Szczyt NATO: musi być nas więcej w Afganistanie

Sekretarz generalny NATO powiedział, że wojska sojuszu odniosły sukces i jest on czymś więcej niż jedynie "udaną operacją militarną". Dlatego w czwartek Jaap de Hoop Scheffer zaapelował w Wilnie o wzmocnienie misji Sojuszu Północnoatlantyckiego w Afganistanie.

Potężny pożar frachtowca opanowany

Zespół holenderskich specjalistów pomógł chorwackim strażakom ugasić pożar, który wybuchł w środę na tureckim frachtowcu. Statek wiózł 200 ciężarówek i dziewięć ton "niebezpiecznych" chemikaliów. Nie podano, jakie chemikalia przewoził.

Tusk u Busha już za miesiąc

- Donald Tusk spotka się w Waszyngtonie z Georgem W. Bushem - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Premier wybiera się do Waszyngtonu 10 marca.

OBWE nie pojedzie na rosyjskie wybory

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE nie wyśle obserwatorów na marcowe wybory prezydenckie w Rosji - poinformował dyrektor Biura Christian Strohal. Powodem są niemożliwe do spełnienia warunki, jakie stawia Moskwa

Podejrzani o zamach na Bhutto aresztowani

Pakistańskie służby bezpieczeństwa zatrzymały dwie kolejne osoby podejrzane o udział w zorganizowaniu zamachu na Benazir Bhutto - poinformowało w czwartek pakistańskie MSW.

Rosyjska prasa: Trzeba rozmawiać

Mogą nic nie przynieść, ale sam fakt, że do nich dojdzie jest już ważny - tak rosyjskie media zapowiadają piątkowe rozmowy Donalda Tuska z Rosjanami. Co do ich wyników przeważa umiarkowany optymizm.

Nauki Jana Pawła II w sms-ie

Niebawem abonenci jednego z operatorów telefonów komórkowych będą otrzymywać słynne cytaty Jana Pawła II - podaje dziennik "Corriere della Sera". SMS o treści "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi" będzie kosztować 25 eurocentów, jako MMS - już 35.

Chodorkowski przemówił

Rosyjski sąd zezwolił na leczenie chorego na AIDS byłego wiceszefa Jukosu Wasilija Aleksaniana, którego przez wiele miesięcy nie chciał zwolnić z więzienia. Tego samego dnia w brytyjskiej prasie ukazał się pierwszy od pięciu lat wywiad z byłym szefem Jukosu Michaiłem Chodorkowskim, który w proteście przeciwko traktowaniu przyjaciela rozpoczął strajk głodowy.

Moskwa: zabójstwo biznesmena

Nieznani zabójcy zastrzelili w nocy w Moskwie Jewgienija Czywilichina, prezesa Moskiewskiego Związku Targowisk i Kompleksów Handlowych. Według komentatorów to kolejna odsłona moskiewskiej wojny o handel.

Spróbujemy wykupić listy powstańców od Niemców

- To dla nas kolekcja wyjątkowa - tak o zbiorach poczty polowej powstańców mówi TVN24 dyrektor muzeum powstania warszawskiego. Listy trafiły na licytację domu aukcyjnego Ulrich Felzmann Briefmarken Auktionen w Duesseldorfie. Muzeum na zlicytowanie zbiorów jednak nie stać, dlatego prosi o pomoc ministerstwo kultury. - Spróbujemy wykupić kolekcję - zapewnia w TVN24 szef resortu.

Putin na Walentynki będzie w każdym kinie

Władimir Putin to dla większości Rosjan żelazny człowiek, który nie pije, nie pali i uprawia sport - może surowy, ale uczciwy. Ale co kryje się pod maską zimnego perfekcjonisty? Twórcy rzewnego romantycznego filmu "Pocałunek - nie dla prasy" przekonują, że gorące i wrażliwe serce.

Tornada sieją spustoszenie

Tornada i nawałnice jakie przeszły nad południowymi stanami USA zabiły co najmniej 54 osób raniąc kilkaset innych. Ocenia się, że były to najbardziej niszczycielskie tornada od prawie 20 lat. Żywioł nawiedził stany Mississippi, Arkansas, Tennessee, Kentucky i Alabama.

Nieoczekiwana wizyta w Afganistanie

Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice i brytyjski szef dyplomacji David Miliband składają niespodziewaną wizytę w Afganistanie. Od kilku tygodni Waszyngton i Londyn starają się przekonać swoich sojuszników z NATO by na afgańską misję posłali więcej swoich żołnierzy.

Turecki spór o chusty

W czwartek nad ranem turecki parlament przeważającą większością głosów opowiedział się za uchwaleniem poprawki do konstytucji zezwalającej studentkom na noszenie tradycyjnych islamskich chust na terenie uniwersytetów.

