TVN24 | Świat

Nie złamali go trucizną, nie złamią go więzieniem", "Europa nie może milczeć". Reakcje na zatrzymanie Nawalnego

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zatrzymanie Aleksieja Nawalnego przez rosyjskie władze jest całkowicie nieakceptowalne. Domagamy się jego natychmiastowego uwolnienia – napisał w imieniu krajów bałtyckich minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. Niemal tych samych słów użył szef Rady Europejskiej Charles Michel. Sprawę komentują również inni politycy, odnieśli się do niej między innymi prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Zatrzymanie Aleksieja Nawalnego na lotnisku w Moskwie spotkało się z licznymi reakcjami ze strony światowych przywódców i przedstawicieli rządów wielu państw.

"Zatrzymanie Aleksieja Nawalnego po przylocie do Moskwy jest nieakceptowalne. Wzywam rosyjskie władze do natychmiastowego uwolnienia go" – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Potępiam wczorajsze zatrzymanie Aleksieja Nawalnego przez władze rosyjskie po jego powrocie do Rosji. Władze rosyjskie muszą go natychmiast uwolnić i zapewnić mu bezpieczeństwo. Zatrzymywanie przeciwników politycznych jest sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji. Nadal oczekujemy również dokładnego i niezależnego śledztwa w sprawie ataku na życie Aleksieja Nawalnego. Będziemy uważnie monitorować sytuację" - napisała w poniedziałek w oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zaproszenie do Parlamentu Europejskiego

Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli napisał, że "aresztowanie Aleksieja Nawalnego w Moskwie jest obrazą dla społeczności międzynarodowej, Europy, która pomogła uratować jego życie".

"Prosimy władze rosyjskie o jego natychmiastowe uwolnienie. Jesteśmy gotowi zaprosić go do Parlamentu Europejskiego" - dodał.

Andrzej Duda: apeluję o międzynarodową solidarność

"Postępowanie władz rosyjskich wobec Aleksieja Nawalnego nie może nie mieć konsekwencji dla relacji społeczności międzynarodowej z tym krajem" – napisał prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał, "w imieniu Polski - członka Rady Praw Człowieka ONZ, apeluję o międzynarodową solidarność w tej sytuacji".

Morawiecki: szybka i jednoznaczna reakcja na poziomie UE jest niezbędna

Kolejną próbą "zastraszania demokratycznej opozycji w Rosji" nazwał zatrzymanie Aleksieja Nawalnego premier Mateusz Morawiecki.

"Szybka i jednoznaczna reakcja na poziomie UE jest niezbędna. Poszanowanie praw obywatelskich stanowi podstawy demokracji. Apeluję do władz w Rosji o natychmiastowe uwolnienie zatrzymanego" – dodał szef polskiego rządu.

Pompeo: pewni siebie przywódcy nie boją się konkurencji

"Jestem głęboko zaniepokojony decyzją Rosji o aresztowaniu Aleksieja Nawalnego. Pewni siebie przywódcy polityczni nie boją się konkurencyjnych głosów ani nie widzą potrzeby, by wobec politycznych przeciwników stosować przemoc lub bezpodstawnie ich zatrzymywać" - napisał na Twitterze ustępujący szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo.

Wcześniej głos w sprawie zabrał doradca amerykańskiego prezydenta elekta Joe Bidena - Jake Sullivan. Przyszły szef Narodowej Rady Bezpieczeństwa (NSC) stwierdził, że "Nawalny powinien zostać natychmiast uwolniony, a sprawcy oburzającego ataku na jego życie muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności".

"Upolitycznienie sądownictwa jest nieakceptowalne"

"Rosyjskie władze muszą szanować prawa Aleksieja Nawalnego i niezwłocznie do uwolnić" – napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej wyraził opinię, że "upolitycznienie sądownictwa jest nieakceptowalne".

"Rosja jest zobligowana swoją własną konstytucją"

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że "Rosja jest zobligowana swoją własną konstytucją i międzynarodowymi zobowiązaniami do przestrzegania zasady państwa prawa i ochrony praw obywatelskich". Przekazał, że "te zasady muszą oczywiście mieć zastosowanie również do Aleksieja Nawalnego". Dodał, że opozycjonista powinien zostać natychmiast uwolniony.

Wspólne oświadczenie państw bałtyckich

W imieniu państw bałtyckich działanie rosyjskich służb potępił minister spraw zagranicznych Litwy. "Zatrzymanie Aleksieja Nawalnego przez rosyjskie władze jest całkowicie nieakceptowalne. Domagamy się jego natychmiastowego uwolnienia" – napisał na Twitterze Gabrielius Landsbergis. Jak dodał, "UE powinna działać szybko i jeśli (Nawalny) nie zostanie zwolniony, musimy rozważyć nałożenie restrykcji".

"Aleksy, nie poddawaj się!"

"Stanowczo potępiam zatrzymanie Aleksieja Nawalnego i liczę na jego natychmiastowe uwolnienie" – przekazał polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji wyraził solidarność z obywatelami Rosji, którzy "podzielają ideały zatrzymanego opozycjonisty".

"Aleksy, nie poddawaj się!" – napisał Rau.

"Europa nie może milczeć"

Podsekretarz stanu w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz oświadczył, że "aresztowanie A. Nawalnego to kolejny dowód braku poszanowania praw obywatelskich w Rosji".

"Europa nie może milczeć, gdy łamane są podstawowe wartości demokratycznego świata" - dodał.

Cichanouska: Białoruś widziała skutki takiego traktowania politycznych oponentów

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, odnosząc się do zatrzymania Nawalnego, napisała, że jest to "niebezpieczny krok w stronę pozbawienia Rosjan politycznej alternatywy".

"Białoruś widziała skutki takiego traktowania politycznych oponentów. To nie służy interesom narodu rosyjskiego oraz całego kraju" – dodała.

Włoskie MSZ: wzywa Rosję do uwolnienia Nawalnego

Do natychmiastowego uwolnienia Nawalnego wezwał Rosję także szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio. "Aresztowanie Nawalnego po przybyciu do Rosji to bardzo poważna sprawa, która nas niepokoi. Prosimy o jego natychmiastowe uwolnienie. I oczekujemy, że jego prawa będą respektowane" - napisał na Twitterze.

Z podobnym apelem wystąpił na Twitterze włoski minister gospodarki Roberto Gualtieri.

Borys Budka apeluje do prezydenta Dudy

"Polska i cała społeczność międzynarodowa powinna mocno upomnieć się o gwarancje wolności i bezpieczeństwa dla Aleksieja Nawalnego" – oświadczył lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Zaapelował o "stanowczy głos europejskich przywódców i prezydenta Andrzeja Dudy" w sprawie zatrzymanego opozycjonisty.

Tusk: niech nasza solidarność będzie jego siłą

"Nie złamali go trucizną, nie złamią go też więzieniem. Niech nasza solidarność będzie jego siłą" – skomentował zatrzymanie Aleksieja Nawalnego szef Europejskiej Partii Ludowej, były premier Polski Donald Tusk. 

"Jego prawdziwą zbrodnią było przeżycie zamachu"

"Aleksiej Nawalny został zatrzymany. Jego prawdziwą zbrodnią było przeżycie zamachu, dokonanego przez skorumpowany putinowski reżim" – napisał na Twitterze brytyjski deputowany Partii Konserwatywnej Tom Tugendhat, przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

Aleksiej Nawalny zatrzymany

W niedzielę Aleksiej Nawalny wrócił do Moskwy z Berlina, gdzie leczono go od sierpnia zeszłego roku, po tym jak stracił przytomność i zapadł w śpiączkę na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do rosyjskiej stolicy. Władze Niemiec uznały, że próbowano go otruć wysokotoksycznym środkiem typu nowiczok, opracowanym jeszcze w czasach ZSRR. Opozycjonista uważa, że za próbą jego otrucia stoją władze Rosji, w tym prezydent Władimir Putin.

Początkowo samolot Nawalnego miał wylądować na moskiewskim lotnisku Wnukowo, gdzie policja zatrzymała 37 osób, które przybyły przywitać opozycjonistę. Niespodziewanie port lotniczy został zamknięty, a samolot z Nawalnym skierowano na lotnisko Szeremietiewo.

Po opuszczeniu pokładu Nawalny rozmawiał chwilę z dziennikarzami, po czym udał się na kontrolę paszportową. Tam został zatrzymany przez służby. Rosyjska Federalna Służba Więzienna (FSIN) podała, że opozycjonista pozostanie w areszcie do decyzji sądu, który określi wobec niego tzw. środek zapobiegawczy.

Autor:ft//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: