Wiedzą, gdzie są ciała alpinistów

Francuscy ratownicy zlokalizowali ciała ośmiu ofiar lawiny, która zeszła w niedzielę nad ranem w masywie Mont Blanc w Alpach. Ze względu na bezpieczeństwo ratowników ciała nie będa jednak wydobyte.

Haracz dla Osetii Południowej

W niektórych regionach Rosji zbiórka pomocy finansowej dla poszkodowanych mieszkańców Osetii Południowej ma charakter przymusowy - czytamy na witrynie internetowej newsru.com.

Ludzie wyskakiwali z płonącego samolotu

Na lotnisku w Monachium płonął samolot włoskich linii lotniczych. Pasażerowie ewakuowali się wyskakując wprost na płytę lotniska. Zdarzenie to pokazuje amatorski film nakręcony przez pasażera innego samolotu.

Demokraci pod specjalnym nadzorem

W Denver rozpoczyna się czterodniowa konwencja Demokratów, podczas której Barack Obama zostanie on ogłoszony oficjalnym kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tymczasem walka o fotel prezydencki zapowiada się pasjonująco. Jak pokazują ostatnie sondaże, Obama i jego kontrkandydat Republikanin McCain, idą łeb w łeb.

Rosyjski parlament rozbija Gruzję

Obie izby rosyjskiego parlamentu - Duma i Rada Federacji jednogłośnie przyjęły rezolucję wzywającą prezydenta Miedwiediewa do uznania Osetii Południowej i Abchazji jako niepodległych państw. - Mieszkańcy Południowej Osetii i Abchazji mają prawo uzyskać niepodległość - powiedział przewodniczący izby wyższej parlamentu Siergiej Mironow. Gruzińskie MSZ uznało to za kontynuację agresji wobec Gruzji.

Spalili żywcem zakonnicę

Wtargnęli do sierocińca prowadzonego przez zakonnice. Wyrzucili ze środka ok. 20 świeckich. Później zamknęli w środku zakonnicę i księdza, a cały budynek podpalili. Ten akt barbarzyństwa przeżył tylko ksiądz.

Afganistan rozmówi się z siłami koalicji

Władze w Kabulu postanowiły renegocjować warunki obecności w Afganistanie sił międzynarodowych. Główną przyczyną tej decyzji było piątkowe zbombardowanie afgańskiej wioski, podczas którego zginęło 90 cywilów.

Mord w Katyniu "sprawiedliwą zemstą"?

Rosyjskie dzieci będą się uczyć nowej wersji historii. W Rosji trwają prace nad nowym podręcznikiem, w którym zbrodnia NKWD w Katyniu nazywana jest "sprawiedliwą zemstą historyczną" - donosi dziennik "Wremja Nowostiej".

Rosji nie zależy na NATO

- Moskwa jest gotowa zaakceptować każdą decyzję NATO ze wstrzymaniem przez Sojusz wszelkich kontaktów z Rosją włącznie. - powiedział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Irak: Amerykanie wyjdą do końca 2011

Premier Iraku Nuri al-Maliki poinformował w poniedziałek, że osiągnięto porozumienie, które zakłada wycofanie wszystkich obcych wojsk z Iraku do końca 2011 roku. Informację tę natychmiast zdementowały Stany Zjednoczone.

Jednak nie wybiorą najpiękniejszej zakonnicy

Włoski ksiądz Antonio Rungi, który jeszcze kilka dni temu przekonywał do tego, że zakonnice zasługują na swój konkurs piękności, zrezygnował ze swojego pomysłu. Ugiął się pod ciężarem krytyki wiernych.

Bomba pod czadorem

Islamscy ekstremiści coraz częściej werbują młode kobiety jako zamachowców - samobójców. W niedziele iracka policja zatrzymała nastolatkę ubraną w kamizelkę-bombę. Dziewczyna twierdzi, że nie miała zamiaru się zdetonować.

Amerykański wiceprezydent w Gruzji

Wiceprezydent USA Dick Cheney na początku września odwiedzi Gruzję - poinformował w poniedziałek Biały Dom. Na trasie podróży amerykańskiego wiceprezydenta znajdzie się, poza Gruzją, również Azerbejdżan, Ukraina i Włochy - podało waszyngtońskie biuro wiceprezydenta.

Katyń w rosyjskim sądzie

Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy odroczył do 30 września rozpatrzenie skargi ws. mordu katyńskiego. Wcześniej, w trakcie rozprawy, z sali wyrzucono polskiego dziennikarza. – Grożono mi sądem – relacjonował w TVN24 Jerzy Majczyk.

Putin: zrezygnujemy ze zobowiązań ws. WTO

W sobotę USA zagroziły Rosji blokadą starań o przyjęcie do Światowej Organizacji Handlu (WTO) jeśli nie wycofa swoich wojsk z Gruzji. Teraz na ten temat wypowiedziała się Rosja. - Rosja powinna zamrozić niektóre zobowiązania podjęte podczas rozmów na temat członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO) - powiedział w poniedziałek premier Rosji Władimir Putin.

Afgańskie opium zasila talibów

Prawie półtorej tony opium skonfiskowała policja podczas obławy na południu Afganistanu - poinformowało afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W trakcie obławy zatrzymano trzech przemytników.

Rosja ostrzega Mołdawię przed "błędem Gruzji"

Moskwa ostrzegła w poniedziałek Mołdawię przed popełnieniem "błędu Gruzji", to znaczy siłowego odzyskania kontroli nad Naddniestrzem, kolejną zbuntowaną republiką, której niepodległości nie uznaje żadne państwo. - To jest poważne ostrzeżenie; ostrzeżenie dla wszystkich - powiedział rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, prezydentowi Mołdawii Władimirowi Woroninowi.

Berlusconi śpiewa o miłości

"Miłość gaśnie niczym gwiazda, która dzięki pocałunkom sprawia, że czujesz się piękna" - śpiewa... włoski premier Silvio Berlusconi. Wraz ze słynnym neapolitańskim śpiewakiem Mariano Apicellą przygotowuje nową płytę z piosenkami miłosnymi.

Irlandia nie chce drugiego referendum

- Irlandia musi przeprowadzić drugie referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, aby uniknąć izolacji - uważa Irlandzki minister ds. europejskich Dick Roche. Jednak według ostatnich sondaży, zdecydowana większość Irlandczyków jest temu przeciwna.

Więcej obserwatorów OBWE w Gruzji

Dwudziestu dodatkowych obserwatorów z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) rozpoczęło misję w Gruzji. Do tej pory sytuację w Osetii Płd. monitorowało ośmiu wysłanników organizacji. Potrzeby jednak są jeszcze większe.

Nie będzie sankcji wobec Rosji

- Unia Europejska nie rozważa możliwości nałożenia sankcji na Rosję w związku z jej konfliktem zbrojnym z Gruzją - powiedział w poniedziałek Bernard Kouchner szef dyplomacji Francji, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej.

Izrael zwalnia palestyńskich więźniów

Pierwsza grupa palestyńskich więźniów opuściła w poniedziałek rano izraelskie więzienie w Ofer na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izrael zwolnił ich w geście poparcia dla umiarkowanego prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. W sumie w ciągu dnia wolność odzyska 199 Palestyńczyków.

Gruzińska Polonia: Nie zapominajcie o nas!

- Nie zapominajcie o żyjących na Kaukazie rodakach - apeluje gruzińska Polonia do rządu w Warszawie. - Tu sytuacja ludzi o polskich korzeniach jest dramatyczna - mówią Polacy z dotkniętych konfliktem między Moskwą i Tbilisi ziem.

Azerska ropa znów na szlaku

Transport gruzińską linią kolejową wschód-zachód, na której doszło w niedzielę do eksplozji pociągu z paliwem, został już przywrócony - poinformowała rzeczniczka kolei Irma Stepnadze. Wybuch spowodował mniejsze uszkodzenia niż początkowo sądzono.

Samoloty runęły na ziemię

Boeing 737 kirgiskiego towarzystwa Itek Air rozbił się przy starcie z lotniska w Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Według jednych źródeł, zginęło co najmniej od 22 do 25 osób, z 90 przebywających na pokładzie. Według innych - ofiary śmiertelne, to nawet ponad 70 osób. Informacje na ten temat są sprzeczne. Do tragicznego wypadku doszło też w Gwatemali.

Katyń przed sądem

Wojskowy sąd okręgowy w Moskwie zajmie się dziś sprawą zbrodni katyńskiej - informuje rosyjska agencja Interfax. Rozpatrzy zażalenie na umorzenie śledztwa w sprawie mordu katyńskiego. Rodziny oficerów żądają też uznania ich za ofiary represji politycznych i chcą rehabilitacji.

"Unia musi uważać na Ukrainę"

- Po zbrojnej interwencji Rosji w Gruzji, Unia Europejska powinna wykazać się większym zaangażowaniem na rzecz Ukrainy - oceniła w poniedziałek niezależna grupa unijnych ekspertów.

Poniosły na rogach 19 osób

Meksyk nie chce być gorszy od Hiszpanii i podobnie jak ona, urządza gonitwy byków na ulicach miast. Niestety, podobnie jak w Pampelunie, wyścigi często kończą się tragicznie. W tym roku w gonitwach rannych zostało 19 osób, w tym dwie ciężko.

Bomba zabiła 25 osób na przyjęciu

25 osób zginęło, a 32 zostały ranne w samobójczym zamachu w zachodniej części Bagdadu. Zamachowiec wysadził się w powietrze po zdetonowaniu kamizelki wypełnionej ładunkami wybuchowymi - podała iracka policja.

Oto powód irlandzkiego "NIE"

- Za fiaskiem czerwcowego irlandzkiego referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego stoi wrogość Unii Europejskiej wobec religii - ocenił w niedzielę prymas Irlandii kardynał Sean Brady. Według niego, polityka europejska i instytucje UE "zatracają chrześcijańską pamięć".