Proca Dawida zadziałała. Nowy system gotowy za rok?

Test Procy DawidaMDA

Izrael poinformował, że z powodzeniem przeprowadził próbę nowego systemu antyrakietowego Proca Dawida. To ostatni brakujący element izraelskiej tarczy antyrakietowej. Udana próba oznacza, że nowy system może trafić do wojska w przyszłym roku. Prawdopodobnie nieprzypadkowo sukces ogłoszono dzisiaj.

Seria prób Procy Dawida miała miejsce w zeszłym tygodniu i we wtorek. Tradycyjnie utrzymywano je w ścisłej tajemnicy i poinformowano dopiero po fakcie. Nie podano praktycznie żadnych szczegółów. Jednak według izraelskiego ministerstwa obrony, wszystko jest na dobrej drodze, aby Proca Dawida trafiła do wojska w 2016 roku.

Znaczenie udanego testu

Udane testy na pewno pomogą w rozmowach z Kongresem USA, do którego w lutym trafił wniosek Izraela o przyznanie mu dodatkowych 317 milionów dolarów na nowy system antyrakietowy w 2016 roku. Dotychczas Biały Dom zarezerwował na ten cel 158 milionów dolarów, co według Izraelczyków jest dalece niewystarczające.

Pomyślnie przeprowadzona próba ma też pewien wydźwięk w kontekście prowadzonych obecnie w Szwajcarii negocjacji pomiędzy Iranem a mocarstwami. Izraelczycy ostro się im sprzeciwiają, bowiem według nich Teheran jedynie gra na zwłokę i potajemnie rozwija broń jądrową. Chcąc się zabezpieczyć przed takim zagrożeniem, Izrael buduje wielowarstwowy system obrony przeciwrakietowej.

Proca Dawida jest środkowym elementem izraelskiej „tarczy”. Buduje ją izraelska firma zbrojeniowa Rafael i amerykański koncern Raytheon. Proca Dawida ma zwalczać nadlatujące rakiety i samoloty na dystansach od 70 do 250 kilometrów. Dopracowanie systemu, zwłaszcza naprowadzania i sterowania rakietą, okazało się być jednak sporym wyzwaniem technologicznym oraz finansowym. Pierwotnie zakładano, że Proca Dawida trafi do służby w 2015 roku.

Izraelczycy chcą, aby nowe antyrakiety broniły ich głównie przed atakami libańskiej bojówki Hezbollah, którą Iran uzbroił w rakiety niekierowane średniego zasięgu. Oferują je też na sprzedaż jako broń przeciwlotniczą i przeciwrakietową zarazem. Przez pewien czas rozważano je w polskim programie Wisła, ale pod naciskiem USA Izraelczycy ustąpili pola amerykańskiemu Patriotowi.

Autor: mk\mtom\kwoj / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MDA

Tagi:
Raporty: