Świat

Amerykanie muszą nas lepiej chronić przed Rosją

Świat

TVN24Czas Patriotów?

Rosja stanowi realne zagrożenie dla Europy. W zamian za zgodę na budowę tarczy antyrakietowej domagamy się dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa - cytuje Lecha Kaczyńskiego "Washington Post"

W rozmowie z "Washington Post" prezydent Lech Kaczyński odniósł się do zawieszenia przez Rosję udziału w Traktacie o Ograniczeniu Sił Konwencjonalnych w Europie (CFE).

- Nie jest to niebezpieczne dla USA, ale bardzo niebezpieczne dla Europy - cytuje gazeta wypowiedź prezydenta RP.

"Kaczyński, którego parlament musi jeszcze zaaprobować plan amerykański, zwrócił uwagę, że system obrony antyrakietowej (tarcza), nie będzie użyteczny przeciwko rakietom krótkiego zasięgu, które Moskwa zagroziła, że rozmieści w obwodzie kaliningradzkim przylegającym do Polski" - pisze "Washington Post".

"Polska musi wzmocnić swój system bezpieczeństwa" - przytacza dziennik słowa prezydenta i dodaje:

"Kaczyński powiedział, że rozmawiał z Bushem o sposobach, jak to zrobić, ale nie wyjaśnił, czy starał się o uzyskanie nowoczesnych amerykańskich rakiet obronnych krótkiego zasięgu, mówiąc, że nie chciałby wchodzić w szczegóły na ten temat".

Chodzi najprawdopodobniej o rakiety Patriot.

Pewny tego jest Radosław Sikorski, który w dzisiejszych "Sygnałach Dnia" powiedział: - Wnioskuję, że w rozmowie z prezydentem Bushem musiało paść coś, co przekonało polskiego prezydenta, że jest już z górki. Sądzę, że prezydent Bush musiał mu powiedzieć: "Damy wam Patrioty".

ma

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24