Polska chce działań w sprawie państw bałkańskich. Proponuje wyjazd

Źródło:
PAP
Czaputowicz: liczymy na rozpoczęcie negocjacji z Albanią i Macedonią Północną (wideo z lutego 2020 roku)
Czaputowicz: liczymy na rozpoczęcie negocjacji z Albanią i Macedonią Północną (wideo z lutego 2020 roku) TVN24
wideo 2/4
Czaputowicz: liczymy na rozpoczęcie negocjacji z Albanią i Macedonią PółnocnąTVN24

Polska wyszła z inicjatywą zorganizowania wizyty ministrów spraw zagranicznych kilku krajów Unii Europejskiej w Albanii i Macedonii Północnej - poinformował Jacek Czaputowicz.

Minister spraw zagranicznych w poniedziałek w Brukseli uczestniczył w spotkaniu szefów dyplomacji państw UE. Jak mówił, rozmowy dotyczyły między innymi perspektyw rozpoczęcia rozmów z Albanią i Macedonią Północną na temat przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej.

Podkreślił, że zadeklarował poparcie Polski dla rozpoczęcia rozmów. - Polska wyszła z inicjatywą. Od 3 do 5 marca będziemy chcieli udać się do Skopje i Tirany razem z ministrami niektórych innych państw, którzy dołączą do nas, żeby demonstrować naszą solidarność ze społeczeństwem tych dwóch państw, podtrzymać to proeuropejskie nastawianie, pokazać, że Unia Europejska pamięta o tych społeczeństwach. Liczymy na rozpoczęcie negocjacji z tymi dwoma państwami na najbliższej Radzie (Unii - red.) w marcu - powiedział.

Komisja Europejska rekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych

Komisja Europejska dwukrotnie - w kwietniu 2018 roku i pod koniec maja 2019 r. - rekomendowała krajom unijnym rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Brak zaangażowania Wspólnoty w tym regionie jest postrzegany jako pozostawienie próżni, w którą chętnie wchodzą Chiny oraz Rosja.

W lutym KE przedstawiła nowe propozycje, które mają odblokować proces akcesyjny w dobie niechęci zachodnich społeczeństw do przyjmowania nowych członków do UE. Nowa metodologia oceny gotowości krajów, które chcą dołączyć do UE, to odpowiedź głównie na krytykę Francji, która w zeszłym roku zablokowała rozpoczęcie rozmów akcesyjnych Albanii i Macedonii Północnej. KE i europarlament mają nadzieję, że teraz proces ten zostanie odblokowany przez państwa członkowskie.

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock