Świat powitał 2009 rok

Azja, Europa, a teraz już i Ameryka powitały Nowy Rok. Fajerwerki wystrzeliły od Nowej Zelandii, przez Ułan Bator, Warszawę i Berlin, po Nowy Jork. W tym ostatnim mieście nadejście Nowego Roku tradycyjnie zasygnalizowała Kryształowa Kula.

Papież o kryzysie ekonomicznym

Papież Benedykt XVI unał, że obecny światowy kryzys ekonomiczny należy traktować także "jako próbę" i "wyzwanie". Słowa te padły w homilii w czasie mszy odprawianej w bazylice św. Piotra. Papież ponownie zaapelował o zaniechanie przemocy na Bliskim Wschodzie.

Dwadzieścia ofiar w ataku talibów

Dwudziestu ochroniarzy eskortujących afgańskiego urzędnika zostało w czwartek zabitych w zasadzce przygotowanej przez talibów w prowincji Helmand na południu kraju - powiedział rzecznik gubernatora prowincji Daud Ahmadi.

Grecy Nowy Rok przywitali zamieszkami

Nowy Rok nie był spokojny dla mieszkańców Salonik. Wszystko za sprawą starć młodzieży z policją. To nie jedyne zamieszki, jakie wybuchły w Grecji podczas powitania Nowego Roku - w Atenach prawie dwieście osób demonstrowało przeciwko operacjom militarnym Izraela w Strefie Gazy.

60 ofiar pożaru dyskoteki

Tragicznie zakończyło się świętowanie nadejścia Nowego Roku w stolicy Tajlandii - Bangkoku. W jednym z nocnych klubów wybuchł pożar, zabijając co najmniej 60 osób, a ponad 130 raniąc. Wśród śmiertelnych ofiar są cudzoziemcy.

Największa impreza sylwestrowej Europy

Prawie milion ludzi powitał 2009 rok pod Bramą Brandenburską w Berlinie, gdzie odbyła się w największa sylwestrowa impreza w Niemczech - a najprawdopodobniej także w Europie.

"Czechy to nie mocarstwo, ale sobie poradzimy"

O ile Słowacy wchodzili w Nowy Rok z nową walutą, to Czesi - z nowymi obowiązkami. Od pierwszego stycznia Praga przejęła od Paryża prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. To pierwszy kraju w bloku komunistycznego, który objął tę funkcję.

Zachód odrzucił projekt rezolucji potepiającej Izrael

Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie odrzuciły zaprezentowany przez Libię na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji autorstwa Ligi Arabskiej, który potępia Izrael za ofensywę militarną w Strefie Gazy. W trwających od soboty izraelskich bombardowaniach zginęło prawie 400 Palestyńczyków, a 1900 zostało rannych.

Rocznica rewolucji bez Fidela

Dokładnie pół wieku temu w Santiago de Cuba Fidel Castro ogłaszał zwycięstwo rewolucji i wygnanie z kraju Flugencio Batisty. Teraz 82-letni, schorowany El Comandante nie weźmie udziału w obchodach rocznicy swojego największego sukcesu. Zastąpi go brat Raul Castro.

Izrael będzie "rozszerzał i pogłębiał" ataki

- Jesteśmy zdeterminowani rozszerzać i pogłębiać nasze operacje do czasu osiągnięcia założonych celów. Tak zapowiadaliśmy i tak zrobimy - zapowiedział w środę izraelski minister obrony Ehud Barak.

W tym roku uważniej patrzmy w niebo

Strzeliły korki od szampana i ludzie zadarli głowy w górę, by oglądać pokazy fajerwerków. Jednak zdaniem wielu, prawdziwe piękno tkwi w Kosmosie. Dlatego tych czułych na uroki Wszechświata uradował fakt, że to niebo będzie w centrum 2009 roku. Właśnie zaczął się Międzynarodowy Rok Astronomii. W jego obchodach weźmie udział blisko 140 państw, w tym Polska.

Okręt wojenny w centrum miasta

To, że ziemia kryje w sobie wiele tajemnic wiadomo nie od dziś a mimo to nowe odkrycia wciąż zadziwiają. Na przykład to w Argentynie, kiedy podczas przygotowywania fundamentów pod luksusowy apartamentowiec pracownicy znaleźli... hiszpański okręt wojenny.

Samochody porzucone na granicy

Zatrzymali ich na granicy z Boliwią i kazali czekać. Pogranicznicy nie pozwalają importerom z Chile wwieźć samochodów do Boliwi, ani zawrócić. Powód? Wprowadzony na początku grudnia zakaz importu samochodów starszych niż pięć lat.

Były mer zginął pod gradem kul

Mer Władykaukazu, stolicy Północnej Osetii został ostrzelany w samochodzie z broni automatycznej. Miesiąc temu w identyczny sposób zginął jego następca na stanowisku mera. Wtedy do zamachu przyznała się grupa rosyjskich islamistów.

