Dwaj Rosjanie dotarli łodzią na Alaskę. Twierdzą, że uciekli przed mobilizacją

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP, Alaska's News Source
Dwaj Rosjanie twierdzą, że przypłynęli łodzią do osady Gambell na Wyspie Świętego Wawrzyńca na Alasce
Dwaj Rosjanie twierdzą, że przypłynęli łodzią do osady Gambell na Wyspie Świętego Wawrzyńca na Alasce
Google Earth
Google EarthDwaj Rosjanie twierdzą, że przypłynęli łodzią do osady Gambell na Wyspie Świętego Wawrzyńca na Alasce

Dwaj Rosjanie utrzymujący, że uciekli ze swego kraju przed mobilizacją wojskową, dotarli na należącą do amerykańskiego stanu Alaska Wyspę Świętego Wawrzyńca na Morzu Beringa i tam poprosili o azyl - poinformowało biuro senator z Alaski Lisy Murkowski. Mężczyźni twierdzą, że wypłynęli łodzią z miasta Egwiekinot w północno-wschodniej Rosji. Oznaczałoby to, że przebyli ponad 450 kilometrów drogą morską.

Rzeczniczka senator Karina Borger powiadomiła w mailu agencję Associated Press, że Rosjanie powiedzieli, iż uciekli ze wschodniego wybrzeża Rosji przed przymusowym wcieleniem do wojska w ramach ogłoszonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina decyzji o przymusowej, częściowej mobilizacji na wojnę w Ukrainie.

Według relacji przekazanej przez mężczyzn mieli oni wyruszyć łodzią z miasta Egwiekinot z północno-wschodniej Rosji.

CZYTAJ TAKŻE: Dwie doby czekania, kilka tysięcy aut w kolejce. Zdjęcia satelitarne przejść na granicy Rosji z Gruzją i Mongolią

Rzecznicy amerykańskiej straży przybrzeżnej i służb granicznych poinformowali, że na pytania dziennikarzy w tej sprawie odpowie tylko resort bezpieczeństwa narodowego, który na razie jednak nie udzielił żadnej informacji - pisze AP. Lisa Murkowski i drugi senator z Alaski Dan Sullivan oświadczyli, że Rosjanie wylądowali na plaży w pobliżu Gambell, liczącej około 600 mieszkańców osady na Wyspie Świętego Wawrzyńca. Rzecznik Sullivana powiedział, że uciekinierzy przypłynęli łodzią.

Osada Gambell na wyspie St Lawrence, AlaskaAnn Johansson/Corbis via Getty Images

Mieli pokonać dystans ponad 450 kilometrów

Jeden z miejscowych urzędników Curtis Silook, cytowany przez portal "Alaska's News Source" powiedział, że mężczyźni przekazali okolicznym mieszkańcom, że wypłynęli swoją łodzią z miasta Egwiekinot w północno-wschodniej Rosji, pokonując w sumie drogą morską dystans ponad 450 kilometrów.

Gambell leży około 58 kilometrów od Półwyspu Czukockiego i około 320 kilometrów od miasta Nome położonego na Półwyspie Seward, na zachodzie Alaski.

Decyzję o częściowej mobilizacji wojskowej na potrzeby inwazji na Ukrainie prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił pod koniec września. Ta zapowiedź wywołała sprzeciw społeczny, w wielu rosyjskich miastach odbyły się demonstracje spacyfikowane przez siły bezpieczeństwa. Dziesiątki tysięcy Rosjan opuściły kraj jeszcze przed otrzymaniem wezwania do wojska.

Wyspa Świętego Wawrzyńca należąca do AlaskiGoogle Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz//now

Źródło: PAP, Alaska's News Source

Źródło zdjęcia głównego: Ann Johansson/Corbis via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości