Pasażerowie Eurostar: W tunelu przeżyliśmy koszmar

- To był koszmar – tak swoją podróż pociągiem pod kanałem La Manche opisują pasażerowie. Wielu z nich jeszcze długo po uwolnieniu z tunelu nie dotarło do domu. Niejedni nie dotrą wcale. Firma Eurostar zawiesiła wszystkie niedzielne połączenia pasażerskie pod kanałem La Manche. Na drogach dojazdowych do portów i tunelu utworzyły się wielokilometrowe korki.

Czekają na wybuch

Według sejsmologów jego wybuch może nastąpić niemal w każdej chwili. Mowa o najaktywniejszym filipińskim wulkanie - Mayonie. W ostatnich 24 godzinach ziemia zatrzęsła się wokół niego ponad 200 razy. Władze ewakuują kolejnych mieszkańców by uniknąć ofiar. Ostatni raz erupcja wulkanu miała miejsce trzy lata temu.

Irańczycy odeszli

Irackie władze poinformowały w niedzielę, że irańscy żołnierze częściowo wycofali się ze spornego pola naftowego Fakka w prowincji Majsan na południu Iraku, przy samej granicy z Iranem. Irański obóz został tam rozbity w czwartek.

Amerykańskie zdrowie o krok od reformy

Amerykańscy Demokraci zapowiadają rychły koniec walki o reformę służby zdrowi. Senator Harry Reid twierdzi, że jego partia zapewniła sobie 60 głosów, niezbędnych do uchwalenia reformy systemu opieki zdrowotnej, o którą zabiega prezydent Barack Obama. - To znaczący krok dla Amerykanów - skomentował prezydent.

Dwie nowe ofiary radzieckich żołnierzy

Do tragicznego wypadku doszło podczas wyburzania pomnika żołnierzy radzieckich w gruzińskim mieście Kutaisi. Pod gruzami monumentu zginęła matka wraz z 8-letnią córeczką. Jak twierdzą władze, doszło do tego z powodu naruszenia zasad bezpieczeństwa przy pracach budowlanych.

Dodatkowy problem na głowie

18 policjantów z San Jose w Kaliforni rozpoczęło testowanie systemu, który ma ułatwić odpieranie zarzutów o zbyt częste stosowanie siły podczas zatrzymań. Według aresztantów, funkcjonariusze mają sporo "za uszami". I dlatego teraz za uszami zamocowano im małe kamery. Policjanci muszą je włączać za każdym razem, gdy zaczynają z kimś rozmawiać.

Oto kobieta roku 2009

Choć nie żyje od niemal 4,5 mln lat, rok 2009 należy do niej. Uważana przez wielu naukowców za naszą najstarszą znaną prababkę, Ardi wygrała w plebiscycie prestiżowego magazynu "Science" i została uznana za największy naukowy przełom tego roku. Wygrała m.in. z tuningiem teleskopu Hubble'a, wodą na Księżycu czy terapiami genowymi w medycynie.

12 ofiar wojny gangów

12 osób - w tym czterech policjantów - zginęło w ostatnich dniach w wojnie narkotykowych gangów w Meksyku.

Obama: Kopenhaga to przełom

Prezydent USA Barack Obama uznał w sobotę porozumienie ze szczytu klimatycznego ONZ w Kopenhadze za "ważny przełom". - Po raz pierwszy w historii wszystkie ważne gospodarki zebrały się, by zaakceptować odpowiedzialność za działania na rzecz zagrożenia zmianami klimatu - oświadczył amerykański przywódca po powrocie z Danii. Zaznaczył jednak, że jest to jedynie krok w stronę globalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

"Wiedzieliśmy, że to Jan Paweł Wielki"

- Wszyscy mieliśmy to wrażenie, że jest to Jan Paweł Wielki, że obcujemy ze świętym. Ja w swoich oczekiwaniach myślałem o 2012 roku, ale cieszę się, że to nastąpi wcześniej - tak podpis Benedykta XVI pod dekretem uznającym heroiczność cnót Jana Pawła II komentował w TVN24 aktor Jerzy Zelnik. Podobnie myślą wszyscy polscy duchowni. - Jest to odpowiedź na wyczekiwanie milionów ludzi - stwierdził redaktor naczelny "Przeglądu Powszechnego" ks. Adam Boniecki.

"Życzę Świąt bez halucynacji"

Wyjątkowo złośliwe świąteczne prezenty z równie ironicznymi bilecikami wymienili przewodniczący włoskiej Izby Deputowanych Gianfranco Fini i redaktor naczelny prorządowego "Il Giornale" Vittorio Feltri. Polityk wysłał dziennikarzowi butelkę valium, aby święta upłynęły mu "bez obsesji i halucynacji". Ten odwdzięczył mu się winem z liścikiem wyrzucającym nazistowską przeszłość

Polacy dobę czekają na wyjazd z UK.„To masakra”

Długi na 60 kilometrów sznur samochodów, głównie tirów, czeka na przeprawę z Dover do Calais - informują internauci na Kontakt TVN24. - Masakra. Ja tu jestem od 14 godzin, ale są koledzy, którzy stoją całą dobę. Nikt się nami nie interesuje – mówi nam kierowca tira, pan Adam Malec. Relacje przychodzą też na Kontakt TVN24

ONZ: To kluczowy krok. Ekolodzy: Zbrodnia na klimacie

Zawarte w sobotę porozumienie ws. ocieplenia klimatu jest "kluczowym etapem" na drodze do ograniczenia emisji CO2 po 2012 roku - uznał sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Zupełnie inaczej widzą tę sprawę ekolodzy, którzy uznali kopenhaski szczyt za "zbrodnię na klimacie". Bezstronni obserwatorzy mówią z kolei o rozczarowaniu brakiem konkretnych ustaleń.

Najszybszy proces w historii - Papież o krok od beatyfikacji

Papież Benedykt XVI podpisał w sobotę dekret o heroiczności cnót swego wielkiego poprzednika - Jana Pawła II. Do uznania papieża-Polaka za błogosławionego potrzeba jeszcze zamknięcia drugiego postępowania prowadzonego przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych - chodzi o cud uzdrowienia, przypisywany wstawiennictwu ojca świętego. Zdaniem komentatorów, to jeden z najszybszych procesów beatyfikacyjnych w historii.

Kontrola po kradzieży "Arbeit macht frei"

Muzeum Auschwitz-Birkenau wszczyna kontrolę wewnętrznych procedur bezpieczeństwa, a komentarze na temat kradzieży napisu "Arbeit macht frei" znad bramy byłego nazistowskiego obozu nie milkną. Rabin Andrew Baker w artykule dla BBC ocenia, że kradzież była "ni mniej, ni więcej, jak profanacją". Szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik zwraca zaś w TVN24 uwagę na ogromne koszty ochrony miejsc pamięci.

Pociągi utknęły pod La Manche

Ponad dwa tysiące pasażerów trzeba było ewakuować z pociągów Eurostar uwięzionych pod kanałem La Manche. Z powodu niskiej temperatury, doszło do awarii w sumie pięciu maszyn. Przewoźnik nazwał tę sytuację "bezprecedensową" i zaapelował do podróżnych, by lepiej nie wyruszali w podróż. Ci którzy mieli przymusowy postój, nie kryli zdenerwowania. - Czekamy od godziny 17 - napisała o 4 nad ranem na platformę Kontakt TVN24 Monika, która bezskutecznie próbowała dostać się do Polski.

Kambodża wyrzuci ujgurskich uchodźców

20 Ujgurów, którzy uciekli z Chin po krwawych, etnicznych zamieszkach w Singkiangu i poprosili o azyl w placówce ONZ w Kambodży zostanie wydalonych z kraju, prawdopodobnie do Chin - poinformowały władze w Phnom Penh.

Dziecko z 50 igłami w ciele po operacji. Będą kolejne zabiegi

Pięć godzin trwała pierwsza operacja, podczas której brazylijscy chirurdzy usuwali igły z ciała dwuletniego chłopczyka. Informacja o dziecku w którego ciele znaleziono ok. 50 metalowych igieł, pojawiła się w światowych mediach dwa dni temu. Sprawa bulwersuje, zwłaszcza podejrzewa się, że chłopiec został wykorzystany w rytuałach czarnej magii.

Groził Obamie śmiercią. Posiedzi trzy lata

Sąd federalny Florydy na trzy lata więzienia skazał mężczyznę, który groził, że zabije prezydenta USA. 21-letni Nathan Wine pisał, że "ulicami będzie płynąć krew Baracka Obamy".

"Zbrodnia na klimacie". Szczyt polityczną porażką

"Wyrok dla miliardów ludzi", "zbrodnia na klimacie", "katastrofa dla najbiedniejszych" - tak wynik konferencji klimatycznej w Kopenhadze określają obrońcy środowiska. Politycy konsekwentnie mówią o "porozumieniu". W nocy z piątku na sobotę politycy rzeczywiście osiągnęli nieformalne porozumienie, które jednak w praktyce dla ochrony środowiska nie oznacza nic.

Nie ma porozumienia w sprawie klimatu

Miliardy na organizację, tygodnie rozmów, najwięksi politycy świata i... nic. Konferencja klimatyczna w Kopenhadze nie przyniosła najważniejszego rezultatu: nie ma decyzji o redukcji gazów cieplarnianych o 20 proc. do 2020 roku. Mimo to, politycy zapewniają o sukcesie.

Berlusconi "w dobrym nastroju"

Premier Włoch Silvio Berlusconi nie mógł się pogodzić z brutalnym atakiem na swoją osobę. Wszystko jednak wskazuje na to, że jego samopoczucie się poprawia. - Włoski premier jest w dobrym nastroju i czuje się znacznie lepiej - zapewnił jego rzecznik Paolo Bonaiuti.

"To byli antysemici mający coś wspólnego z neonazizmem"

- Byłem zszokowany - mówił w rozmowie z TVN24 dyrektor instytutu upamiętniającego ofiary Holokaustu Awner Szalew. Jego reakcja dotyczy kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z obozu Auschwitz. - Traktuję to jako nowy krok w walce przeciwko wszystkiemu co symbolizuje Auschwitz - oceniał Szalew.

Irańskie wojsko na polach naftowych Iraku

Rząd iracki zażądał w piątek wieczorem od Teheranu natychmiastowego wycofania żołnierzy irańskich, którzy przejęli kontrolę nad spornym polem naftowym na południu Iraku. Wcześniej tego dnia Bagdad dementował doniesienia, jakoby żołnierze irańscy weszli na jego terytorium. Zaprzeczała temu także strona irańska.

START blisko, ale nie w tym roku

Stany Zjednoczone i Rosja są "całkiem blisko" porozumienia w sprawie nowego traktatu o redukcji broni strategicznej - oświadczył Barack Obama podczas spotkania z Dmitrijem Miedwiediewem. Rosyjski przywódca ze swojej strony dodał: "Do dopracowania pozostały szczegóły techniczne." Mimo tych prezydenckich deklaracji, układ nie zostanie podpisany w tym roku.

Złapali somalijskich piratów. I zaraz wypuścili

Portugalscy wojskowi, biorący udział w misji NATO przeciwko piratom, zatrzymali w piątek u wybrzeży Somalii łódź pełną podejrzewanych o piractwo Afrykańczyków. Jak podali żołnierze w sprawozdaniu, piraci prawdopodobnie szykowali się do ataku na jakiś statek.

Na twitterze o śmierci syna

Gdy Shellie Ross, 30-letnia matka z Florydy (USA) dowiedziała się o wypadku swojego syna, informację o tym - kilka minut później - zamieściła na twitterze. I zszokowała tym 5 tysięcy osób śledzących jej mikrobloga.

Rosyjska zgoda na rurę

Rosja wydała zgodę zgodę na budowę swojego morskiego odcinka Gazociągu Północnego. Oznacza to, że rozpoczęcie budowy gazociągu wiosną 2010 roku staje się coraz bardziej prawdopodobne.

Od doby koczują na lotnisku

Od blisko doby kilkudziesięciu pasażerów, którzy chcieli lecieć do Warszawy koczuje na lotnisku w Brukseli. Wszystko z powodu fatalnej pogody, która utrudniała pracę belgijskiego portu lotniczego.

Pierwsze trafienia w polowaniu na ciemną materię

Eksperyment przeprowadzony głęboko pod ziemią, w opuszczonej kopalni soli, zarejestrował dwa zdarzenia, które mogą być pierwszymi kluczowymi dowodami na istnienie ciemnej materii. Artykuł prezentujący przełomowe wyniki badań opublikował prestiżowe czasopismo "Nature".