Ten plac był betonową pustynią. Tak będzie wyglądał po zakończeniu prac

Plac Bankowy na wizualizacji
Plac Bankowy w Warszawie
Źródło: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Na placu Bankowym przed stołecznym ratuszem wre praca. Skuto fragmenty betonu, a w jego miejsce sadzone są drzewa. Wkrótce roboty przeniosą się na drugą stronę ulicy.

"Na plac przyjechało już 16 drzew, czyli połowa wszystkich zaplanowanych w tym miejscu. To 4 wiśnie piłkowane i 12 klonów polnych. Pierwsze z nich są już w ziemi, a wszystkie powinny zostać posadzone do początku przyszłego tygodnia" - chwalą się urzędnicy ze stołecznego ratusza.

To drzewa trochę mniejsze niż na otwartym w środę placu Centralnym. Klony mają ponad 5 metrów, a wiśnie po 3 metry. "Mniejsze drzewa można sadzić nawet w stosunkowo wysokiej temperaturze. Kluczowe dla ich dobrego wzrostu będzie obfite podlewanie od samego początku" - zaznaczają urzędnicy. O kondycję zasadzonych drzew zadba przez najbliższe kilka lat wykonawca prac - firma AKG Architektura Krajobrazu.

Rabata obsadzona "Warszawianką"

Sadzenie drzew na placu Bankowym to element prac, które rozpoczęły się już w marcu. Na początku kwietnia po stronie pomnika Słowackiego rozpoczął się remont chodnika i drogi rowerowej. Skuto niepotrzebny beton. Właśnie w jego miejscu sadzone są drzewa. Wkrótce pojawią się tam też ławki.

W komunikacie ratusza poinformowano też, że nowy chodnik z płyt granitowych jest już dostępny dla pieszych, a teren został przygotowany pod prace ogrodnicze. "Rozbetonowane zostały już m.in. wyłączone z ruchu powierzchnie i wysepki na obrzeżach parkingu oraz wzdłuż drogi dla rowerów. Lokalizacja i kształt przyszłych zieleńców są spójne z koncepcją zmian wypracowaną w konsultacjach społecznych" - podkreślono.

W osi pomnika pojawi się rabata kwiatowa. Zostanie obsadzona kosmosem (inaczej onętkiem), zwanym popularnie "Warszawianką". To roślina z rodziny astrowatych z płatkami w odcieniach bieli, różu i fioletu, osiągająca wysokość do 1,2 m i bardzo wytrzymała. Jej potoczna nazwa ma ciekawą genezę. Wywodzi się prawdopodobnie stąd, że była pierwszą rośliną, która zakwitła na gruzach zniszczonej stolicy.

Plac Bankowy na wizualizacji
Plac Bankowy na wizualizacji
Źródło: UM Warszawa

Kolejny etap prac

Ratusz zaznacza, że tegoroczne prace obejmują obie strony placu Bankowego, choć obecnie koncentrują się na stronie zachodniej. Po ich zakończeniu roboty przeniosą się na wschód, czyli w rejon Błękitnego Wieżowca ze skwerem i pomnikiem prezydenta Stefana Starzyńskiego.

"Na całej długości od al. "Solidarności" do ulicy Senatorskiej chodniki z kostki betonowej wymienione zostaną na granitowe płyty. Powiększona będzie rabata pod biurowcem, pojawią się tam też róże. Diametralnie swój wygląd zmieni również skwer pod numerem 4. Będą tam rosnąć hortensje bukietowe, trawy ozdobne i byliny. Po zachodniej stronie placu posadzona zostanie też druga partia drzew, których łącznie w tym roku przybędzie około 30" - podsumowuje ratusz.

Czytaj także: