Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim. Przedłużony areszt dla dwojga głównych podejrzanych

Autor:
ks//rzw
Źródło:
PAP
Parlament Europejski odwołał Evę Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej. Relacja Macieja Sokołowskiego
Parlament Europejski odwołał Evę Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/3
TVN24Parlament Europejski odwołał Evę Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej. Relacja Macieja Sokołowskiego

Areszt dla dwojga głównych podejrzanych w skandalu korupcyjnym w Parlamencie Europejskim, Evy Kaili i Marca Tarabelli, został przedłużony przez belgijski sąd apelacyjny o odpowiednio dwa miesiące i miesiąc.

Poinformowała o tym w piątek belgijska prokuratura federalna.

Eva Kaili i Mark Tarabella

Eva Kaili, zanim podjęła karierę polityczną, była popularną dziennikarką w Grecji. Od 2004 do 2007 roku prezentowała wiadomości w jednej z najważniejszych stacji telewizyjnych w kraju. Z pracy przed kamerą zrezygnowała, kiedy w 2007 roku zdobyła mandat posłanki do parlamentu. Miała wtedy 29 lat i była jedną z najmłodszych parlamentarzystek, którym zaufali wyborcy. Od 2014 roku piastuje mandat eurodeputowanej, w styczniu 2022 została jedną z 14 wiceprzewodniczących europarlamentu. 

Belgijski europoseł Mark Tarabella to były wiceprzewodniczący delegacji PE ds. stosunków z Półwyspem Arabskim, zasiadający w PE od 2004 roku. W grudniu 2022 roku zawiesił członkostwo w parlamentarnej grupie Socjalistów i Demokratów.

Holenderskie tropy w aferze korupcyjnej

Holenderskie ministerstwo spraw zagranicznych wpłaciło pół miliona euro fundacji zamieszanej w aferę korupcyjną w Parlamencie Europejskim - informuje w piątek niderlandzki dziennik "NRC". Gazeta dodaje, że chodzi o fundację No Peace Without Justice, której siedziba w Rzymie została niedawno przeszukana przez włoską policję. Według gazety druga organizacja otrzymała z budżetu holenderskiego MSZ pół miliona euro wsparcia na projekt mający być realizowany w Afganistanie. "Obecnie wsparcie ustało, ponieważ organizacja pojawia się w kontekście brukselskiej afery łapówkarskiej" - czytamy.

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim

W grudniu 2022 roku opinią publiczną w UE wstrząsnął skandal łapówkarski w Parlamencie Europejskim. Kraje takie jak Katar i Maroko miały próbować wpłynąć na decyzje gospodarcze i polityczne PE za łapówki przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Żadnych powiązań z Polską" w śledztwie dotyczącym korupcji w europarlamencie

Były europoseł, Włoch Pier Antonio Panzeri, jedna z kluczowych postaci w sprawie korupcyjnej, w zamian za złagodzenie wyroku poszedł na współpracę z belgijskim wymiarem sprawiedliwości w śledztwie, zgadzając się ujawnić szczegóły swojego procederu i nazwiska zamieszanych w niego osób.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lena Wurm / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości