NATO gratuluje Janukowyczowi

Do Wiktora Janukowyczas spływają kolejne gratulacje za zwycięstwo w wyborach prezydenckich na Ukrainie. Najnowsze nadeszły od sekretarza generalnego NATO.

Bułgarzy dostaną tarczę?

Obok Rumunii także Bułgaria może zostać włączona w amerykański system tarczy antyrakietowej. Ambasador USA w Sofii James Warlick potwierdził, że Waszyngton rozmawia na ten temat z Sofią.

Kreator mody chciał umrzeć

Alexander McQueen, który odebrał sobie życie w czwartek, próbował popełnić samobójstwo już wcześniej - donosi "Daily Mail", powołując się na źródła w otoczeniu kreatora mody.

Powstaje kosmiczny taras

Astronauci z wahadłowca Endeavour zamontowali już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) kolejne urządzenie zbliżające ją do ostatecznego kształtu. Sześć i pół godziny pracy Roberta Behnkena i Nicholasa Patricka zakończyło się sukcesem.

Francuzi nie wierzą w irańską bombę

Francuzi, tak jak Amerykanie, uważają, że prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad blefował, gdy zapewniał, że jego kraj ma możliwość wzbogacenia uranu do poziomu niezbędnego do budowy bomby atomowej.

Bez Steinbach też źle

W czwartek Związek Wypędzonych (BdV) zrezygnował z nominowania Eriki Steinbach do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". Piątkowa niemiecka prasa w większości ocenia ten krok krytycznie. Tym bardziej, że Steinbach dostała coś w zamian.

Sejm zgadza się na Amerykanów

374 posłów za, 34 przeciw, nikt się nie wstrzymał - Sejm wyraził zgodę na ratyfikację umowy dotyczącej statusu amerykańskich wojsk w Polsce, tzw. SOFA. Umowę ratyfikuje prezydent.

Odzwierciedlenie siły narodu

To było odzwierciedlenie siły narodu, który pokazał, że czas, by "zagraniczni wrogowie obudzili się i zaprzestali daremnych prób podboju". Tymi słowami najwyższy duchowy i polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei podziękował Irańczykom za udział w czwartkowym oficjalnym wiecu z okazji 31. rocznicy rewolucji islamskiej.

Podatek od hamburgera?

Rządy na całym świecie starają się przekonać swoich obywateli do jedzenia zdrowej żywności. Rumuński rząd wybrał dość prosty sposób perswazji - finansowy.

Junta obiecuje sprawiedliwość

"Wolne i sprawiedliwe wybory" w Birmie już niedługo - wynika ze słów przywódcy birmańskiej junty generał Than Shwe. Birmańska opozycja ma podstawy wątpić w szczerość tych zapowiedzi.

Fińskie TAK dla Nord Streamu

Finlandia dała ostateczną zgodę na budowę Gazociągu Północnego, którym gaz z Rosji, omijając Polskę, ma bezpośrednio popłynąć do Niemiec - poinformowała agencja Associated Press.

Mieszka na lotnisku

To nie eksperyment, ani nie film. Na jednym z brazylijskich lotnisk już od kilku miesięcy mieszka mężczyzna. 55-latkowi przetrwać pomagają pracownicy lotniska.

Szef białoruskiej dyplomacji jedzie do Warszawy

To będzie na pewno trudna, ale być może przełomowa wizyta. Do Polski przyjeżdża minister spraw zagranicznych Białorusi. Siarhiej Martynau ma spotkać się z Radosławem Sikorskim, by jak donoszą białoruskie media - omówić szereg zagadnień dwustronnych, w tym współpracy i współdziałania w ramach UE-Białoruś. - Nic przyjemnego minister nie usłyszy - powiedział dzień przed wizytą dziennikarzom Donald Tusk.

Spadł deszcz. Tysiące bezdomnych w panice

Tysiące bezdomnych Haitańczyków w panice. Zrujnowany trzęsieniem ziemi kraj nawiedziła pierwsza tropikalna ulewa. Deszcz w Port-au-Prince spadł poprzedniej nocy, wyprzedzając o 8 tygodni porę deszczową.

"Prawdziwie strategiczne" stosunki Rosji

Nasze stosunki są prawdziwie strategiczne - mówił podczas wizyty na Kubie Siergiej Ławrow. Minister spraw zagranicznych Rosji składa oficjalną wizytę w Hawanie.

Zrezygnowali z podwyżki wieku emerytalnego

Po wielu protestach bułgarski rząd zrezygnował z planów reformy systemu emerytalnego. Zakładano podniesienie wieku emerytalnego i niezbędnego do uzyskania świadczeń stażu pracy.

