850 osób upchali jak sardynki. Na 200 osób – 2 WC


Skandaliczne warunki w greckim obozie dla imigrantów w Pagani. 850 imigrantów, głównie z Afganistanu, upchanych jest jak sardynki na piętrowych łóżkach i materacach. W jednym z pomieszczeń – 150 kobiet i 50 dzieci ma "do dyspozycji" tylko dwie toalety. Lekarza tam nie widziano - małe dzieci, bardzo często przebywające w ośrodku bez rodziców, leżą przez wiele dni z wysoką gorączką.

O los imigrantów upomniał się Wysoki Komisarz ds. Uchodźców (UNHCR). Agencja ONZ potępiła władze w Atenach za niehumanitarne traktowanie ludzi starających się o azyl w Grecji.

W przeludnionym obozie przebywa 850 osób, w tym dwieście dzieci, wiele z nich bez rodziców. Jest brudno, nie ma wystarczającej liczby łazienek, ludzie tłoczą się na materacach i piętrowych łóżkach. Nawet najmłodsi nie mają odpowiedniej opieki - w tym dostępu do lekarza.

"Warunki obrażają godność człowieka"

– Warunki w ośrodku Pagani są nie do przyjęcia. Obrażają godność człowieka. UNHCR odwiedzał Pagani kilka razy i nadal jest bardzo, bardzo źle – mówi Ketty Kehayiouglu, rzecznik UNHCR dla Grecji. – Małe dzieci chorowały przez szereg dni, miały wysoką temperaturę. Nie wezwano do nich lekarza – opowiada urzędniczka.

Opublikowany w piątek film amatorski pokazuje ludzi stłoczonych w halach, krzyczących przed kamerą o wolność. Film nakręciła członkowie ruchu "NoBorders", zrzeszającego antyrasistowskie organizacje z różnych państw Europy, pracujące na rzecz praw imigrantów.

Urzędnicy greckiego ministerstwa zdrowia zapewnili UNHCR, że dzieci, które w Pagani przebywają bez rodziców czy opiekunów, będą do końca miesiąca przeniesione do specjalnych ośrodków.

Wiele razy obiecywali poprawę

Jednak greccy urzędnicy wiele razy obiecywali poprawę w ośrodkach dla imigrantów – zauważa UNHCR. W ośrodku Pagani na wyspie Lesbos przebywają głównie uchodźcy z Afganistanu, szukający azylu politycznego. UNHCR podkreśla, że ani dzieci, ani też uchodźcy polityczni nie powinni być przetrzymywani w tego rodzaju ośrodkach dla nielegalnych imigrantów.

Do Grecji przybywają co roku dziesiątki tysięcy imigrantów, głównie szlakiem przez Turcję. O azyl w Grecji prosiło w zeszłym roku 20 tysięcy osób. Zaakceptowano jedynie 358 spośród tych podań.

Źródło: Reuters