Świat

Amerykańska ocena Krymu: Jest tam 45 tys. żołnierzy rosyjskich

Świat


Sekretarz stanu USA John Kerry zapowiedział w czwartek w amerykańskim Senacie, że Waszyngton i UE podejmą wobec Rosji natychmiastowe "poważne kroki", jeśli dokona aneksji Krymu. Szef dyplomacji mówił też, że według amerykańskich ocen, na Krymie jest teraz 45 tys. rosyjskich żołnierzy.

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w czwartek w Senacie, że liczy na rozsądne rozwiązanie kryzysu, ale nie ma na to żadnych gwarancji.

Jak zareagują USA?

Unia Europejska i USA zareagują jeszcze w poniedziałek, jeśli Rosja postanowi wykorzystać jako powód do zagarnięcia Krymu wynik referendum w sprawie przyłączenia tego regionu do Rosji - zapowiedział Kerry. Sekretarz stanu wyjaśnił, że wcześniej w czwartek ponownie "krótko rozmawiał" z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. - Mam nadzieję, że Rosjanie przyjadą (do Londynu, w piątek, na spotkanie z Kerrym - red.) świadomi tego, że wspólnota międzynarodowa jest silna i w tej sprawie ma wspólne stanowisko - dodał Kerry.

Po czwartkowej rozmowie szefów dyplomacji USA i Rosji, jak po kilku poprzednich, wydano lakoniczny komunikat, z którego nie wynika, by doszło do jakiegokolwiek porozumienia.

Rosjan dużo za dużo

Dzień wcześniej, występując w Izbie Reprezentantów USA, Kerry powiedział: - Zaoferujemy Ławrowowi oraz za jego pośrednictwem Władimirowi Putinowi i Rosji pewne rozwiązania z nadzieją naszą i - jak myślę - także świata, że znajdziemy rozstrzygnięcie, które zapewni poszanowanie integralności i suwerenności Ukrainy.

Waszyngton uznaje zaplanowane na niedzielę referendum na Krymie w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji za nielegalne; w czwartek Kerry powtórzył w Senacie, że "nie żadnego usprawiedliwienia, żadnych podstaw prawnych" dla tego głosowania. Wyjaśnił też, że według amerykańskich ocen na terenie Krymu, prócz 25 tys. rosyjskich żołnierzy stacjonujących tam w ramach porozumienia z Ukrainą dotyczącego Floty Czarnomorskiej, jest obecnie blisko 20-tysięczny kontyngent rosyjskich wojsk. Rosyjski parlament ma głosować 21 marca w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji.

Pomoc dla Ukrainy

Izba Reprezentantów zatwierdziła już pakiet dwustronnej pomocy USA dla Ukrainy w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dolarów. Senat ma rozszerzyć pakiet o dodatkowe 50 mln dolarów na proces demokratyzacji Ukrainy oraz o 100 mln na współpracę wojskową USA z Ukrainą i innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: