Ministerstwo promocji cnoty wydało kolejny zakaz kobietom

Źródło:
PAP
Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)
Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)
Archiwum Reuters
Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)Archiwum Reuters

Według nowych wytycznych rządu talibów kobiety mają zakaz odwiedzania parku narodowego Band-e-Amir w prowincji Bamiyan, dlatego że nie nosiły tam hidżabu. Zakaz ma obowiązywać do czasu znalezienia rozwiązania tej kwestii - przekazało afgańskie ministerstwo promocji cnoty i zapobiegania występkom, cytowane w niedzielę przez BBC.

Band-e-Amir jest znaczącą atrakcją turystyczną, popularną wśród rodzin, zakaz wstępu kobiet uniemożliwi wielu z nich korzystanie z parku - wskazuje BBC.

UNESCO opisuje park jako "naturalnie utworzony zespół jezior o specjalnych formacjach geologicznych i strukturze, a także naturalnym i niepowtarzalnym pięknie".

"Wrócimy, jestem tego pewna"

Pełniący obowiązki ministra promocji cnoty i zapobiegania występkom Afganistanu Mohammad Khaled Hanafi powiedział, że pójście do parku w celu zwiedzania "nie jest obowiązkowe" - podała afgańska agencja Tolo News.

Była posłanka z Afganistanu Mariam Solaimankhil w związku z zakazem napisała w mediach społecznościowych: "Wrócimy, jestem tego pewna".

Fereshta Abbasi z Human Rights Watch zauważyła, że kobietom zakazano odwiedzania parku w Dniu Równości Kobiet i napisała, że stanowi to "całkowity brak szacunku dla kobiet w Afganistanie".

Talibowie mają długą historię wprowadzania zakazów wykonywania przez kobiety określonych czynności. Od grudnia ubiegłego roku kobiety nie mogą przede wszystkim chodzić do szkół.

Zakaz odwiedzania parku narodowego Band-E-Amir to najnowsze z długiej listy aktywności, których zabrania się kobietom od czasu powrotu talibów do władzy w sierpniu 2021 roku.

Niedawno talibowie nakazali zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w Afganistanie, a w połowie lipca zabronili kobietom przystępowania do egzaminów wstępnych na krajowe uniwersytety.

Autorka/Autor:pqv/adso

Źródło: PAP