Główny planista Al-Kaidy "zastrzelony w Iranie przez izraelskich agentów". Teheran zaprzecza

Autor:
momo
Źródło:
PAP, Reuters

Abu Mohammed al-Masri, zastępca dowódcy Al-Kaidy, został zabity trzy miesiące temu w Iranie przez izraelskich agentów działających na rozkaz Stanów Zjednoczonych - donosi "New York Times". Iran zaprzeczył tym informacjom. Egipcjanin był oskarżony o udział w zamachach bombowych na dwie ambasady USA w Afryce w 1998 roku.

"New York Times" podał w piątek, powołując się na anonimowych pracowników amerykańskiego wywiadu, że Abdullah Ahmed Abdullah znany również jako Abu Mohammed al-Masri, został zastrzelony w sierpniu w Teheranie przez dwóch mężczyzn na motocyklu. Zginął wraz ze swoją córką, wdową po synu Osamy bin Ladena, Hamzie bin Ladenie - donosi dziennik, dodając, że zabójstwo było do tej pory utrzymywane w tajemnicy, nie potwierdziła go też Al-Kaida.

Doniesieniom nowojorskiego dziennika zaprzeczyły władze Iranu. Teheran zaprzeczył także obecności terrorystów Al-Kaidy w tym kraju. "Co jakiś czas Waszyngton i Tel Awiw próbują powiązać Iran z takimi grupami (jak Al-Kaida - red.) kłamiąc i przekazując mediom fałszywe przecieki, by uniknąć odpowiedzialności za działalność przestępczą tej grupy i innych grup terrorystycznych w regionie" - oświadczyło irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Urzędnik USA, rozmawiając z agencją Reutera pod warunkiem zachowania anonimowości, odmówił potwierdzenia jakichkolwiek szczegółów z artykułu oraz odpowiedzi na pytanie o udział USA w likwidacji terrorysty. Biały Dom również nie odpowiedział na prośbę agencji o komentarz.

List gończy FBI za Abu Mohammedem al-MasrimFBI

Najbardziej doświadczony planista Al-Kaidy

Abu Mohammed al-Masri był poszukiwany przez Stany Zjednoczone za udział w zamachach na ambasady amerykańskie w 1998 roku w Dar es Salaam w Tanzanii i Nairobi w Kenii. Był uważany za najbardziej doświadczonego planistę operacyjnego Al-Kaidy i prawdopodobnego następcę obecnego przywódcy Al-Kaidy, Ajmana al-Zawahiriego.

FBI oferowało 10 milionów dolarów za informacje, które doprowadzą do jego zatrzymania lub skazania. Według "NYT" Masri od 2003 roku znajdował się pod "opieką" irańskich służb, ale od 2015 roku poruszał się wolno po przedmieściach Teheranu.

Szef Al-Kaidy, Osama bin Laden, który zorganizował ataki na Stany Zjednoczone 11 września 2001 roku, zginął podczas nalotu USA w Pakistanie w 2011 roku.

Autor:momo

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: FBI

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości