Dom Polsko-Niemiecki zainicjował upamiętnienie w Berlinie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Pierwszy raz w historii miasta z okazji 1 sierpnia przed ratuszem zostanie powieszona polska flaga - przekazała przedstawicielka Domu Polsko-Niemieckiego Agnieszka Wierzcholska.
Wierzcholska powiedziała, że zbliżają się dwie ważne rocznice, o których warto przypominać w Niemczech, a szczególnie w Berlinie - mieście, z którego rozchodziły się zbrodnie nazistowskich Niemiec, a które dzisiaj jest miastem partnerskim Warszawy.
1 sierpnia Dom Polsko-Niemiecki zainicjował upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przed Czerwonym Ratuszem, czyli Ratuszem Landu Berlin.
- Pierwszy raz w historii miasta z okazji 1 sierpnia przed ratuszem zostanie powieszona flaga polska. Przemawiać będą senator do spraw kultury i spraw społecznych Joe Chialo, dr Andrea Riedle, dyrektorka fundacji Topografii Terroru oraz ja, jako historyczka i przedstawicielka Domu Polsko-Niemieckiego - mówiła Wierzcholska.
Będą czytane wiersze Anny Świrszczyńskiej w nowym tłumaczeniu Petera Olivera Loewa.
- O godzinie 17 przed Czerwonym Ratuszem usłyszymy sygnał, który pozwoli nam się połączyć z Warszawą. Dom Polsko-Niemiecki przygotował też małą obwoźną wystawę, która przez 63 dni będzie pokazywana w różnych miejscach Berlina - poinformowała Wierzcholska.
Projekt #63Tage
Dom Polsko-Niemiecki wraz z Niemieckim Instytutem do Spraw Polskich w Darmstadt zainicjował projekt #63Tage (63dni).
- Jest to klamra szeregu wydarzeń w Berlinie, takich jak odczyty, wystawy, dyskusje, rozmowa ze świadkiem historii, robienie murali w topografii miasta przez polską i niemiecką młodzież, podróże do Warszawy, przygotowane przez nasze instytucje partnerskie takie jak Instytut Polski w Berlinie, Towarzystwo Polsko-Niemieckie, Topografia Terroru i wielu innych - zauważyła Wierzcholska.
- Również w przestrzeni Berlina będą rozwieszone plakaty z wierszami Anny Świrszczyńskiej w niemieckim tłumaczeniu, będą one też widoczne na ekranach w metrze berlińskim - dodała.
Odsłonięcie tablicy informacyjnej dotyczącej napaści Niemiec na Polskę
Natomiast 1 września zostanie odsłonięta tablica informacyjna, ufundowana przez Dom Polsko-Niemiecki, dotycząca napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku i początku II wojny światowej. Tablica zostanie odsłonięta w miejscu dawnej Opery Krolla. Przemawiać będą między innymi ministra spraw zagranicznych Annalena Baerbock oraz ministra do spraw kultury Claudia Roth.
- W maju tego roku nasz zespół przedłożył koncepcję przyszłego Domu Polsko-Niemieckiego. Gabinet tę koncepcję zaakceptował w czerwcu tego roku, była ona również przedmiotem rozmów podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych 2 lipca. Na jesieni bieżącego roku Bundestag ma zająć się tą koncepcją - przypomniała Agnieszka Wierzcholska, zapytana, jak zaawansowane są prace nad powstaniem w Berlinie miejsca uczczenia pamięci ofiar niemieckiej okupacji Polski w czasie II wojny światowej - Domu Polsko-Niemieckiego.
- W dalszym ciągu, mimo naszych usilnych starań, nie mamy lokalizacji w centrum Berlina, w której mógłby powstać Dom Polsko-Niemiecki - przyznała Wierzcholska. - Prowadzone są rozmowy na szczeblu politycznym między ministerstwem do spraw kultury, landem Berlin oraz dzielnicami miasta. Aby rozpocząć konkretną pracę nad budową muszą być spełnione dwa warunki: musimy mieć miejsce oraz przyznany budżet. Obie decyzje zapadną, mam nadzieję, w niedalekiej przyszłości - dodała.
Trzy filary Domu Polsko-Niemieckiego
- Potem jak najszybciej rozpiszemy konkurs architektoniczno-artystyczny na pomnik oraz budynek, ponieważ trzy filary Domu Polsko-Niemieckiego, Pamięć – Spotkanie – Zrozumienie, czyli pomnik, wystawy historyczne i program edukacyjny, tworzą jedność. Planujemy, że pomnik zostanie odsłonięty jak najszybciej, przed końcem budowy budynku - oświadczyła przedstawicielka Domu Polsko-Niemieckiego.
- Naszą działalność edukacyjno-historyczno-upamiętniającą zaczynamy już teraz w przestrzeni Berlina, to właśnie jest koncepcja "Domu bez miejsca". Staramy się, aby Dom Polsko-Niemiecki powstał jak najszybciej, ale nie będziemy czekać na gotowy budynek, żeby działać. Wydarzenia upamiętniające 1 sierpnia i 1 września są tego przykładami. Na jesień i zimę planujemy dalsze wydarzenia - podkreśliła Wierzcholska.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock