TVN24 | Świat

Abdelaziz Buteflika nie żyje. Walczył o niepodległość Algierii, rządził jako prezydent kraju przez dwa dziesięciolecia

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP

Zmarł były prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika - poinformowały w piątek algierskie władze. Miał 84 lata. Buteflika ustąpił z urzędu ponad dwa lata temu, zmuszony do tego przez armię i pod naciskiem masowych protestów.

Abdelaziz Buteflika brał udział w wojnie Algierii przeciwko Francji o niepodległość w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Po wywalczeniu przez Algierię niepodległości w 1962 roku na mocy układu podpisanego w Évian-les-Bains, Butelika był pierwszym algierskim ministrem spraw zagranicznych i wpływową osobistością w ruchu państw niezaangażowanych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jako przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Buteflika zaprosił w 1974 roku ówczesnego przywódcę Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) Jasera Arafata do wygłoszenia przemówienia na tym forum. Miało to przełomowe znaczenia dla oficjalnego uznania OWP przez społeczność międzynarodową. Domagał się też miejsca dla Chin w ONZ i występował przeciwko segregacji rasowej w RPA.

W latach 80. ubiegłego wieku przebywał na emigracji w Dubaju, gdzie udał się po śmierci prezydenta Huari Bumediena. W latach 90. powrócił do Algierii wstrząsanej wojną domową z islamistami, w której zginęło około 200 tys. ludzi.

Nie żyje prezydent Algierii Abdelaziz ButeflikaEPA

Dwie dekady prezydentury

W 1999 roku Buteflika został wybrany na prezydenta. Zdołał wynegocjować porozumienie rozejmowe z islamistami i zainicjował proces pojednania narodowego, co zapewniło krajowi pokój. Rządził krajem przez dwa dziesięciolecia do czasu rezygnacji w kwietniu 2019 roku.

Buteflika ustąpił pod naciskiem armii i masowych demonstracji ulicznych, których uczestnicy protestowali przeciwko jego zamiarom ubiegania się o piątą kadencję.

Po odejściu z urzędu prezydenta Buteflika przebywał w swej rezydencji Zeralda, w pobliżu Algieru. Rzadko był widywany publicznie, w 2013 roku doznał wylewu.

81-letni Abdelaziz Buteflika w lokalu wyborczymNur Photo/Getty Images

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA