Mniej posad dla europosłów

Będzie mniej posad w Parlamencie Europejskim. Deputowani z kilku państw, zwłaszcza z Włoch i Polski, walczyli jak lwy, by nie odbierać ich krajom mandatów. Jednak bez wsparcia polskiego rządu polegli na placu boju.

Turcja odrzuca rezolucję Kongresu USA

Turcja ostro skrytykowała rezolucję komisji Kongresu USA, uznającą masakrę Ormian w latach 1915-1917 za ludobójstwo. Prezydent Turcji powiedział, że ta decyzja jest nie do przyjęcia i nie ma żadnego znaczenia dla jego kraju. Turcja od dawna zaprzecza, że jakiekolwiek ludobójstwo miało miejsce.

Prom Discovery ma problemy ze startem

Jak podała agencja kosmiczna NASA, start wahadłowca Discovery planowany na przyszłą środę może się opóźnić. Powodem jest wykrycie trzech uszkodzeń warstwy izolacyjnej na skrzydłach pojazdu.

USA: 14-latek z rewolwerem sterroryzował liceum

Postrzelił pięć osób, potem sam popełnił samobójstwo. 14-letni uczeń liceum w Cleveland, w stanie Ohio na północnym wschodzie USA, wtargnął do szkoły z dwoma rewolwerami kalibru 38 i torbą pełną amunicji.

Komisja Kongresu USA potępiła ludobójstwo Ormian

Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, niższej izby amerykańskiego Kongresu, przyjęła symboliczną rezolucję, potępiającą Turcję za masakrę Ormian w latach 1915 - 1917 i uznającą te wydarzenia za ludobójstwo.

Szansa na pojednanie Hamasu z Fatahem

Przywódca kontrolującego Strefę Gazy radykalnego palestyńskiego ruchu Hamas Ismail Hanije oznajmił, że zamierza podjąć rozmowy pojednawcze z ugrupowaniem Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa, a elementem porozumienia może być oddanie władzy w Strefie.

Wielkie znakowanie wielorybów

Greenpeace wraz z Center for Cetacean Research and Conservation rozpoczął dziś projekt polegający na znakowaniu wielorybów nadajnikami satelitarnymi. Umożliwi to śledzenie ich tras wędrówek i udowodni, że nie jest konieczne ich zabijanie w celach naukowych.

TIR uderzył w ekipę ratunkową

Na autostradzie niedaleko Santa Catarina w Brazylii autobus zderzył się z ciężarówką. Kiedy ekipa ratunkowa wydobywała rannych z autokaru, w ratowników wjechał kolejny TIR. Zginęło co najmniej 25 osób.

3...2...1... i Sojuz wystartował

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował rosyjski statek Sojuz TMA-11. Na jego pokładzie znajduje się pierwszy malezyjski astronauta dr Sheikh Muszaphar Shukor.

Awaryjne lądowanie samolotu do Gdańska

Samolot typu Dash 8 SAS, lecący z Kopenhagi do Gdańska, musiał zawrócić z trasy i awaryjnie lądować w stolicy Danii. Na pokładzie maszyny było 47 pasażerów.

Afganistan: porwany Niemiec uwolniony

- Uprowadzony przez Talibów blisko trzy miesiące temu w Afganistanie Niemiec Rudolf Blechschmid jest wolny. Wolnych jest też pięciu porwanych razem z nim Afgańczyków, pracowników Czerwonego Krzyża.

Nobel z chemii za samochodowe katalizatory

Niemiecki naukowiec Gerhard Ertl za badania procesów chemicznych zachodzących na powierzchni ciał stałych otrzymał tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Jego odkrycia przyczyniły się m.in. do stworzenia samochodowych katalizatorów.

Rosja: USA wykorzystuje Polaków przeciw nam

Szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Nikołaj Patruszew twierdzi, że Amerykanie i Anglicy wykorzystują swoich partnerów, w tym Polaków, do działań przeciwko Rosji.

Janukowycz nie chce rządzić z "pomarańczową" koalicją

Partia Regionów nie chce wejść do rządu Bloku Julii Tymoszenko i proprezydenckiego bloku Nasza Ukraina - Ludowa Samoobrona. - Nie ma sensu ponosić odpowiedzialności za klęski "pomarańczowej koalicji" - stwierdził Mychajło Czeczetow z Partii Regionów (PR).

12-letni student chirurgii

Powinien, jak jego rówieśnicy, kończyć podstawówkę a właśnie... zaczyna studia. W Meksyku 12-letni geniusz został studentem - i to na kierunku nie należącym do najłatwiejszych: chirurgii medycznej.

Polska spełnia warunki Schengen

Polska spełnia warunki systemu Schengen. Dysponuje już odpowiednim sprzętem i jest w stanie zapewnić szczelność zewnętrznych granic Unii Europejskiej - tak wynika z tajnego raportu UE, na który powołuje się londyński "Financial Times".

Argentyna: ksiądz skazany na dożywocie

Christian von Wernich, katolicki ksiądz został wczoraj skazany na dożywocie za współudział w morderstwach, torturach i porwaniach popełnionych podczas rządów dyktatury wojskowej w Argentynie w latach 1976 - 1983.

Tajwan pręży muskuły

Po raz pierwszy od 16 lat w dniu święta narodowego Tajwanu odbyła się parada wojskowa. To wyraźny sygnał dla Chin, które uważają wyspę ze swoje terytorium i domagają się jego powrotu do macierzy - nawet wymuszonego siłą.

Afganistan chce pokoju z talibami

Zmęczeni ciągłymi walkami Afgańczycy chcą pokoju z talibami. - Chcecie całej władzy? Stańcie do wyborów, wygrajcie je i zabierzcie sobie wszystko - mówi prezydent Afganistanu.

Strzelał... bo stracił cierpliwość

Trzy osoby ranne w strzelaninie w Moskwie. Kierowca otworzył ogień do przechodniów, bo ci zbyt wolno się poruszali... Całe zdarzenie zarejestrowała kamera monitoringu.

Powiernictwo Pruskie chce od Polski "Madonny" Botticellego

Powiernictwo Pruskie złożyło w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu kolejny pozew przeciwko Polsce. Tym razem domaga się zwrotu kilkunastu obrazów należących niegdyś do rodziny von Ingenheimów. Wśród dzieł jest "Madonna z Dzieciątkiem" Sandro Botticellego.

Polak zginął w Irlandii

20-latek z Polski zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek w szpitalu w Limerick w Irlandii w wyniku obrażeń, których doznał w bójce 29 września. W związku z bójką, w której brało udział około 20 osób, i jego śmiercią zatrzymano dwóch mężczyzn. Obaj są Polakami.

W Knesecie tylko pod krawatem

Jeśli do Knesestu, to nie w dżinsach, t-shirtach i szortach, bo izraelski parlament właśnie wprowadził obostrzenia w tej sprawie - donosi rosyjska agencja RAI-Nowosti.

Al-Kaida chce mieć broń masowego rażenia

Z opublikowanego dziś raportu Białego Domu wynika, że Al-Kaida wciąż jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i że stara się zdobyć broń masowego rażenia, w tym broń nuklearną.

Japończycy też wybierają się na Księżyc

Japonia zamierza w ciągu 10 lat umieścić pojazd kosmiczny na powierzchni Księżyca - zapowiedzieli przedstawiciele rządu tego kraju. W ten sposób Japonia dołącza do Chin i Indii w wyścigu o eksplorację naturalnego satelity Ziemi.