Rosyjskie manewry na trzech morzach jednocześnie. Moskwa "odpowiada" NATO

Rosyjskie manewry mają być odpowiedzią na aktywność sił NATOmil.ru

Rosja rozpoczęła jednoczesne manewry swoich flot wojennych na trzech morzach - Bałtyckim, Czarnym i Barentsa. Ma to być odpowiedź na zwiększenie obecności wojskowej USA w Europie Wschodniej.

Jak poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, ćwiczenia rozpoczęły rosyjskie okręty wchodzące w skład trzech flot. Manewry trwały cały dzień i mają być kontynuowane w nocy.

Manewry na trzech morzach

Na Morze Czarne wypłynął niszczyciel rakietowy klasy Bora w eskorcie kutrów. Przeprowadzone zostały ćwiczebne strzelania artyleryjskie i rakietowe, poinformował rzecznik floty cytowany przez agencję RIA. Okrętom towarzyszą również wchodzące w skład floty czarnomorskiej bombowce Su-24 oraz Be-12.

Na Morzu Barentsa korweta rakietowa Ajsbierg przeprowadziła próbne strzelania woda-ziemia, woda-woda oraz woda-powietrze, w których pomagały myśliwce Su-33 udające wrogie cele powietrzne.

Z kolei w ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim udział wziął okręt desantowy klasy Ropucha oraz stawiacze min BT-212. Jednostki prowadziły próbne strzelania do celów nawodnych i powietrznych - oświadczyło rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Rosja odpowiada USA

Jednoczesne manewry trzech rosyjskich flot komentowane są jako reakcja Moskwy na rosnącą obecność sił wojskowych USA i innych członków NATO w Europie Wschodniej. W ostatnich dniach w państwach bałtyckich wylądował transport ciężkiego sprzętu wojskowego USA, zaś na Morzu Czerwonym rozpoczęły się wspólne manewry okrętów z USA, Włoch, Niemiec, Kanady, Turcji i Rumunii.

Waszyngton zapowiedział ponadto, że dostarczy Ukrainie transport broni nieśmiercionośnej, w tym wojskowe drony oraz opancerzone wozy terenowe Humvee.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow we wtorek ostrzegał, że zwiększona aktywność wojsk NATO spotka się z "proporcjonalną" odpowiedzią Moskwy.

Autor: mm//gak / Źródło: mil.ru, tvzvezda.ru, crimea.kz, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: