Budowa symbolu Rosji stanęła

Z powodu kryzysu finansowego w Moskwie wstrzymano budowę najwyższego budynku w Europie - drapacza chmur "Basznia Rossija". Zamrożono też kilka innych wielkich projektów budowlanych.

Indie tworzą konkurencję dla Google Earth

Indyjska kosmiczna agencja badawcza (Isro) zamierza uruchomić pod koniec listopada własną wersję popularnego programu, bazującego na satelitarnych fotografiach. Konkurencyjny dla Google Earth Bhuvan ma być 20 razy dokładniejszy.

Arabia Saudyjska: ani dolara dla piratów

Szef saudyjskiej dyplomacji, książę Saud al-Fajsal, powiedział to, co wielu polityków myśli. Układanie się z piratami zachęci ich do kolejnych porwań. - Negocjacje i płacenie okupów tylko rozzuchwalają piratów i nie rozwiązują problemu - powiedział w Oslo, po rozmowach ze swoim norweskim odpowiednikiem.

Wstrzymać eutanazję? Trybunał się nie spieszy

Europejski Trybunał Praw Człowieka odmówił rozpatrzenia w trybie pilnym wniosku o unieważnienie decyzji sądu włoskiego, który przyznał ojcu prawo do eutanazji córki. Włoski sąd uznał w lipcu, że można przerwać sztuczne odżywianie kobiety, która od 16 lat jest w śpiączce. Decyzję tę do Trybunału w Strasburgu zaskarżyły 34 włoskie organizacji pro-life.

Urodzona w przelocie

Fiński samolot wylądował w czwartek w Helsinkach z jednym pasażerem więcej, niż 11 godzin wcześniej podczas startu w Bangkoku. Rzeczniczka linii Finnair poinformowała w piątek, że w czasie lotu pasażerka ze Szwecji urodziła dziewczynkę.

Czy Chiny grzebią nam w komputerach?

Chiny montują na masową skalę tajne chipy w każdym wyprodukowanym tam komputerze. Komponenty te - jak uważa Robert Edinger, emerytowany tajniak z FBI - mogą pozwalać na dostęp do wszelkich światowych informacji wywiadowi tego kraju.

Holandia zamyka sklepy z trawką

Amsterdam zamknie prawie jedną piątą popularnych coffee shopów , w których można kupić i na miejscu zażyć marihuanę, bo znajdują się zbyt blisko szkół. Taką decyzję podjęła rada miejska Amsterdamu, zgodnie z wytycznymi rządu.

Gdzie są zaginieni Polacy?

- Polaków, którzy przyjechali do Włoch, a następnie zaginęli, porwała włoska mafia - informuje w obszernym artykule w piątek włoska gazeta "La Stampa". Jednak polska ambasada w Rzymie uważa informacje za nieprawdziwe.

Bezcenne odkrycie archeologa amatora

Błotne pola Nottinghamshire (Wielka Brytania) okazały się terenem największego znaleziska na wyspach od pół wieku. Poszukiwacz skarbów odnalazł tam trzy lata temu warty 350 tysięcy funtów naszyjnik z epoki żelaza. Nie wiedział wtedy, że jego skarb będzie tak ważny dla archeologów.

Coraz mniej Polaków w Polsce

Do 2050 roku Polska straci 20 proc. ludności, Bułgaria - 35, a Ukraina - 33 - wynika z raportu ONZ-Habitat na lata 2008-2009, o którym pisze w piątek francuski dziennik "Le Monde".

Konstytucja zmieniana pod premiera

Opozycja i specjaliści nie mają wątpliwości - Władimir Putin przygotowuje sobie grunt pod powrót na Kreml. Ostatnim tego przejawem mogą być poprawki do konstytucji, uchwalone w piątek przez Dumę Państwową - niższą izbę rosyjskiego parlamentu.

Śmierć na pogrzebie

Co najmniej 10 zabitych i 40 osób rannych - to tragiczny bilans wybuchu bomby na pogrzebie jednego z szyickich w pakistańskim mieście Dera Ismail Khan. To kolejna tragiczna odsłona konfliktu sunnitów z szyitami.

Zamiast guza mózgu, znaleźli pasożyta

Rosemary Alvarez z amerykańskiego stanu Arizona, zaczęła odczuwać drętwienie ramienia. Miała kłopoty ze wzrokiem. Lekarze, w pierwszej ocenie, wskazali na prawdopodobieństwo guza mózgu. Na stole operacyjnym okazało się jednak, że to nie guz. Kobietę toczył robak.

Zasłabł broniąc Busha

Prokurator generalny USA Michael Mukasey zasłabł w Waszyngtonie, kiedy przemawiał o bezpieczeństwie narodowym. Natychmiast przewieziono go do pobliskiego szpitala. Jest przytomny, to silny człowiek - uspokaja Departament Sprawiedliwości.

Clinton szefem dyplomacji

Jest niemal pewne, że sekretarzem stanu w administracji prezydenta-elekta Baracka Obamy zostanie Hillary Clinton. Jej nominacja może zostać ogłoszona już w przyszłym tygodniu - twierdzi agencja AP, powołując się na anonimowego doradcę Obamy.

"Polska nie będzie lobbystą tarczy"

- Musimy cierpliwie czekać na na realizację przez przyszłą administrację USA umowy o budowie w Polsce bazy obrony antyrakietowej - mówił w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Według szefa MSZ, oczekiwanie na decyzję ze strony USA związane jest z procesem formowania się nowej administracji, co trwa zwykle kilka miesięcy.

Biały Dom nie chce zwolnić więźniów Guantanamo

Waszyngtoński sąd nakazuje zwolnienie pięciu Algierczyków, przetrzymywanych od siedmiu lat w bazie Guantanamo. Jednak administracja prezydenta Busha stwierdza: nie zgadzamy się - zapowiada rewizję sądowego nakazu przez Departament Sprawiedliwości.

W pogoni za cybermafią

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego z pomocą amerykańskiej Secret Service tropią międzynarodową grupę przestępczą, która okradła tysiące polskich użytkowników internetowych kont bankowych - donosi "Dziennik". Jak mówi dziennikarzom jeden policjantów, wszystko wskazuje na to, że przestępcy działali z terenu Rosji.

Dubajowi przybyła palma

Najdroższy kurort świata otwarty. W Dubaju, na sztucznej wyspie w kształcie palmy, oficjalnie ruszył Atlantis (Atlantyda) - warty, bagatela, 1,5 miliarda dolarów kompleks hotelowy. Inauguracji towarzyszył u najdroższy w historii pokaz sztucznych ogni, który z czerwonego dywanu podziwiały m.in. Kylie Minogue, Oprah Winfrey i Charlize Theron.

Szwecja ratyfikowała Traktat Lizboński

Szwedzki parlament zdecydowaną większością głosów ratyfikował unijny Traktat Lizboński. Oznacza to, że do zakończenia procesu ratyfikacyjnego w całej Unii brakuje jeszcze decyzji Niemiec, Czech i Polski - oraz ewentualnej pozytywnej decyzji Irlandii, której obywatele Traktat w referendum odrzucili.

Kto zamknął drzwi procesu o mord Politkowskiej?

Moskiewski proces w sprawie zabójstwa dziennikarki Anny Politkowskiej odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Stanie się tak, choć nawet sędziowie przysięgli, którzy orzekną o winie, nie domagali się zamknięcia postępowania dla publiczności i mediów - ujawnił jeden z nich Jewgienij Kołesow, w rozmowie z radiem Echo Moskwy.

Jest nowy Pirelli!

Piękne modelki i dzika przyroda - to zawartość najnowszego kalendarza Pirelli, którego najnowszą edycję na 2009 r. zaprezentowano właśnie w Berlinie. Wśród gwiazd kalendarza znalazła się również Polka - Małgorzata Bela.

Sikorski: nie ustępować Rosji

Jak ułożyć stosunki NATO-Rosja? Radosław Sikorski wezwał do jedności Sojuszu w polityce wobec Moskwy, opartej na poszanowaniu wartości demokratycznych i suwerenności.

Wybranka Obamy odmawia

Miliarderka z Chicago Penny Pritzker miała zostać sekretarzem ds. handlu. Ale... odmówiła - podał dziennik "Chicago Tribune", cytując wyższego rangą oficjela z otoczenia prezydenta-elekta. - Penny Pritzker w końcu zdecydowała, że nie chce zajmować się handlem - czytamy na e-stronach gazety.

Iran ma materiał na bombę atomową

Iran wyprodukował wystarczającą ilość materiału rozszczepialnego, żeby - przy dodatkowym oczyszczeniu paliwa - zbudować bombę atomową - donosi amerykański dziennik "New York Times", powołując się na rutynowy raport ekspertów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA).

Polska wydała Moskwie Litwina

Polska przekazała Rosji obywatela Litwy, ściganego za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym - donosi rosyjska agencja ITAR-TASS, powołując się na Narodowe Centralne Biuro Interpolu przy resorcie spraw wewnętrznych Federacji Rosyjskiej.

Będzie lepiej na linii Kijów-Moskwa?

Prorosyjska opozycja na Ukrainie już odlicza dni do odejścia prezydenta Wiktora Juszczenki. Rezultatem ma być polepszenie nadszarpniętych ostatnim konfliktem kaukaskim stosunków z Moskwą - mówił w Moskwie przywódca ukraińskiej Partii Regionów Wiktor Janukowycz.

NATO: nie będzie operacji przeciw piratom

Patrolowanie i monitoring wód? - Tak. Eskorta dla jednostek pływających? - Tak. Ale NATO nie zamierza angażować się w żadne operacje wojskowe u wybrzeży Afryki, by zwalczać piractwo. - Ten kontynent nadal ma wiele problemów, jestem jednak silnie przekonany, że to Afrykańczycy powinni znaleźć rozwiązanie tych problemów, nie inni - mówił szef Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer.

Partia Seksu podbija parlament

Ta nazwa brzmi jak żart, ale jest prawdziwa. W Australii powstała właśnie absolutnie poważna Partia Seksu, która zamierza równie serio traktować seks. Plan jest ambitny: partia chce zdobyć miejsca w parlamencie i przekonać premiera do zerwania z konserwatywną polityką rządu.