TVN24 | Świat

Skończyło się święto, rozpoczęły się walki

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

W południowej prowincji Afganistanu Helmand wznowiono walki sił rządowych z talibami. Trzydniowe zawieszenie broni, zawarte z okazji muzułmańskiego święta Id al-Fitr kończącego ramadan, nie zostało przedłużone.

Starcia w niedzielę odnotowano na obrzeżach Laszkar Gah, stolicy prowincji, która jest miejscem intensywnych walk od 1 maja, kiedy przypadał termin wycofania z Afganistanu amerykańskich wojsk, ogłoszony przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa - poinformowały afgańskie władze.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Talibowie i siły rządowe starli się po zakończeniu zawieszenia broni - powiedział Attullah Afghan, szef rady prowincji Helmand. Dodał, że talibowie zaatakowali kilka punktów kontrolnych wokół stolicy prowincji i innych okręgów. Wznowienie walk potwierdził rzecznik armii afgańskiej.

Żołnierze afgańskich sił rządowychMarcus Yam / Contributor / Getty Images

CZYTAJ TAKŻE: Zamach na meczet. Amerykanie opuszczają jedną z największych baz >>>

Mimo obowiązującego przez trzy dni zawieszenia broni w Afganistanie cały czas ostatnio dochodziło do aktów przemocy. W piątek zginęło 12 osób w zamachu bombowym wewnątrz meczetu na północy stolicy Afganistanu, Kabulu. Do ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

W ubiegłym tygodniu w zamachach w Afganistanie zginęło ponad 90 osób, w tym uczennice wychodzące ze szkoły, w wyniku eksplozji bomby umieszczonej w zaparkowanym przed szkołą samochodzie. Talibowie odżegnali się od tego zamachu i go potępili.

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marcus Yam / Contributor / Getty Images