Dalajlama w Białym Domu. Chińczycy "tracą zaufanie"

Dalajlama odwiedzi w Białym Domu Baracka Obamę 18 lutego. Amerykanin, który w 2009 roku odebrał Pokojową Nagrodę Nobla ugości tym samym pokojowego noblistę sprzed 20 lat. Jeśli do spotkania faktycznie dojdzie, może pogorszyć ono relacje USA z Chin.

Ameryka wątpi w Iran

Stany Zjednoczone nie wierzą, aby Iran potrafił wzbogacić uran do tak wysokiego stopnia, jak zadeklarowali jego przywódcy - oświadczył w czwartek Robert Gibbs, rzecznik Białego Domu. Do produkcji bomby atomowej uran musi być wzbogacony do 90 proc., z kolei prezydent Mahmud Ahmadineżad zapewnił, że jego kraj może z powodzeniem wzbogacić go do 80 procent.

Lech Kaczyński gratuluje i zaprasza Janukowycza

Prezydent Lech Kaczyński pogratulował w czwartek nowemu prezydentowi Ukrainy - Wiktorowi Janukowyczowi wyboru na stanowisko głowy państwa. Kaczyński zaprosił go również telefonicznie do złożenia wizyty w Polsce. Janukowycz zrewanżował się zaś zaproszeniem na uroczystość swojego zaprzysiężenia.

MSZ dziękuje (za) Steinbach

Erika Steinbach nie zasiądzie w radzie fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednianie". Ogłoszoną w czwartek decyzję z ulgą przyjęło polskie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - To dobry dzień dla stosunków polsko-niemieckich - tak kompromis niemieckiego rządu z prezes Związku Wypędzonych skomentował Radosław Sikorski

Tak runęło World Trade Center

11 września 2001 roku runęły dwie wieże World Trade Center. W największym zamachu terrorystycznym naszych czasów zginęły niespełna 3 tysiące ludzi. Teraz, po prawie 9 latach, światło dzienne ujrzały nowe, wstrząsające zdjęcia z tragedii. Fotografie wykonali nowojorscy policjanci z krążących nad budynkami helikopterów.

Kradzież tablicy z Auschwitz jak kradzież znaku "Uwaga na łosie"

Kradzież historycznego napisu "Arbeit macht frei" znad bramy obozu zagłady Auschwitz wstrząsnął całym światem, tylko nie... szwedzką policją. - Kradzież napisu będzie traktowana jako drobne przewinienie - orzekł jeden z szefów policji przed zatrzymaniem autora zlecenia. Porównał przy tym to przestępstwo do... kradzieży znaku drogowego "uwaga na łosie".

21 lat więzienia za wydawanie gazety

Turcja znów walczy z Kurdami. Wydawca kurdyjskiej gazety został skazany na 21 lat i trzy miesiące więzienia za, jak to określono, "drukowanie kurdyjskiej propagandy rebelianckiej". Informację podała w czwartek turecka agencja Anatolia.

Macie dość Walentynek? Jedźcie do Arabii

Już macie dość serduszek, czerwonych róż i miłosnych liścików? Jedźcie do Arabii Saudyjskiej. Tam świętowanie Walentynek jest prawnie zakazane. 14 lutego już w najbliższą niedzielę...

Steinbach bez fundacji. Wreszcie Pojednanie

Erika Steinbach nie będzie zasiadać w radzie fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". - Definitywnie nie pozwolę się nominować - ogłosiła po osiągnięciu kompromisu z niemieckim rządem. W zamian za rezygnację z kandydowania do rady, Steinbach wymogła na rządzącej koalicji nowelizację ustawy o fundacji, która planuje stworzyć w Berlinie muzeum poświęcone wysiedleniom.

Litwa odmawia Moskwie

Litwa nie przyłączy się do budowy elektrowni atomowej w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim. Propozycję taką złożył w środę Dalii Grybauskaite premier Rosji Władimir Putin, ale od razu napotkała ona na odmowę.

Nie chcą dać naszych danych Amerykanom

Unia Europejska nie będzie przekazywać danych bankowych Europejczyków do USA, postanowił Parlament Europejski. PE odrzucił porozumienie stosunkiem głosów 378 do 196, przy 31 wstrzymujących się.

Z ukraińskim "gamoniem" trzeba współpracować

- Widok gamoniowatego zwycięzcy wyborów prezydenckich na Ukrainie powinien zdopingować Unię Europejską do działania - napisał znany brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash w nagłówku swego artykułu w czwartkowym "Guardianie".

Jest woda na księżycu Saturna?

Czy na Enceladusie, jednym z księżyców Saturna, jest woda? Najnowszy numer czasopisma "Icarus" informuje o dowodach na potwierdzenie tej tezy.