"Przyszedł czas, żeby sobie nawzajem wybaczyć, jak to między sąsiadami"

Powstanie Warszawskie - nagrania archiwalne

Witold Kieżun był jednym z bohaterów filmu "Powstanie Warszawskie"
Witold Kieżun był jednym z bohaterów filmu "Powstanie Warszawskie"
wideo 2/9

Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

- Zdałam sobie sprawę, że nie znam tak kluczowego szczegółu historii swojej rodziny: komu zawdzięczamy nasze życie? Ja, mój brat, mama, moja córka. Było to coś na zasadzie olśnienia: muszę dowiedzieć się, kim była Janeczka - mówi dr Anna Straszewska. Od pięciu lat usiłuje ustalić nazwisko Janeczki, "dziewczynki w niebieskim płaszczyku", której śmierć na początku Powstania Warszawskiego uratowała życie jej dziadka. 

"Mieszkańcy Warszawy mogli nas przeklinać"

- Panował chaos. Niemcy mieli rezerwy blisko Warszawy. Nasi dowódcy nie wiedzieli tego ani tamtego, tylko ślepo wierzyli, że Rosjanie wkroczą do miasta i im pomogą - mówi uczestnik powstania warszawskiego Stanisław Aronson, dziś 98-latek, gdy spotykamy się w jego domu na przedmieściach Tel Awiwu. I dodaje, że powstanie warszawskie musiało zakończyć się klęską. Przypominamy tekst z lipca 20223 r.

Do zobaczenia po wojnie, kochana, kochany...

Ostatnie spotkanie z ukochanym, spacer z psem babci "Rudego" w godzinę "W", informacja, która nie dotarła na czas... Ostatnie chwile przed wybuchem powstania warszawskiego, kiedy przeplatały się ze sobą napięcie i nadzieja, wspominają prof. Halina Dziatko "Grażyna", prof. Jan Tadeusz Ebert "Ryś" i prof. Leszek Kosiński "Orzeł". Przypominamy tekst z lipca 2023 r.

"Nie jesteśmy tymi, którzy opłakują Powstańców"

- Dostaliśmy też przedmiot od pana, który był świadkiem, jak czołg strzelił w kolumnę Zygmunta. I on był pewien, że tej kolumny już nie będzie. Że Niemcy pozbierają te gruzy i wywiozą - opowiada Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.