Policja rozgoniła propalestyński wiec

Policyjne pałki poszły w ruch w Kairze, gdy wbrew zakazowi władz tłum Egipcjan chciał zaprotestować przeciwko izraelskim nalotom na Strefę Gazy. W Kairze odbywa się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Ligi Arabskiej,

Irański ambasador na dywaniku w Paryżu

Francja, działając w imieniu Unii Europejskiej, wezwała irańskiego ambasadora na rozmowę. Protest Paryża wywołało niespodziewane najście na kancelarię adwokacką laureatki Pokojowej Nagrody Nobla sprzed pięciu lat Szirin Ebadi.

Internet - kolejne pole bitwy o Gazę

Internauci tvn24.pl żywo zareagowali na umieszczone w sieci filmy izraelskiej armii z nalotów na Strefę Gazy. Internauci przekonują, że to kolejne pole bitwy: internet. "Takie gierki mogą wymyślać chorzy z nienawiści ludzie" - pisze na forum jeden z internautów. Inny apeluje, "Izrael wciska ciemnotę jakimiś spreparowanymi filmami, nie dajmy się ogłupiać". Ale są też głosy poparcia dla Izraela: Nareszcie ktoś przestał wierzyć w te brednie o uciskanym narodzie Palestyńskim! Dla nich tylko ważne są rozwiązania siłowe.

Hamas dzieli świat arabski

Nadzwyczajna sesja Ligi Arabskiej otwarta. Szefowie dyplomacji zjechali do Kairu, gdzie chcą wypracować wspólną odpowiedź na izraelską inwazję. Dotąd, po czterech dniach nalotów, śmierć w Strefie Gazy poniosło blisko 400 Palestyńczyków, dwukrotnie więcej jest rannych.

Rakieta Hamasu spadła na izraelską szkołę

W izraelskim mieście Beersheba, na południu kraju, po raz pierwszy zawyły syreny. Na miasto spadły dwie rakiety, wystrzelone przez fundamentalistów z Hamasu. Jedna trafiła w szkołę. Była pusta i dotąd nie ma doniesień o ofiarach. Władze zaleciły mieszkańcom pozostanie w bezpiecznych sprawdzonych miejscach. Przedszkola i szkoły zamknięto.

W przyszłym roku Taize w Poznaniu

Europejskie Spotkania Młodych organizowane przez ruch Taize przyciągnęły w tym roku prawie 40 tys. osób, w tym blisko 9 tys. z Polski. W przyszłym roku Polacy nie będą musieli daleko podróżować by wziąć udział w Spotkaniach, bowiem odbędą się one w Poznaniu.

Pokój? Nierealne

Optymizm, jaki pojawił się w związku z napływającymi z Bliskiego Wschodu doniesieniami o możliwym zawieszeniu broni nie trwał długo. Izraelska strona dementuje: francuska propozycja wprowadzenia 48-godzinnego przerwania działań w Strefie Gazy jest nierealne. W trwających od soboty izraelskich nalotach na Strefę Gazy zginęło około 380 Palestyńczyków, a ponad 1700 zostało rannych.

Astronauci z Columbii nie mieli szans

To był czarny dzień dla amerykańskiej astronautyki - 1 lutego 2003 roku eksplodował wracający z kosmosu prom Columbia. Na pokładzie zginęło 7 członków załogi. - Astronauci nie mieli żadnych szans na ratunek - ujawniła NASA w swoim raporcie.

Noworoczne życzenia z kosmosu

Przesłali życzenia świąteczne, nie zapomnieli też o noworocznych. Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej życzyła wszystkim ziemianom wszystkiego najlepszego w nowym roku.

Nie będzie Sylwestra w Dubaju

Wybieracie się na Sylwestra do Dubaju? Lepiej zmienić plany - władze emiratu nakazały odwołanie obchodów Nowego Roku. Arabowie chcą w ten sposób wyrazić solidarność z Palestyńczykami.

Świąteczna masakra w Kongo

W okresie świąt Bożego Narodzenia rebelianci z Ugandy zabili co najmniej 400 osób w Demokratycznej Republice Konga – alarmuje katolicka organizacja Caritas. Byli niezwykle okrutni - zabijali maczetami i palili ludzi żywcem. 20 tys. ludzi uciekło przed nimi w góry. Przedstawiciel rebeliantów zaprzecza informacjom o masakrze.

"Bomby z helikopterów leciały na zwykłych ludzi"

- Z jednej strony cieszyłam się, że wyjeżdżam, z drugiej, że nalot się kończy, ale widok był przerażający: bomby z helikopterów leciały na zwykłych ludzi - tak wydarzenia na granicy Strefy Gazy opisuje Ewa Szmal, która od kilku dni nadaje w TVN24 relacje z izraelskiego pogranicza.

UE: Nie istnieje militarne rozwiązanie konfliktu

Unia Europejska wzywa Izrael i palestyński Hamas do "stałego zawieszenia broni" w Strefie Gazy - to efekt nadzwyczajnego posiedzenia unijnych ministrów spraw zagranicznych dotyczące kryzysu na Bliskim Wschodzie. Od soboty Strefie Gazy jest celem izraelskich nalotów.

Chory wiceszef Jukosu jest wolny

Wasilij Aleksanian, chory na raka i AIDS były wiceprezes Jukosu, wyszedł na wolność za kaucją. Z celi trafił w ciężkim stanie prosto do szpitala.