Parlament Europejski chce międzynarodowego śledztwa ws. Niemcowa

Parlament Europejski chce międzynarodowego śledztwa ws. Niemcowa
Parlament Europejski chce międzynarodowego śledztwa ws. Niemcowa
tvn24
Parlament Europejski przyjął rezolucjętvn24

Parlament Europejski chce niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie zabójstwa opozycjonisty Borysa Niemcowa. Europosłowie przyjęli w czwartek rezolucję w tej sprawie.

"To najbardziej znaczący mord polityczny w najnowszej historii Rosji" - czytamy w rezolucji, w której posłowie ostrzegli jednocześnie przed "haniebną propagandą" Kremla, która czyni z Rosji "państwo represji, nienawiści i strachu".

Parlament Europejski złożył jednocześnie hołd Borysowi Niemcowowi, "który poświęcił swoje życie pracy na rzecz bardziej demokratycznej, dostatniej i otwartej Rosji oraz solidnego partnerstwa Rosji z jej sąsiadami". Posłowie potępili decyzję Rosji uniemożliwiającą niektórym posłom do Parlamentu Europejskiego i zagranicznym politykom wjazd do Rosji i tym samym udział w jego pogrzebie. Odmówiono wtedy zgody na wjazd m.in. marszałkowi polskiego Senatu Bogdanowi Borusewiczowi.

Jak stwierdzono, "Rosja przesuwa się w kierunku przeciwnym do kierunku dobrze funkcjonującej demokracji". Posłowie zażądali wstrzymania wywierania nacisków oraz represji w stosunku do liderów rosyjskiej opozycji.

Inne kwestie rezolucji

Członkowie PE wyrazili również w rezolucji "zaniepokojenie brakiem współpracy" władz rosyjskich z niezależnymi organami śledczymi ws. malezyjskiego samolotu, zestrzelonego w lipcu na wschodzie Ukrainy.

W rezolucji wezwano do uwolnienia "w trybie pilnym" ukraińskiej nawigatorki Nadii Sawczenko i estońskiego policjanta Estona Kohvera.

Parlament Europejski przyjął też rezolucję z zapisem dotyczącym zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154, który w 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. Zabiegali o to europosłowie Prawa i Sprawiedliwości.

[object Object]
Oskarżeni o zabójstwo Niemcowa uznani za winnychTVN24 BiS "Fakty z Zagranicy"
wideo 2/20

Autor: kło\mtom / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: