Wyspy zakonserwowane

Brytyjczycy są zdania, że lepsze propozycje dla ich ojczyzny ma Partia Konserwatywna. Mieszkańcy Wysp są zdania, że w 10 najważniejszych kwestiach nurtujących opinię publiczną torysi biją na głowę swoich politycznych przeciwników.

Rosja nie chce broni jądrowej

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew marzy o świecie bez broni jądrowej. Choć - jak przyznaje - to ideał, który trudno będzie osiągnąć.

Kanonizacja Polaka, który "ostrzegał przed rozlewem krwi"

Benedykt XVI ogłosił w niedzielę świętymi pięcioro błogosławionych. Znalazł się wśród nich arcybiskup Warszawy w okresie powstania styczniowego Zygmunt Szczęsny Feliński. Po uroczystej mszy w Bazylice Świętego Piotra, papież spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

19 zabitych podczas akcji komandosów

Co najmniej 19 osób zginęło w niedzielę podczas akcji odbijania 42 zakładników przetrzymywanych w kwaterze głównej dowództwa armii Pakistanu w mieście Rawalpindi, w pobliżu Islamabadu. Kwatera stała się w sobotę celem brutalnego ataku, do którego do tej pory nikt się nie przyznał.

"Świat nie będzie bez końca czekał na Iran"

Stany Zjednoczone wydają się być zniecierpliwione w sprawie irańskiego programu atomowego. Wyraz dała temu sekretarz stanu USA Hillary Clinton, która oświadczyła, że wspólnota międzynarodowa nie będzie bez końca czekała, aż Iran pokaże, że jest gotów spełnić swoje międzynarodowe zobowiązania.

"The Sunday Times": Niemcy i Francja szukają haka na Klausa

Po ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego przez Polskę, Europa czeka na podpis czeskiego prezydenta Vaclava Klausa. Do polityka zaapelowała właśnie Europejska Partia Ludowa (EPL). Brytyjski "The Sunday Times" donosi natomiast, że Niemcy i Francja badają, jak "odsunąć" Klausa od Traktatu. Posuwać się mają nawet do badania możliwości zmian w czeskiej konstytucji. Klaus zaś się nie spieszy i stawia kolejne warunki.

Matka Dziekańskiego walczy o pieniądze

Robert Dziekański zginął w 2007 roku na lotnisku w Vancouver po kilkakrotnym rażeniu paralizatorem. Sprawiedliwości szuka matka Polaka. Kobieta domaga się odszkodowania od Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej (RCMP), Kanadyjskiej Agencji Służb Granicznych i władz lotniska w Vancouver.

Utonęli w drodze na modlitwę

Siedemnaście osób zginęło w północno-wschodniej prowincji Kambodży Kratie, gdy przewrócił się przeciążony prom na dopływie Mekongu - poinformował gubernator prowincji Kham Phoeun.

Azerbejdżan wściekły na Turcję

Dla Turcji i Armenii to było hisotryczne porozumienie, ale dla Azerbejdżanu oznacza zdradę interesów. Baku ostro krytykuje normalizację stosunków między Ankarą a Erewaniem i ostrzega przed destabilizacją sytuacji na południowym Kaukazie.

Trafił na tydzień do więzienia za nazwisko

Miał to samo nazwisko, co poszukiwany przez policję. I to wystarczyło, by 44-letni mieszkaniec Stanów Zjednoczonych trafił na tydzień do więzienia. Sędziemu nie zrobiło różnicy to, iż był o 23 lata straszy niż podejrzany.

Obalony prezydent się upiera

Ponad trzy miesiące po zamachu stanu pojawiła się szansa na porozumienie obu stron politycznego konfliktu w Hondurasie. Rozmowy między obozem obalonego prezydenta Manuela Zelayi a rządem de facto rozbijają się jednak o jedną zasadniczą kwestię.

Obama: nie można karać gejów w wojsku

Dzień przed planowaną demonstracją gejów i lesbijek w Waszyngtonie Barack Obama przemówił do homoseksualistów. – Nie możemy karać patriotów za wstąpienie do wojska – stwierdził i zapowiedział zakończenie polityki „nie pytaj, nie mów”.

Rosja dogadała się z Chinami ws. rakiet

10 dokumentów, a wśród nich porozumienie dotyczące rakiet balistycznych, popiszą Rosja i Chiny podczas wizyty premiera Władimira Putina w Pekinie - poinformował rosyjski rząd.

Zgoda po 100 latach. Bez słowa o rzezi Ormian

Turcja i Armenia po stu latach wrogości zrobiły pierwszy krok na drodze do normalizacji stosunków. Szefowie MSZ obu krajów podpisali porozumienie otwierające granice. Nie obyło się bez zgrzytów - w ostatniej chwili zrezygnowano z przemówień, żeby nie poruszać kwestii tureckiej rzezi Ormian w 1914 roku.

Obama dostał, czemu nie Jan Paweł II?

Skoro Barack Obama dostał pokojowego Nobla, czemu nie przyznano go Janowi Pawłowi II, który bardziej zasłużył? - zastanawia się "L'Osservatore Romano". Watykański dziennik dodaje, że prezydenta USA trudno uznać za pacyfistę, biorąc pod uwagę m.in. jego stanowisko wobec aborcji.

Koniec "marszu prezydenta drogą przyjętą przez PiS"

- Lepiej późno niż wcale - ocenił podpisanie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Traktatu Lizbońskiego szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Minister spraw zagranicznych w uroczystości w Pałacu Prezydenckim nie uczestniczył, bo w tym samym czasie był na regatach w Bydgoszczy. Były premier Jarosław Kaczyński przypomniał dziś, że "decyzja prezydenta jest wyrazem konsekwencji w marszu drogą, która została przyjęta przez PiS w 2004 roku".

Wielka Trójka rozprawiała o Klausie

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, szef Komisji Europejskiej Jose Manue Barroso oraz premier przewodniczącej obecnie UE Szwecji Fredrik Reinfeldt odbyli specjalne spotkanie w Warszawie. Tematem rozmów był - mówiąc najogólniej - czeski problem na drodze do przyjęcia Traktatu Lizbońskiego.

Pożegnali ofiary powodzi

W katedrze w Mesynie odbyły się uroczystości pogrzebowe ofiar powodzi, osunięć ziemi i lawin błotnych. Do tragedii na Sycylii doszło w w nocy z 1 na 2 października.

Ofiara Jakuba T. dostanie 10 tys. funtów

22-letni Lloyd Gardner z Exeter nie tylko pomógł w schwytaniu uznanego winnym gwałtu Jakuba T., ale postanowił pomóc też jego ofierze. Młody Brytyjczyk oddał jej całość nagrody, którą dostał za pomoc w śledztwie. W sumie 10 tys. funtów.

Czesi pogratulowali. I zostali sami

"Traktat to rozwój Unii", "Europa będzie silniejsza i skuteczniejsza", "Ta dwudziesta szósta ratyfikacja stanowi nowy etap, który nas jeszcze bardziej zbliża do wejścia w życie Traktatu z Lizbony" - z Europy nadchodzą gratulacje dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w sobotę w południe podpisał Traktat Lizboński. Pogratulowali już Czesi, którzy jako ostatni zostali z nieratyfikowanym dokumentem.

Tak mina-pułapka rozrywa asfalt

Prezentujemy wstrząsający film z misji amerykańskich żołnierzy - prawdopodobnie w Afganistanie. Tuż przed ich pojazdem wybucha bomba umieszczona pod asfaltem. To analogiczne zdarzenie do piątkowej eksplozji, w której zginęło dwóch polskich żołnierzy.

Bono miał łączenie z Kosmosem

Kosmiczny turysta, założyciel Cyrku Słońca Guy Laliberte, który kilka dni temu znalazł się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nadał poetyckie, proekologiczne posłanie z Kosmosu. W przedstawienie wciągnął też wielu celebrytów, w tym lidera U2 - Bono. Laliberte pokazał "planetarny spektakl" w 14 miastach świata. Całość można było oglądać w internecie.

Ścigany prezenter w rękach policji

Brazylijski prezenter Wallace Souza, podejrzewany o zlecania zabójstw w celu zwiększenia rankingów popularności, oddał się w ręce władz. Dziennikarz i do niedawna chroniony immunitetem polityk zniknął po wystawieniu nakazu aresztowania.

Runął samolot ONZ 9 osób nie żyje

Dziewięć osób zginęło w wypadku samolotu misji pokojowej ONZ na Haiti. Maszyna uderzyła w zbocze góry podczas rutynowego patrolu na granicy z Dominikaną.

USA: Nie chcemy radarów na Ukrainie

USA nie planowały rozmieszczenia systemów radarowych nowej tarczy antyrakietowej na terenie Ukrainy - zaprzeczyło amerykańskie Ministerstwo Obrony. Taką ewentualność, zdaniem magazynu "Defence News", sugerowała wypowiedź wiceministra obrony USA Alexandra Vershbowa.

Czesi skończą z Traktatem do Sylwestra?

Mimo wysunięcia dodatkowych żądań przez prezydenta Vaclava Klausa, Czesi mogą do końca roku zakończyć ratyfikację Traktatu Lizbońskiego - uznali zgodnie premier naszych południowych sąsiadów Jan Fischer i szef PE Jerzy Buzek.

"Z cwaniakami rozmawiać, ale nie dać się sprzedać"

Politycy Platformy powinni rozmawiać z lobbystami, byle tylko nie dać im szkodzić Polsce, uznał Lech Wałęsa w "Faktach po faktach" TVN24. - Trzeba rozmawiać, a co z tego wyjdzie, to kolejna sprawa. Rozmawiać szczególnie z przeciwnikami i cwaniakami, ale nie dać się sprzedać - powiedział były prezydent.

Berlusconi: wydałem 200 mln euro na sędziów

Słynący z oryginalnych wypowiedzi premier Włoch zaskoczył po raz kolejny, tym razem przez przypadek. Podczas konferencji prasowej w Rzymie przytrafił mu się wyjątkowo ciekawy lapsus - Berlusconi powiedział, że wydał 200 mln euro na "doradców i sędziów".