Złoty Turkmenbasza spadnie z piedestału

Pokryty złotem posąg Turkmenbaszy zniknie z centrum stolicy Turkmenistanu Aszchabadu. Powód? Kurbankuły Berdymuchammedow, nowy prezydent kraju walczy z kultem swojego poprzednika.

McSleepy - robot, który Cię znieczuli

W szpitalu w Montrealu przeprowadzono pierwszą na świecie operację chirurgiczną z zastosowaniem całkowicie zautomatyzowanego systemu kontroli narkozy. Robot-anestezjolog, dzieło kanadyjskich naukowców, ma w przyszłości ułatwić pracę lekarzy.

Popiół zasypał miasto

Do groźnej erupcji wulkanu doszło w piątek w Patagonii. W jej wyniku ogromna chmura pyłu przeszła nad kilkoma miasteczkami w Chile i w Argentynie. Szkoły zostały zamknięte, a szpitale przyjmują osoby mające problemy z oddychaniem.

Londyn dla potomka sułtańskiego ministra

Kandydat opozycyjnej Partii Konserwatywnej Boris Johnson został wybrany burmistrzem Londynu. Johnson zwyciężył dotychczasowego burmistrza, labourzystę Kena Livingstone'a, co dopełniło sromotnej klęski Partii Pracy w wyborach lokalnych.

Dziewczynka, której szuka cały świat

Widziano ją ponoć w Portugalii, Maroku, Belgii i na Malcie. Pomoc w jej znalezieniu zaoferowali multimilioner Richard Branson i David Beckham, a sprawą zainteresował się nawet papież Benedykt XVI. Dokładnie rok po tajemniczym zniknięciu czteroletniej Madeleine McCann, wciąż nie wiadomo, co się z nią stało.

<center>ŚWIAT 24/7</center>

Gehenna rodziny Josefa Fritzla, litewskie weto dla negocjacji Unii Europejskiej z Rosją i kolejna odsłona północnokoreańskiego programu nuklearnego, to najważniejsze tematy, o których pisaliśmy w zeszłym tygodniu.

USA szukają zastępstwa dla Polski

- USA będą szukać innego miejsca na elementy swej tarczy antyrakietowej w Europie, jeśli rozmowy z Polską się nie powiodą - powiedział agencji Reutera wysoki rangą przedstawiciel władz amerykańskich. Podkreślił przy tym, że nadal patrzy optymistycznie na wyniki rozmów z Polską, chociaż niektóre trudne kwestie pozostają nierozwiązane.

Ponad 140 tys. rosyjskich dzieci ma HIV

Ponad 140 tys. dzieci rosyjskich jest nosicielami wirusa HIV - poinformował główny lekarz sanitarny Rosji Giennadij Oniszczenko. W sumie, zarażonych tym wirusem jest ponad 417 tys. Rosjan. Aż dwie trzecie z nich to narkomani.

Najbardziej wpływowy polityk świata

Tygodnik "Time" ogłosił swoją doroczną listę "100 najbardziej wpływowych" osób na świecie w różnych dziedzinach. W kategorii najbardziej wpływowych liderów politycznych redaktorzy "Time'a" przyznali pierwszeństwo Dalajlamie XIV, duchowemu przywódcy Tybetańczyków.

Dożywocie za brutalne zabicie Polki

Były żołnierz Anthony Clarke został skazany w piątek przez sąd w Liverpoolu na dożywocie. Mężczyzna uprowadził byłą narzeczoną, Polkę Monikę Sz. Zadał jej rany nożem, oblał benzyną i podpalił - podała sieć BBC.

Zmarł ostatni uczestnik zamachu na Hitlera

Zmarł Philipp Freiherr von Boeselager, ostatni uczestnik zamachu na Hitlera - poinformował dziś Frankfurter Allgemeine Zeitung. Oficer, który dostarczył 20 lipca 1944 roku materiał wybuchowy do kwatery Hitlera, zmarł w nocy ze środy na czwartek w wieku 90 lat.

Nepal: 100 Tybetańczyków za kratkami

Po raz kolejny władze sprzyjającego Chinom Nepalu rozprawiły się z Tybetańczykami, którzy w Katmandu chcieli zaprotestować przeciwko represjom Pekinu w Tybecie. Do aresztu trafiło ponad 100 osób.

Drugi bliźniak - boss narkotykowy aresztowany

Kolumbijska policja zatrzymała Miguela Angela Mejię Munerę, drugiego z braci bliźniaków - baronów potężnej mafii narkotykowej. Pierwszy z nich został zastrzelony trzy dni wcześniej. Amerykańskie władze wyznaczyły nagrodę 5 milionów dolarów za schwytanie każdego z nich.

Prezydent: Podpiszę cztery nominacje

- Wyjaśniliśmy sobie pewne rzeczy, będziemy rozmawiać dalej - tak prezydent Lech Kaczyński podsumował środowe spotkanie z szefem resortu obrony Bogdanem Klichem. Zapowiedział ogłoszenie w dniu 3 Maja czterech nominacji generalskich, choć Ministerstwo Obrony wie tylko o trzech.

Ali Agca chce być Polakiem

Niedoszły zabójca Jana Pawła II, Mehmet Ali Agca złożył wniosek o nadanie mu polskiego obywatelstwa. Ostatnie dwa lata wyroku za zabójstwo tureckiego dziennikarza chce przesiedzieć w polskim więzieniu, a następnie osiąść w kraju Jana Pawła II. - Szanse są nikłe - ocenia rzecznik MSZ.

Minister obrony Sudanu zginął w katastrofie

Minister obrony w autonomicznym rządzie Południowego Sudanu Dominic Dim zginął w piątek w katastrofie lotniczej koło miasta Rumbek na południu Sudanu - poinformowali przedstawiciele rządu Południowego Sudanu.

Lawina wyrywała domy z fundamentów

Ogromna błotna lawina zeszła w miejscowości Otta w Norwegii. Jej siła była tak wielka, że niszczyła wszystko na swojej drodze i dosłownie wyrwała kilka domów z fundamentów.

Krwawy piątek w meczecie

Ukryta w motocyklu bomba wybuchła przed meczetem na północy Jemenu w mieście Saada, zabijając co najmniej 15 osób. Rannych zostało ok. 60 osób. Według policji bomba wybuchła, gdy wierni opuszczali świątynię po uroczystych piątkowych modłach.

Przestał gwałcić córkę, bo się zestarzała?

Josef Fritzl zamierzał wypuścić swoją córkę w wakacje - tak przynajmniej ma wynikać z jego zeznań, do których dotarli dziennikarze brytyjskiego "Mail on Sunday". 73-latka nie ruszyło jednak sumienie, po prostu gwałcenie córki mu się znudziło... bo zrobiła się za stara.

Zimbabwe: Opozycja odrzuca wyniki wyborów

Liczyli, liczyli i doliczyli się. Po wielu dniach liczenia głosów w wyborach prezydenckich komisja wyborcza ogłosiła, że lider opozycji nie uzyskał bezwzględnej większości głosów i potrzebna będzie druga tura. Opozycja odrzuciła wyniki wyborów.

Ludzie nauczyli się wytwarzać pajęczą nić

Do tej pory człowiek - pająk był jedynie tworem ludzkiej wyobraźni. Teraz może zaistnieć naprawdę. To wszystko za sprawą niemieckich naukowców, którzy opracowali metodę wytwarzania sztucznej pajęczyny.

Wysłannicy Dalajlamy jadą do Pekinu

Jak poinformował tybetański rząd na uchodźstwie, wysłannicy Dalajlamy już 3. maja pojadą do Chin na rozmowy z przedstawicielami Pekinu. Czy dialog przyniesie jakąkolwiek poprawę sytuacji Tybetańczyków, od kilkudziesięciu lat represjonowanych przez ChRL?

Turcja bombarduje Irak

Tureckie samoloty ponownie nad Irakiem. Zbombardowane zostały obozy separatystów z Partii Pracujących Kurdystanu. Naloty w regionie Qandilu trwały kilka godzin - podaje turecka Anatolijska Agencja Prasowa. Irackie władze protestują.

Bush pomoże ofiarom głodu

Prezydent USA George W. Bush zaoferował 770 milionów dolarów na pomoc w złagodzeniu kryzysu żywnościowego, który ogarnął wiele krajów po ostatnim skokowym wzroście cen żywności.

1 maja na bojowo

Zamieszkami i ostrymi starciami z policją zakończyły się obchody święta pracy w Chile. W stolicy kraju Santiago policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. Aresztowano 70 ludzi, kilka osób zostało rannych.

Sześć lat w Guantanamo za trzymanie kamery

Operator kamery telewizji Al-Dżazira, Sudańczyk Sami al-Hadż, przetrzymywany od 2002 roku w amerykańskim więzieniu Guantanamo, został w czwartek wieczorem zwolniony - podała ta arabska telewizja z siedzibą w Katarze.

Kąpielowe "Hara-kiri"

Fala samobójstw przetacza się przez Japonię. 24-letni mężczyzna odebrał sobie życie mieszając środki do prania z płynami czyszczącymi. To już 30 osoba w tym roku, która w podobny sposób popełniła samobójstwo.

Poznaj Chiny przed Igrzyskami

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zbliżają się wielkimi krokami. Jak na 3 miesiące przed ich rozpoczęciem wygląd stolica Państwa Środka sprawdzał reporter TVN24 Paweł Łukasik.

Wyborcza klęska Partii Pracy

Rządząca w Wielkiej Brytanii Partia Pracy poniosła klęskę w częściowych wyborach samorządowych. Uzyskała jej najgorszy wynik od 40 lat i dotkliwy cios dla lidera laburzystów Gordona Browna. Najwięcej głosów otrzymali Konserwatyści.