Trzech amerykańskich instruktorów wojskowych zginęło w piątek, gdy ich samochody zostały ostrzelane przed bramą bazy szkoleniowej na południu Jordanii - poinformował Pentagon. Nie jest jasne, czy chodziło o zamierzone działania.
- Ze smutkiem informujemy, że trzech amerykańskich żołnierzy zostało dzisiaj zabitych w strzelaninie w jordańskiej bazie wojskowej - powiedział rzecznik resortu obrony Peter Cook. - Żołnierze byli w samochodach, które zbliżały się do bramy bazy szkoleniowej wojska, gdy zostali ostrzelani - dodał rzecznik.
Podkreślił, że Waszyngton współpracuje z rządem Jordanii, by wyjaśnić dokładny przebieg wydarzeń.
Zamach lub tragiczna pomyłka
Według anonimowego przedstawiciela władz USA, z którym rozmawiała agencja AFP, samochód został ostrzelany przez Jordańczyka. Nie jest na razie jasne, czy zrobił to, aby zabić amerykańskich żołnierzy, czy też doszło do nieporozumienia - sprecyzował.
Do incydentu doszło przed bazą sił powietrznych al-Dżafr, w pobliżu miasta Maan na południu kraju.
Wcześniej amerykańskie źródła informowały o jednym zabitym Amerykaninie i dwóch ciężko rannych. Z kolei źródło w jordańskiej armii mówiło, że zginęło co najmniej dwóch amerykańskich instruktorów, a trzeci został ranny. Obrażenia miał odnieść też jordański ochroniarz.
Według jordańskiego źródła samochód, którym jechali Amerykanie, nie zatrzymał się przy bramie wjazdowej i został ostrzelany przez jordańskie siły bezpieczeństwa.
Pewny sojusznik USA
Prozachodnia Jordania jest kluczowym członkiem dowodzonej przez USA koalicji przeciwko dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS), którzy kontrolują spore części Iraku i Syrii. Jordania sąsiaduje z tymi krajami.
W Jordanii przebywa kilkuset amerykańskich kontraktorów w ramach programu wojskowego mającego na celu wzmocnienie obronności królestwa. Stacjonują tam myśliwce F-16, które wykorzystują jordańskie lotniska, by atakować pozycje IS w Iraku i Syrii.
Agencja Reutera przypomina, że rola Jordanii w wojnie z dżihadystami budzi niepokój niektórych Jordańczyków, niezadowolonych z niestabilnej sytuacji na granicach.
Z kolei AP pisze, że Jordania boryka się również z zagrożeniem terrorystycznym ze strony swoich obywateli. Setki Jordańczyków walczą w szeregach IS w Iraku i Syrii, a kilka tysięcy popiera ekstremistów działających w królestwie.
W listopadzie ub.r. kapitan jordańskiej policji zastrzelił pięć osób, w tym dwóch instruktorów wojskowych z USA, w międzynarodowym ośrodku szkolenia policji na przedmieściach Ammanu. Władze publicznie nie ujawniły motywu zabójstwa. Źródła w siłach bezpieczeństwa podawały później, że napastnik był sympatykiem IS, silnie uprzedzonym do Zachodu.
USA wydały miliony dolarów, by pomóc Jordanii umocnić swoje granice. Dla Zachodu niestabilność w tym kraju, który jest jego głównym sojusznikiem w regionie, byłaby wielkim problemem - pisze AP.
Autor: adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: US Department of Defence