Chiny: Jesteśmy gotowi rozmawiać z Dalajlamą

Czy szykuje się przełom w stosunkach Chiny-Tybet? Premier Chin Wen Jiabao na dorocznej konferencji prasowej w parlamencie stwierdził, że jest gotowy rozmawiać z wysłannikami Dalajlamy. Postawił jednak jeden warunek - zmiana stanowiska rządu tybetańskiego.

Samolot spadł na parking – pasażerowie nie żyją

Niewielki samolot spadł na parking centrum handlowego w brazylijskim mieście Goiania. Dwóch pasażerów samolotu nie żyje. Na pokładzie był mężczyzna pilotujący maszynę oraz jego pięcioletnia córka. Według lokalnych mediów, mężczyzna porwał swoją córkę i umyślnie doprowadził do katastrofy.

"Zostało nam 100 miesięcy"

Ludzkość ma już mniej niż 100 miesięcy, aby uniknąć katastrofalnych zmian klimatycznych - oświadczył podczas spotkania z biznesmenami w Rio de Janeiro brytyjski następca tronu książę Karol.

Udaremniono zamach terrorystyczny w Holandii

Holenderska policja aresztowała siedem osób podejrzanych o przygotowywanie zamachu. Terroryści planowali dokonać ataku bombowego na Arenaboulevard - jednej z głównych ulic handlowych w Amsterdamie. Wśród zatrzymanych jest krewny zamachowca z Madrytu.

Obama przedłuża sankcje

Barack Obama o kolejny rok przedłużył sankcje nałożone przez USA na Iran. W jego ocenie kraj ten nadal stwarza "wyjątkowe zagrożenie" dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Zapowiedział masakrę w internecie? Policja zaprzecza

Wbrew wcześniejszym doniesieniom, sprawca środowej masakry w szkole w Winnenden w Badenii-Wirtembergii, nie umieścił zapowiedzi swego czynu w internecie. Według wcześniejszych słów ministra spraw wewnętrznych Badenii-Wirtembergii, 17-letni Tim Kretschmer w nocy z wtorku na środę na forum umieścił wpis ze swoimi planami.

Rosja ma zapłacić odszkodowanie Czeczenom

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu orzekł, że Rosja musi wypłacić odszkodowanie rodzinom 13 Czeczenów, którzy zostali uprowadzeni w latach 2001-2003. Sąd uznał, że za ich zniknięcie odpowiedzialność ponosi właśnie Rosja. Nakazał jej wypłacić odszkodowania, a także ponieść koszta sądowe, wynoszące łącznie 531 tys. euro.

Ambasada protestuje przeciw "polskim obozom"

Polska ambasada w Rzymie wystosowała list do szefa magazynu "Corriere della Sera", protestując przeciwko użyciu sformułowania "konzentrationslager polacco" (polski obóz koncentracyjny), które pojawiło się w czwartkowym wydaniu dziennika. Polska strona wyrażenie nazwała "fałszywym i zawsze nie do przyjęcia".

Europarlament chce PEGI

Parlament Europejski opowiada się za sprecyzowaniem przepisów dotyczących gier komputerowych - zwłaszcza wzmocnienia obowiązującego systemu oznaczania programów w zależności od wieku odbiorcy - czyli tzw. PEGI. Eurodeputowani przyjęli raport w tej sprawie dzień po masakrze w szkole w Niemczech, gdzie 17-letni Tim K. zabił 15 osób. Na twardym dysku komputera zamachowca znaleziono m.in. brutalne gry.

Zginęło siedmiu członków Al-Kaidy

Co najmniej siedem osób, najpewniej bojowników Al-Kaidy, zginęło w ostrzale w okręgu Kurram w Pakistanie. Ataku dokonano najpewniej przy pomocy amerykańskiej rakiety w północno-zachodniej części Pakistanu - podały pakistańskie służby bezpieczeństwa.

Ropa wypływa na plaże Australii

Wielkie sprzątanie australijskich plaż po wycieku paliwa z uszkodzonego statku. Plama oleju napędowego skaziła plaże w stanie Queensland, na północnym wschodzie kraju. Zagrożone są młode żółwie morskie i kolonie koralowców.

Sprawcy masakry w Vukovarze skazani

Trzynastu Serbów zostało skazanych w czwartek przez sąd w Belgradzie za zbrodnie wojenne popełnione na około 200 Chorwatach w Vukovarze w 1991 roku. - Oskarżeni są winni zabijania, torturowania i niehumanitarnego traktowania jeńców wojennych - powiedział w orzeczeniu przewodniczący składu sędziowskiego Vesko Krstajić.

To zamknięcie sprawy lefebrysty

Sprawa biskupa-lefebrysty Richarda Williamsona może zostać uznana za zamkniętą - powiedział rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi. To jego komentarz do listu Benedykta XVI do biskupów katolickich całego świata, w którym papież wyjaśniał okoliczności zdjęcia ekskomuniki z czterech biskupów - lefebrystów.

Jedna osoba nie żyje, a 16 jest zaginionych

Śmigłowiec z 18 ludźmi na pokładzie, lecący na platformę wydobywczą ropy naftowej, spadł w czwartek do Atlantyku. Jedna osoba została wyłowiona z wody martwa, stan drugiej odnalezionej jest ciężki. Trwają poszukiwania pozostałych 16.

Nastolatka pobita przez dziesięć koleżanek

Nastoletnia Polka została pobita w szkole przez grupę brytyjskich koleżanek – informuje Polskie Radio Londyn. Do zdarzenia doszło w miejscowości Huntingdon w hrabstwie Cambridgeshire.

Lekarze bez granic porwani w Darfurze

Pięciu pracowników belgijskiego oddziału organizacji Lekarze bez Granic (MSF) zostało porwanych w Darfurze, który od lat ogarnięty jest wojną domową. Biuro organizacji w Brukseli zapowiedziało, że wycofa swoich pracowników z tego regionu i skieruje ich do sudańskiej stolicy, Chartumu.

Kolejny wniosek ws. Katynia oddalony

W grudniu sąd rejonowy oddalił zażalenie Mamoriału ws. porucznika Stanisława Karnkowskiego, jednej z ofiar mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku. W czwartek moskiewski Sąd Miejski utrzymał ten wyrok w mocy.

Do więzienia za rzut butem w Busha

Sroga kara spotkała irackiego dziennikarza Muntadara al-Zeidiego za rzut butem w byłego amerykańskiego prezydenta George'a W. Busha. Iracki sąd zadecydował, że mężczyzna trafi na trzy lata do więzienia.

Sikorski probuje zmienić swój antyrosyjski wizerunek

Kilka dni temu NATO zdecydowało się na wznowienie stosunków dyplomatycznych z Rosją. Jak ten nowy rozdział we wzajemnych relacjach Sojusz-Moskwa ocenia polskie MSZ? - Jest jeszcze zbyt wcześnie, by przewidzieć rezultaty tego otwarcia, ale wydaje się, że my, Europejczycy, możemy sobie pozwolić na pewien optymizm - powiedział belgijskiej gazecie "Le Soir" szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Zastrzegł przy tym, że zachowuje "powściągliwość" w tej sprawie.

"Polski obóz koncentracyjny" u Włochów

"Konzentrationslager polacco" znaczy polski obóz koncentracyjny - tym razem określenie to pojawiło się na łamach czwartkowego kolorowego magazynu czołowego włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Artykuł dotyczy apelu premiera Donalda Tuska o pomoc finansową dla muzeum w Auschwitz.

Autonomia musi uznać Izrael

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że przeznaczą 900 milionów dolarów na pomoc w odbudowie Strefy Gazy. Jak donosi dziennik "Haarec", amerykańska pomoc jest jednak uzależniona od od uznania Izraela przez przyszły koalicyjny rząd Autonomii Palestyńskiej.

Skoczył z Niagary i przeżył

Skoczył z wodospadu Niagara i przeżył. Leciał 55 metrów, jest półprzytomny i ranny w głowę. Jego życiu nic nie zagraża.

Kto dowodzi polską strefą?

30 października ub.r. nasze wojsko przejęło odpowiedzialność za afgańską prowincję Ghazni. Były huczne uroczystości i krzepiące słowa Głównodowodzącego Sił Zbrojnych NATO w Europie Bantza Craddocka o "odwadze i poświęceniu". Było też zapewnienie, że bez nas w Afganistanie trudniej byłoby zaprowadzić porządek. Ale niewiele osób wie, że tego porządku w naszej prowincji strzeżemy częściowo. Za inwestycje, pomoc i odbudowę Ghazni nadal odpowiadają Amerykanie. My tylko walczymy.

"Byliśmy w szoku i panice"

Niemcom trudno otrząsnąć się z szoku po masakrze w Winnenden na południu Niemiec. Ze wspomnieniami trudno będzie się uporać szczególnie uczestnikom całego zdarzenia. - Byliśmy w szoku i panice - mówi Celina, uczennica szkoły. Inna dodaje: - Nie rozumiem tego co się stało. Tymczasem amatorskie nagranie uwieczniło ostatnie chwile życia 17-letniego sprawcę całego zdarzenia Tima Kretschmera.

Korea wystrzeli, ale nie wiadomo co

Między 4 a 8 kwietnia - wtedy Korea Północna wprowadzi najprawdopodobniej na orbitę okołoziemską satelitę telekomunikacyjnego. Stany Zjednoczone i Korea Południowa podejrzewają jednak, że w istocie będzie to próba z rakietą dalekiego zasięgu.

Kokaina nie doleciała

Ponad 100 kg kokainy znaleźli policjanci, którzy zjawili się na miejscu katastrofy samolotu, który spadł w Hondurasie. W wypadku zginął pilot zarejestrowanej w Wenezueli maszyny.

Papież bije się w piersi

Papież Benedykt XVI zareagował na falę krytyki jaka spotkała go po zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów i postanowił wytłumaczyć swoją decyzję. W liście do biskupów przyznaje, że "nieprzewidzianym nieszczęściem było to, że sprawa Williamsona nałożyła się na zdjęcie ekskomuniki". Ojciec święty wyznał też, że zmasowana krytyka bardzo go zasmuciła, ale przyznał, że Watykan nie dość uważnie przyjrzał się lefebrystom w ostatnich miesiącach.

Śmieci spadają z kosmosu

Już od czwartku w atmosferę ziemską zaczną wchodzić pierwsze szczątki dwóch satelitów, które zderzyły się na orbicie przed miesiącem. Zdaniem specjalistów, odłamki rosyjskiego satelity Kosmos 2251 będą zbyt małe, aby stanowić zagrożenie dla mieszkańców globu. Jednak szczątki pozostające na orbicie mogą zagrażać misjom wahadłowców oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

2 tygodnie na lotnisku

Niemiecka opinia publiczna jest oburzona postawą urzędników, którzy dwa tygodnie przetrzymywali na lotnisku we Frankfurcie nad Menem 17-letnią Kamerunkę w bardzo zaawansowanej ciąży, przesłuchując ją, żeby ustalić motywy jej ucieczki z Kamerunu.

Niewinny wyjdzie po 27 latach

58-letni Sean Hodgson, skazany w 1982 r. na dożywocie za zabójstwo barmanki, wyjdzie na wolność, gdyż w następstwie przeglądu jego sprawy policja nabrała wątpliwości co do dowodów stanowiących podstawę skazania - podała telewizja Sky.