Socjaliści wychodzą, rząd się chwieje

W samym środku kryzysu finansowego i na dwa miesiące przed wyborami prezydenckimi, rumuński rząd chwieje się w posadach. Właśnie opuściła go koalicyjna Partia Socjaldemokratyczna (PSD). Powodem jest wyrzucenie przez premiera z rządu ministra spraw wewnętrznych Dana Nicy z PSD.

Polański już nic nie nakręci?

Aresztowanie Romana Polańskiego w Szwajcarii może zrujnować jego nowy film, już prawie gotowy - pisze brytyjski dziennik "The Times". Magazyn "Variety" wieści nawet, że może to być już ostatni film polsko-francuskiego reżysera.

Francuzi ułatwią kolejną wojnę z Gruzją?

Szef francuskiej dyplomacji nie mówi "nie" rosyjskim staraniom o zakup nowoczesnych francuskich okrętów wojennych. Rosyjscy wojskowi niedwuznacznie dają do zrozumienia, że okręty - śmigłowcowce typu Mistral - ułatwiłyby rozprawę z Gruzją w ubiegłym roku.

22 proc. kraju w rękach mafii

Chociaż walka z włoskimi organizacjami przestępczymi trwa nieustannie od lat, to najwyraźniej z marnym skutkiem. Szef parlamentarnej komisji do walki z mafią, były minister spraw wewnętrznych Beppe Pisanu ogłosił właśnie, że co piąty Włoch żyje w sferze wpływów mafii i z nią koegzystuje.

60 lat z Czerwonym Smokiem

Chiny świętują 60. rocznicę proklamowania przez Mao Zedonga ustroju komunistycznego. Okrągłe urodziny Pekin uświetnił wielką wojskową defiladą, podczas której pokazał swoją najnowocześniejszą broń.

Drugie trzęsienie na Sumatrze

Kolejne trzęsienie ziemi na indonezyjskiej wyspie Sumatra. Poranny wstrząs miał siłę 6.8 w skali Richtera i był nieco słabszy od środowego o sile 7.9 stopnia. Jak dotąd nie podano dokładnej liczby ofiar, ale jak informuje agencja AFP, może ona przekroczyć tysiąc. Po pierwszym trzęsieniu mówiono o 100 - 200 ofiarach.

ONZ wysyła "okropny sygnał" z Afganistanu

Peter Galbraith, najwyższej rangi amerykański przedstawiciel w misji ONZ w Afganistanie, stracił pracę. On sam twierdzi, że został zwolniony przez nowojorską centralę za swoje krytyczne uwagi na temat niedawnych afgańskich wyborów prezydenckich.

Komiksowe "Mein Kampf"

Na japońskim rynku komiksów triumfy święci dzieło Adolfa Hitlera "Mein Kampf". Przerobiona na wersję mangową książka rozeszła się w nakładzie 45 tys. egzemplarzy.

Lekarze pozwolili jej umrzeć

Lekarze pozwolili młodej kobiecie na samobójstwo, ponieważ wcześniej podpisała tzw."testament życia". Gdyby medycy udzielili kobiecie pomocy, mogliby mieć kłopoty z prawem.

Clinton Polańskiemu nie pomoże

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton nie widziała jeszcze listu od polskich i francuskich władz ws. aresztowania Romana Polańskiego, ale zapowiedziała, że odpowie na wszelkie wątpliwości dotyczące zatrzymania reżysera. Dodała jednak, że jej zdaniem sprawa powinna toczyć się zwykłym trybem.

Raport UE: Wojnie w Gruzji winne obie strony

Choć Gruzja rozpoczęła działania wojenne, które w sierpniu 2008 r. doprowadziły do gruzińsko-rosyjskiego konfliktu zbrojnego, to Rosja wcześniej sprowokowała napięcie w regionie - to główne ustalenia raportu przygotowanego na zamówienie Unii Europejskiej. Zarówno Rosjanie, Gruzini, jak i Południowi Osetyjczycy złamali międzynarodowe prawo humanitarne - głosi dokument.

Prezydent skazany na sześć lat

Były prezydent Peru, 71-letni Alberto Fujimori został skazany przez sąd w Limie na sześć lat więzienia za korupcję - donosi BBC.

Polańskiego ma bronić przyjaciel prokuratora generalnego USA

Do zespołu obrońców Romana Polańskiego dołączył wpływowy adwokat Reid Weingarten, przyjaciel m.in. amerykańskiego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Erica Holdera. To właśnie Holder wraz z sekretarz stanu Hillary Clinton będą decydowali o ekstradycji reżysera. Z kolei we Francji pod ostrzałem za obronę Polańskiego znalazł się rząd.

Hitler była kobietą?

Część czaszki przedstawiana od lat przez Rosjan jako fragment szczątków Adolfa Hitlera w rzeczywistości należała do kobiety - orzekli amerykańscy naukowcy po przeprowadzeniu badań DNA.

