Alarm w japońskim wojsku. Gotowi do zestrzelenia pocisku Korei Północnej

Po informacjach o planach Korei PłnWikipedia

Japonia postawiła swoje wojska w stan gotowości wobec informacji, że Korea Północna może przygotowywać się do testu pocisku rakietowego - donosi agencja Reutera powołując się na dwa źródła.

Tokio opierało swoje prognozy m.in. na analizie zdjęć satelitarnych z kilku ostatnich dni - zaznaczała agencja Kyodo.

- Wzrost aktywności Korei Północnej w miejscu, w którym do tej pory testowała swoje pociski balistyczne sugeruje, że może ona przeprowadzić testy w ciągu najbliższych kilku tygodni - powiedział pragnący zachować anonimowość rozmówca agencji Reutera.

Przygotowania do wystrzelenie pocisku mają być prowadzone na północnym zachodzie Korei Północnej. Informacje te zbiegły się w czasie z doniesieniami mediów o możliwym nałożeniu sankcji na reżim w Pjongjangu za ich ostatnią próbę z bronią nuklearną.

Zacieśniona współpraca z Amerykanami

Agencja Kyodo podała, że Japonia i USA zacieśnią współpracę w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi informacji o przygotowaniach Korei Płn. do przeprowadzenia próby z rakietą balistyczną. Informował o tym japoński minister spraw zagranicznych Fumio Kishida po wideokonferencji z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Rozmowa odbyła się na prośbę Tokio.

- Będziemy blisko współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami, a także podejmiemy odpowiednie kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom - mówił Kishida.

Japonia ma czym się bronić

Minister obrony Japonii Gen Nakatani nakazał niszczycielom rakietowym wyposażonym w system naprowadzania Aegis operującym na Morzu Japońskim do zestrzelenia potencjalnych pocisków wystrzelonych z Korei Północnej w kierunku Japonii.

Jednostki są w stanie śledzić jednocześnie kilka celów. Są wyposażone w pociski SM-3 przeznaczone do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

Na wyposażeniu japońskiej armii jest też amerykański taktyczny rakietowy system antybalistyczny oparty na pociskach antyrakietowych Patriot PAC-3. System dostosowany jest do transportu samochodowego. Ma zwalczać pociski rakietowe krótkiego i średniego zasięgu oraz celów powietrznych.

Agencja Reutera zaznacza, że Japonia bardziej niż bezpośredniego ataku rakietowego obawia się odłamków, które po odpaleniu pocisku mogą spaść na jej terytorium.

Korea Płd. zaniepokojona

W czwartek Korea Południowa zaapelowała do Korei Północnej o powstrzymanie się z wystrzeleniem pocisku rakietowego dalekiego zasięgu, ponieważ takie działanie byłoby pogwałceniem rezolucji przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Według Seulu próba pocisku balistycznego byłaby "śmiertelnym zagrożeniem" dla światowego pokoju i stabilizacji.

- Korea Północna powinna powstrzymać się od takich działań - ocenił w czwartek rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej Kim Min Seok.

Autor: kło//gak / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia