskiego w 1989 roku, co poniedziałek wychodzili na ulice swojego miasta, żądając reform i wznosząc hasło: "Wir sind das Volk" (To my jesteśmy narodem).

- Jako osoba, która tu studiowała w czasach NRD, wiem jakiej odwagi wymagała konfrontacja z reżimem - zapewniła.

Wcześniej laudację na uroczystości wygłosiła Christine Lagarde, wciąż jeszcze szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a wkrótce prezes Europejskiego Banku Centralnego.

- Kanclerz Merkel wywarła wpływ na miliony kobiet na całym świecie. Mogę to potwierdzić. Jestem jedną z nich - mówiła Francuzka w mowie pochwalnej.

Angela Merkel rezygnuje

W październiku 2018 roku Angela Merkel zapowiedziała, że jej czwarta kadencja, kończąca się w 2021 roku, będzie ostatnią. Jesienią oddała przywództwo w partii CDU.

Co więcej, nie jest pewne, czy rząd wielkiej koalicji (CDU/CSU-SPD) dotrwa do 2021 roku.

Autor: akr//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FILIP SINGER | PAP/EPA/FILIP SINGER