Świat

70 lat temu Włosi rozstrzelali Mussoliniego, a Hitler popełnił samobójstwo

Świat

Mija 70 lat od egzekucji Mussoliniego
Archiwum ReutersMussolini i Hitler zmarli w kwietniu 1945 roku

Ich sojusz i ekspansjonistyczna polityka doprowadziły do wybuchu II wojny światowej, ich zbrodnie wstrząsnęły światem. Adolf Hitler i Benito Mussolini doprowadzili do niewyobrażalnych zniszczeń i śmierci dziesiątków ludzi, lecz na koniec spotkał ich ten sam los - zginęli 70 lat temu w odstępie zaledwie dwóch dni, na krótko przed ostatecznym zakończeniem wojny ich ostateczną klęską.

We wtorek minęło 70 lat od śmierci włoskiego przywódcy Benito Mussoliniego. Pod koniec kwietnia 1945 roku, kiedy losy wojny były już przesądzone, Mussolini chciał uciec przed aliantami do Szwajcarii.

25 kwietnia wygłosił w Mediolanie ostatnie przemówienie, a potem przebrany w niemiecki mundur ukrył się w transporcie, który miał go przewieźć do Austrii. Stamtąd Mussolini chciał uciec do neutralnej Szwajcarii.

27 kwietnia konwój został zatrzymany przez komunistyczną partyzantkę niedaleko miejscowości Dongo. Przebrany w niemiecki mundur Mussolini został rozpoznany i zatrzymany. Dwa dni później duce, jego kochanka i najbliżsi współpracownicy zostali rozstrzelani przez pluton egzekucyjny.

Tego samego dnia ciała przewieziono z powrotem do Mediolanu, gdzie zbezcześcił je tłum i powiesił głowami w dół na jeden ze stacji benzynowych. Kiedy do miasta wkroczyli alianci, ciało dyktatora zostało zdjęte i pochowane w nieoznaczonym grobie na mediolańskim cmentarzu. 11 lat później szczątki Mussoliniego ostatecznie pochowano w rodzinnej miejscowości Mussoliniego, Predappio.

Zbezczeszczone ciała faszystów powieszone na mediolańskiej ulicy (Mussolini drugi od lewej)domena publiczna

Samobójstwo Hitlera

Zaledwie dwa dni po egzekucji Mussoliniego w bunkrze w Berlinie samobójstwo popełnił Adolf Hitler. Według doniesień Hitler miał rozgryźć fiolkę z cyjankiem, jednocześnie strzelając sobie z pistoletu w skroń. Wcześniej miał przebadać skuteczność trucizny na swoim psie. Razem z Hitlerem zginęła poślubiona dzień wcześniej Ewa Braun i dzieci.

Zwłoki zbrodniarza - według doniesień - miały zostać spalone przez esesmanów, a fakt odnalezienia zwłok Fuhrera został na wiele lat utajony przez radziecką propagandę.

W 2006 roku, w miejscu, gdzie znajdował się podziemny schron pod gmachem Starej Kancelarii Rzeszy, postawiono tablicę informującą o miejscu samobójstwa Hitlera.

Hitler popełnił samobójstwo w schronie
Hitler popełnił samobójstwo w schronieArchiwum Reuters

Autor: pk\mtom / Źródło: BBC, Politico, Wikipedia