Tate: Polański nie zmusił 13-latki do seksu

Siostra zamordowanej przez bandę Charlesa Mansona, żony Romana Polańskiego stanęła w obronie reżysera. Debra Tate powiedziała w wywiadzie dla NBC, że Polański jest "dobrym facetem", a jego proces w USA nie będzie uczciwy. W wywiadzie dla NBC oceniła, że amerykański wymiar sprawiedliwości "podupadł".

"Raport obiektywny" - inaczej dla Rosji i Gruzji

Rosjanie zgadzają się z zasadniczą częścią raportu Unii Europejskiej o wybuchu zeszłorocznej wojny z Gruzją. - Raport jest obiektywny w głównym punkcie: konkluduje, że konflikt rozpoczął się od agresji Gruzji na Osetię Południową - powiedział ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow a wtórują mu MSZ i Kreml. Z raportem UE zgadzają się też Gruzini, ale w punkcie, który mówi, że atak nastąpił po prowokacjach Rosjan - podała agencja Reutera.

"Nie zawsze jest czas, by ostrzec ludzi"

Porusza się z prędkością kilkudziesięciu, a nawet kilkuset kilometrów na godzinę. Na pełnym morzu wywołanej przez podwodne trzęsienie ziemi fali można nawet nie zauważyć. Jeśli jednak tsunami, bo o nim mowa, powstanie w pobliżu brzegu - nie ma czasu, by ostrzec ludzi. Tak było w 2004 toku – kiedy żywioł zabił 230 tys. ludzi w 11 krajach Azji. Jak powstaje ta fala morska?

Zupa kokainowo - karczochowa

Kolejna śmiała próba przemytników narkotyków. Tym razem umieścili kokainę w płynnej formie - w puszkach z karczochami. Służby antynarkotykowe w Peru oceniają, że w jednym transporcie przejęto około 4 ton narkotyku.

Polański siedzi w dresie. Dostaje kawę i kieszonkowe

Telewizor i pięć franków dziennie kieszonkowego - to jedyne "luksusy", na które może liczyć w szwajcarskim areszcie Roman Polański. Wybitny reżyser zatrzymany w Zurychu na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania, jest traktowany jak każdy inny więzień.

Walka Cimoszewicza jak mecz "Legia-Barcelona"

Włodzimierz Cimoszewicz nie miał prawie szans pokonać Thorbjoerna Jaglanda - uważa przewodniczący frakcji Socjalistów w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE Andreas Gross. Polityk dodaje, że wybory sekretarza generalnego Rady Europy przypominały piłkarski mecz między przeciętniakiem i mistrzem - "Legią Warszawa a FC Barceloną".

Ponad sto ofiar tsunami. "Panika, fale sieją spustoszenie"

Sprawdziły się najgorsze scenariusze - liczba ofiar trzęsienia ziemi i powstrząsowej fali na wyspach Południowego Pacyfiku: Samoa i Tonga przekroczyła sto. - Myślałem, że to koniec świata - relacjonuje w emocjach jeden ze świadków katastrofy. Inny dodaje: - Fale zmiotły wszystko.

Dziecko zabite przez pudełko ulotek

Afgańska dziewczynka zginęła po tym, gdy uderzyło w nią pudełko z ulotkami, zrzucone przez samolot RAF – informuje brytyjska prasa. Królewskie Siły Powietrzne wyraziły głęboki żal z powodu śmierci dziecka i oznajmia, że wszczęto śledztwo w sprawie okoliczności tego wypadku.

"To nie ma nic wspólnego z dorobkiem Polańskiego"

Świat podzielił się w sprawie Romana Polańskiego. Reakcje na zatrzymanie reżysera bacznie obserwował dziennik "New York Times". "Słuchając protestów z Polski, Francji i innych krajów europejskich w sprawie aresztowania Romana Polańskiego można odnieść wrażenie, że reżyser został aresztowany przez jakiś totalitarny reżim za mówienie prawdy o władzy" - komentuje całą sprawę dziennik z amerykańskiej perspektywy.

"Klaun" w Kosmosie

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz wyruszył w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na jego pokładzie znalazł się iście kosmiczny turysta - założyciel sławnego "Cyrku słońca" (Cirque du Soleil) Guy Laliberte.

To nie szczepionka zabiła 14-latkę?

To nie szczepionka przeciwko wirusowi HPV była przyczyną śmierci 14-latki z Wielkiej Brytanii - twierdzą służby medyczne z Coventry, gdzie zmarła Natalie Morton. Według lekarzy dziewczynka zmarła z innych "poważnych medycznych powodów".

Tajfun uderzył, zginęła cała rodzina

Co najmniej 11 osób zginęło, a 29 zostało rannych po przejściu tajfunu Ketsana w Kambodży. Wcześniej tajfun zaatakował Wietnam i Filipiny zabijając blisko 300 osób.

24 osoby zginęły w kościele

Co najmniej 24 osoby zginęły, a 62 zostały ranne w katastrofie w Nepalu. W mieście Dharan na wschodzie kraju zawalił się dach chrześcijańskiego kościoła. Większość wiernych w momencie wypadku spała.

Chiny rezygnują z wojska

Chiny zamierzają zmniejszyć liczbę swoich sił zbrojnych o blisko 700 tys. Ma to się stać w ciągu najbliższych trzech lat.