Polski samolot spadł w Grecji

Używany do gaszenia pożarów samolot polskiej produkcji Dromader spadł na greckiej wyspie Kefalonia. W katastrofie zginął 55-letni pilot.

Porywacze "Arctic Sea" oskarżeni

Ośmiu porywaczy statku "Arctic Sea", który w tajemniczych okolicznościach przez tygodnie błąkał się po morzach, usłyszało zarzuty. Rosyjska prokuratura, która ich oskarża, nadal jednak nie poznała motywu działania porywaczy.

Iran ma czas do września

Jeśli we wrześniu Irańczycy nie odpowiedzią na międzynarodowe propozycje dotyczące jego programu atomowego, to grożą mu sankcje, ostrzegła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W Darfurze "nie ma wojny"

- Dziś nie uznałbym, że w Darfurze trwa wojna - oznajmił naczelny dowódca stacjonujących tam sił pokojowych Martin Luther Agwai. Według niego pozostała tam już tylko jedna grupa rebeliantów, zdolna do prowadzenia ograniczonych kampanii wojskowych.

Wysadził się na posterunku

Pakistańscy pogranicznicy już zasiadali do wieczornego posiłku, gdy potężna eksplozja zdmuchnęła ich posterunek na granicy z Afganistanem. Co najmniej 18 osób zginęło.

"Gwałcili pałkami i butelkami po wodzie"

Anonimowy parlamentarzysta ze specjalnej komisji śledczej potwierdził, że niektórzy Irańczycy aresztowani podczas czerwcowych powyborczych protestów byli gwałceni w więzieniach.

"Historię sprowadza się do stalinowskiej ideologii"

"Stalin zmienił kalendarz wojny" - to artykuł, który w czwartek ukazał się na łamach rosyjskiej "Komsomolskiej Prawdy". Prof. Natalia Narocznicka wyznaje w nim m.in. że za zbrodnie w Katyniu odpowiadają również Niemcy. Porusza też drażliwe tematy dla Rosjan i twierdzi, że wojna nie wybuchła 1 września 1939 roku. Jej słowa oprócz oburzenia w Polsce, wywołały też falę krytycznych komentarzy Rosjan.

Niemowlę cudem uratowane spod gruzów

To był prawdziwy cud. Miesięczne niemowlę zostało uratowane spod gruzów zawalonego budynku w Bombaju. Dziecku nic się nie stało. Strażakom udało się uratować jeszcze trzy inne osoby.

"Sztuczne drzewa" uratują świat?

Brytyjscy naukowcy stworzyli "mapę drogową" walki z nadmiarem dwutlenkiem węgla. Jednym z jej elementów będzie budowa "sztucznych drzew". Inne pomysły są równie rewolucyjne.

Niemcy ponaglają Izrael

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podejmując w Berlinie premiera Izraela, oznajmiła, że zaprzestanie rozbudowy osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu jest istotnym warunkiem postępu w negocjacjach pokojowych na Bliskim Wschodzie.

Madonna wygwizdana

Gdy podczas koncertu w Bukareszcie Madonna wypowiedziała się przeciwko dyskryminacji Romów w Europie Środkowo-Wschodniej, tysiące fanów przyjęły jej napomnienie gwizdami.

Wybuchające iPhone'y we Francji

Francuskie grupy konsumenckie badają doniesienia o eksplodujących telefonach iPhone. Wcześniej do podobnych przypadków doszło w Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji. Wzbudziły one zaniepokojenie UE.

USA rezygnują z tarczy? "Nic oficjalnie"

Porzucenie przez USA planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach jest praktycznie przesądzone - twierdzi "Gazeta Wyborcza", powołując się na źródła w Waszyngtonie. - Oficjalnego stanowiska, a tylko takie się liczy, nie ma - uspokaja minister obrony Bogdan Klich.

Zmarł autor hymnu ZSRR

Chodź nazwisko Siergiej Michałkow mówi coś niewielu ludziom, jego dzieła zna cały świat. Poeta i pisarz zmarł w wieku 97 lat. Był autorem hymnu ZSRR i Rosji.

"Tylko półgłowki są przeciwne Traktatowi Lizbońskiemu"

Tylko półgłówki są przeciwne Traktatowi Lizbońskiemu, a zagłosowanie na TAK jest wyrazem rozsądku - stwierdził szef tanich irlandzkich linii lotniczych Ryanair, Michael O'Leary. 2 października w Irlandii odbędzie się powtórne referendum ws. ustaleń z Lizbony.

Kazał trzymać granat - zginęło 4 żołnierzy

Usunął zawleczkę i wręczył granat żołnierzowi. Miała to być kara za spanie na służbie. Wojskowy i trzy inne osoby zginęły. Porucznik, stosujący zabójcze metody wychowawcze, został aresztowany.

"Na rosyjskie głupoty nie należy reagować"

Tuż przed 70. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej nie ma dnia, żeby nie pojawiały się kontrowersyjne wypowiedzi rosyjskich historyków. W czwartek powtórzono zarzut, że Polacy w 1920 roku zagłodzili 100 tysięcy sowieckich żołnierzy. - Różne durnoty, także ludzie utytułowani, wypowiadają. W tym momencie to celowe działanie - komentuje historyk Instytutu Pamięci Narodowej, Antoni Dudek.

Więzienia CIA? Premier Litwy nie chce śledztwa

Najważniejsi politycy Litwy poróżnili się w sprawie domniemanych tajnych więzień amerykańskiej CIA na terytorium tego kraju. Premier Andrius Kubilius twierdzi, że śledztwo w tej sprawie nie jest potrzebne. Przeciwne zdanie ma prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Histo(e)ryczna ofensywa Kremla przed 1. września

- Mogliby Polacy być bardziej powściągliwi i nie ubliżać nam - stwierdza prof. Natalia Narocznicka, członek powołanej przez rosyjskiego prezydenta komisji historyków. W jej opinii Polska powinna być Rosji wdzięczna za 1/3 obecnych ziem, Katyń to też zbrodnia niemiecka, a Polacy wcześniej zagłodzili sto tysięcy Rosjan.

13-letnia żeglarka zrzeknie się obywatelstwa?

13-letnia Laura Dekker, która chce samotnie wyruszyć w rejs dookoła świata, jest gotowa zrzec się holenderskiego obywatelstwa, jeśli państwo nie pozwoli jej na spełnienie tego marzenia. Rodzice aprobują plan rejsu, ale właśnie z tego powodu mogą w sądzie stracić prawa rodzicielskie. W Holandii sprawa wywołała gorącą debatę publiczną.

Tajwan mówi TAK Dalajlamie

Prezydent Tajwanu Ma Jing-cue (ang.Ma Ying-jeou) zgodził się na wizytę Dalajlamy XIV na wyspie, jednak zastrzegł, że ma mieć ona ściśle religijny charakter - podano w czwartek. Zezwolenie jest dużym zaskoczeniem, zważywszy na zachowawczą politykę prezydenta wobec Chin i bardzo prawdopodobną krytykę Pekinu.

Śmierć Brytyjczyka za każde 15 afgańskich głosów

Co najmniej 10 zabitych i 150 rannych żołnierzy kosztowała Brytyjczyków ochrona wyborów w afgańskiej prowincji Helmand. Jednak na 80 tysięcy potencjalnych wyborców w wyborach prezydenckich zagłosowało tylko... 150 osób - wynika ze wstępnych przeliczeń. Czy cena nie była zbyt wysoka? - pytają brytyjskie media.

Guru sekty sądzony za krzywdę 314 dzieci

Oskarżony Ulrich Schulz, samozwańczy guru sekty, odpowiada przed sądem w Monachium w Bawarii za seksualne wykorzystanie 314 dzieci. Jest nosicielem bardzo jadowitego, trudnego do zwalczenia zarazka, dlatego na sali sądowej siedzi odgrodzony od innych szklaną szybą, w maseczce chirurgicznej.

Iran: Protesty były zaplanowane

Choć powyborcze protesty w Iranie były uprzednio zaplanowane, to nie ma dowodów na to, że ich organizatorzy byli podżegani przez Zachód - uznał najwyższy religijny przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei.

Żołnierze na ulicach dopominali się żołdu

Zamieszki w Republice Południowej Afryki. Domagający się podwyżek żołnierze protestowali na ulicach Pretorii. By stłumić demonstrację, policja użyła gumowych kul i gazu łzawiącego.

Kolumbia skarży się na Chaveza

Kolumbia złożyła w Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) oficjalną skargę na lewicowego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. Bogota zarzuca mu mieszanie się w jej wewnętrzne sprawy.

Prof. Brzeziński wzywa do reformy NATO

Profesor Zbigniew Brzeziński proponuje zmiany w statucie NATO. Były doradca amerykańskiego prezydenta Jimmy'ego Cartera uważa, że umocnione powinny zostać zawarte w nim gwarancje bezpieczeństwa.