Brytyjczyk zamieszczał relacje z najbardziej niebezpiecznych krajów świata. Przetrzymuje go tajna policja talibów

Autor:
FC
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)
Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)Archiwum Reuters
wideo 2/2
Archiwum ReutersTalibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)

Trzech obywateli Wielkiej Brytanii jest przetrzymywanych od stycznia przez tajną policję talibów w Afganistanie - oświadczyło w sobotę brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przekazało, że zabiega o nawiązanie z nimi kontaktu konsularnego. Jednym z nich jest 23-letni Miles Routledge, który jeździ do najbardziej niebezpiecznych krajów świata, aby zamieszczać w internecie relacje ze swoich podróży.

Miles Routledge już raz był ewakuowany z Afganistanu przez brytyjskie wojska, gdy pojechał do tego kraju krótko przed tym, jak w sierpniu 2021 roku talibowie przejęli władzę. Podziękował armii za ratunek, lecz później powrócił do Afganistanu. W sierpniu i wrześniu 2022 roku zamieszczał stamtąd relacje w mediach społecznościowych. Na jednej z nich strzelał z broni w towarzystwie talibów, na innej towarzyszył paradzie talibów.

Teraz znów miał pojawić się w Afganistanie.

Lord Miles

23-latek z Birmingham, który nazywa siebie "Lord Miles", ma ponad 150 tysięcy obserwujących na Twitterze. Opisuje siebie jako osobę, która "pojedzie do najbardziej niebezpiecznych miejsc na Ziemi dla zabawy". Ostatni raz Routledge był aktywny na swoich kanałach w internecie pod koniec lutego.

Lekarz i zarządca hotelu także w rękach talibów

Dwaj pozostali przetrzymywani to 53-letni Kevin Cornwell, który jest lekarzem w jednej z organizacji charytatywnych oraz niewymieniony z nazwiska mężczyzna prowadzący hotel w Kabulu. Cornwell został aresztowany 11 stycznia w hotelu, w którym przebywał, pod zarzutem nielegalnego posiadania broni palnej.

Uważa się, że zatrzymania wszystkich trzech mężczyzn były niezależne od siebie. Brytyjskie MSZ odradza obywatelom Wielkiej Brytanii wszelkie podróże do Afganistanu ze względu na ryzyko, w tym możliwość zatrzymania przez władze talibskie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Pozostałe wiadomości