Były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1993 roku Nelson Mandela "jest w stanie bardzo krytycznym" i w każdej chwili "wszystko może się zdarzyć" - poinformowała w czwartek jego najstarsza córka Makaziwe. Dodała jednak, że ojciec reaguje na dotyk.

Trzy chińskie okręty patrolowe wpłynęły w czwartek na japońskie wody terytorialne w pobliżu wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż wybrzeża.

Policja w Ohio poinformowała, że prowadzi śledztwo w sprawie śmierci dwóch braci, których zwłoki znaleziono w domu ich dziadków. Chłopcy zostali zastrzeleni. Policja nie podaje innych szczegółów sprawy.

Prezydent RPA Jacob Zuma odwołał zaplanowaną na czwartek wizytę w Mozambiku w związku ze stanem zdrowia byłego prezydenta Nelsona Mandeli. W środę wieczorem Zuma odwiedził w szpitalu Mandelę, którego stan nadal określa się jako krytyczny.

Rząd Niemiec przyjął w środę w Berlinie projekt budżetu na rok 2014 przewidujący obniżenie deficytu z ponad 25 mld euro w roku bieżącym do 6,2 mld euro. Na rok 2015 Niemcy planują osiągnięcie po raz pierwszy od ponad 40 lat nadwyżki wpływów nad wydatkami.

Kevin Rudd został zaprzysiężony na premiera Australii, zastępując na tym stanowisku Julię Gillard. Dzień wcześniej w wewnętrznym głosowaniu deputowanych rządzącej Partii Pracy Rudd pokonał dotychczasową szefową rządu, która zapowiedziała rezygnację w razie niekorzystnego dla niej wyniku.

Czy państwo może naruszyć prawo do ochrony danych osobowych, aby zapobiec niebezpieczeństwu? Gdzie przebiega granica? - pytają niemieckie media. Do zastanowienia się nad tym problemem skłoniły nie tylko doniesienia o programach inwigilacji obywateli PRISM i "Tempora", ale także sposób, w jaki ujęto "autostradowego snajpera".

Dwaj geje, którym mer Arcangues w południowo-zachodniej Francji odmówił udzielenia ślubu, pozwali go do sądu. To pierwsza sprawa o złamanie przepisów uchwalonej w maju ustawy o małżeństwach osób tej samej płci.

W związku z syryjskim konfliktem Rosja cały swój personel wojskowy z Syrii, który pracował aż do chwili obecnej w bazie rosyjskiej marynarki w porcie Tartus - podał dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło w ministerstwie obrony.

Operatorzy złoża gazu Szah Deniz w Azerbejdżanie jako trasę dostaw gazu do Europy wybrali gazociąg TAP przewidujący przesył przez południe Europy, odrzucając projekt Nabucco-West korzystniejszy dla Polski - wynika z informacji podanych przez austriacki koncern energetyczny OMV i źródła, cytowane przez media.

Komisja Europejska jest zaniepokojona informacjami o tym, że brytyjski wywiad podsłuchiwał międzynarodowe rozmowy telefoniczne i inwigilował internautów w ramach tajnego programu "Tempora". Wysłała list do brytyjskiego rządu z prośbą o wytłumaczenie się z tej sprawy. Wyjaśnień domaga się także rząd Niemiec. Informacje o programie "Tempora" przekazał "Guardianowi" Edward Snowden.