Zemsta Al-Kaidy

Przywódca Al-Kaidy w Afganistanie, Mustafa Abu al-Jazid, zapowiedział zemstę za zamordowanie jednego z czołowych działaczy tej organizacji Abu Laitha al-Libiego. Terrorysta zginął pod koniec stycznia podczas ataku rakietowego.

Wiceminister tłumaczy się z wynajęcia samolotu

Francuski wiceminister spraw wewnętrznych Christian Estrosi przeprosił, że wynajął za 138 tys. euro prywatny samolot. Estrosi zrezygnował z zaplanowanej lotem rejsowym podróży do USA, gdy dowiedział się o przyjęciu u prezydenta Nicolasa Sarkozyego.

Taksówkarze zablokowali Francję

Gigantyczne korki sparaliżowały w środę wiele francuskich miast. Powód? Protestują taksówkarze, sprzeciwiający się rządowym planom zwiększenia liczby taksówek w kraju.

Dzieci-terroryści Al-Kaidy

10-letni chłopcy w maskach i z kałasznikowami atakują jadący ulicą samochód. To tylko inscenizacja - jedna ze scen na taśmach szkoleniowych Al-Kaidy, które wpadły w ręce amerykańskich żołnierzy w Iraku.

Papież posypał głowy popiołem

Kościół Katolicki wkracza w Wielki Post. Z tej okazji Benedykt XVI odprawił uroczystą mszą na rzymskim Awentynie. - Bez modlitwy człowiek nie ma nadziei, ale tylko złudzenia - powiedział papież w homilii.

Babcia Obama czeka na zwycięstwo wnuka

Rezultaty amerykańskiego "superwtorku" są ważne nawet w małej kenijskiej wiosce. W środę Sarah Obama, zamiast poświęcić się pracy w domostwie, została w domu by posłuchać radia i dowiedzieć się, czy jej wnuczek Barack Obama, zwyciężył.

Rumuni otworzyli archiwa bezpieki

Rząd w Bukareszcie wydał w trybie pilnym rozporządzenie odblokowujące dostęp do archiwów komunistycznej tajnej policji Securitate. Jednocześnie władze ograniczyły uprawnienia CNSAS - odpowiednika polskiego IPN.

Więcej Niemców do Afganistanu

Niemcy po raz pierwszy wyślą do Afganistanu siły szybkiego reagowania - zapowiedział minister obrony Franz Josef Jung. To reakcja na naciski ze strony USA, aby Niemcy zwiększyli swoje zaangażowanie w misję.

Rosja zaniepokojona działaniami Iranu

Rosyjski MSZ wyraża "zaniepokojenie działaniami Iranu". Ma na myśli wystrzelenie rakiety kosmicznej. - Te działanie rodzi podejrzenia co do rzeczywistej natury programu nuklearnego Teheranu - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Łosiukow.

Zmarł guru Beatlesów

W wieku 91 lat zmarł w Holandii w nocy z wtorku na środę indyjski guru Maharishi Mahesh Yogi. Mędrzec, który międzynarodowy rozgłos zyskał dzięki przekazywaniu nauk duchowych członkom zespołu The Beatles.

Śmiertelne tornada w USA

Co najmniej 52 osoby zginęły na południu Stanów Zjednoczonych, a ponad sto zostało rannych, w wyniku burz i tornad, jakie przeszły w nocy z wtorku na środę nad tym rejonem.

Clinton zdobywa delegatów, Barack Obama stany

"Superwtorek" nie rozwiązał wahań partii Demokratów, którzy nadal nie wiedzą kogo wybrać na kandydata do prezydenckiego wyścigu. Hillary Clinton na razie prowadzi, wygrała w ważniejszych stanach, ale goni ją Barack Obama, który zwyciężał częściej. Wśród Republikanów napięcie jest mniejsze, tam prowadzi John McCain.

Wizyta Tuska w Moskwie: Rosja liczy na przełom

Rosyjski MSZ z nadzieją czeka na piątkową wizytę premiera Donalda Tuska w Moskwie. Rzecznik ministerstwa Michaił Kamynin liczy, że będzie to poważny impuls rozwojowy dla rosyjsko-polskich stosunków. - Z zadowoleniem konstatujemy, że rosyjsko-polski dialog polityczny wyraźnie się ożywił - podkreślił Kamynin.

Włochy: prezydent rozwiązał parlament

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano rozwiązał parlament. Jest to następstwo poważnego kryzysu rządowego, którego nie udało się zażegnać ani samemu prezydentowi, ani przewodniczącemu Senatu.

Szef CIA przyznaje, że używali tortur

Krótko po 11 września 2001 roku CIA trzykrotnie zastosowała powszechnie potępianą technikę przesłuchiwania, znaną jako "waterboarding" - potwierdził we wtorek w Kongresie USA dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej Michael Hayden.