Dwie Hinduski zostały skazane przez radę wioski na zbiorowy gwałt i publiczne poniżenie za to, że ich brat złamał prawo zwyczajowe - związał się z kobietą z wyższej kasty. Sprawą zajęły się organizacje broniące praw człowieka, które zbierają podpisy przeciwko szokującemu wyrokowi.
Meenakshi Kumari ma 23 lata, a jej siostra zaledwie 15. Obie mają przejść nago z pomalowanymi na czarno twarzami przez rodzinną wieś Baghpat w stanie Uttar Pradesh w północnych Indiach. Następnie mają paść ofiarą zbiorowego gwałtu.
Rodzina Kumari należy do Dalitów, czyli tzw. niedotykalnych, pariasów. Jest to zbiorcza nazwa niższych grup w indyjskim systemie kastowym. Szacuje się, że należy do niej w Indiach około 150 mln osób. Mimo że formalnie system kastowy został zniesiony, to na prowincji wciąż się go uznaje. W systemie tym zakazane są m.in. małżeństwa między kastami.
Skazane kobiety mają ponieść karę za swojego brata, który złamał zwyczajowe prawo - związał się z zamężną kobietą z wyższej kasty. Para uciekła z wioski. Miejscowa rada starszych uznała, że karę za jego postępowanie powinny ponieść siostry mężczyzny. Skazanym dziewczynom udało się opuścić wioskę, jednak ich dom został doszczętnie splądrowany. Nigdy nie będą mogły wrócić do rodzinnej miejscowości.
Rodzina zaapelowała, aby sprawą zajął się Sąd Najwyższy Indii i zapewnił skazanym kobietom ochronę przed zemstą mieszkańców wsi. Rada starszych wsi wezwała do wykonania wyroku, niezależnie od tego, gdzie przebywają kobiety.
Organizacje praw człowieka interweniują
W obronie kobiet stanęły organizacje obrońców praw człowieka, w tym Amnesty International. Przygotowała ona petycję do władz lokalnych o odwołanie wyroku, pod którą podpisało się już 16 tys. osób. „To jest niezgodne z prawem. Władze lokalne powinny interweniować w tej sprawie” - czytamy w oświadczeniu.
Lokalne wioskowe rady składają się zwykle z mężczyzn z wyższych klas. To one stanowią główny organ rozstrzygania lokalnych sporów, a ich orzeczenia są uznawane przez mieszkańców prowincji za ważniejsze od wydawanych przez państwowe sądy.
Autor: kło/ja / Źródło: Independent, Time
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock