Wakacje dla Rosjan zbyt drogie. "Trudno być optymistą"

Wakacje dla Rosjan zbyt drogie. "Trudno być optymistą"
Wakacje dla Rosjan zbyt drogie. "Trudno być optymistą"
TVN24 Biznes i Świat
Wakacje dla Rosjan zbyt drogie. "Trudno być optymistą"TVN24 Biznes i Świat

Rosjanka Alexandra Khomenok na początku lipca kupiła bilety lotnicze do Włoch, gdzie we wrześniu chce spędzić z mężem wymarzony urlop. Humor popsuł jej gwałtowny spadek kursu rubla, który zanurkował do najniższego poziomu od marca, rujnując tym samym wakacyjne plany wielu Rosjanom.

27-latka, pracująca w branży PR, bilety na samolot już ma, ale nie zarezerwowała jeszcze hotelu. - To jest problem. Oczywiście teraz wszystko jest droższe - przyznała Khomenok.

Męcząca recesja

Rosjanie z klasy średniej mocno ucierpieli w ostatnich miesiącach przez recesję, której towarzyszy spadek realnych dochodów, rekordowy poziom inflacji oraz deprecjacja waluty. Spadek wartości rubla to dodatkowy cios dla tych, którzy nadal mogą sobie pozwolić na zagraniczne wakacje. We wtorek wieczorem za jednego dolara trzeba było zapłacić 60,9 rubli, co oznacza 6 proc. spadek w zaledwie cztery dni, do najniższego poziomu od marca b.r.

Obniżka kursu zmusiła bank centralny do zapowiedzi, że powstrzyma rozpoczęte w maju skupowanie walut obcych, mające na celu uzupełnianie zubożałych rezerw. Rubel odbił w środę wieczorem do ok. 58,6 dolarów, ale analitycy ostrzegają, że ten "pokaz siły" rosyjskiej waluty może być krótkotrwały.

Wszystko przez ropę

Spadki na rublu w dużej mierze są napędzane przez ceny ropy naftowej, które spadły przez obawy o nadpodaży. Nadmiar surowca generowany jest przez spadki na chińskich giełdach i wciąż niesłabnącą produkcję. Cena ropy Brent spadła w środę poniżej 53 dolarów, do najniższego poziomu od stycznia.

- W tych warunkach trudno być optymistą - napisał w nocie do inwestorów Dmitrij Polewoj, główny ekonomista ING Banku. Ostrzegł też, że traderzy przestali się martwić, teraz już panikują. Wahania kursowe mają bezpośredni wpływ na rynek turystyki. - Jeżeli kurs rubla będzie nadal spadał, ilość wyjazdów zagranicznych może zmniejszyć się o 50 proc. w porównaniu z sezonem letnim w 2014 roku - powiedziała Maja Lomidze, szefowa rosyjskiego stowarzyszenia touroperatorów. Ostrzegła też, że gwałtowne zawirowania na rublu będą miały wpływ także na krajowy przemysł turystyczny. Wielu Rosjan anulowało już swoje wyjazdy, aby zaoszczędzić pieniądze.

Mniej Rosjan za granicą

Liczba rosyjskich turystów, którzy wyjeżdżali na zagraniczne wycieczki, spadła gwałtownie, po tym jak rubel stracił ponad 50 proc. swojej wartości w 2014 roku. Trend odczuwalny był w Egipcie i Turcji, czyli na tradycyjnych kierunkach preferowanych przez Rosjan. Ale brak turystów z Rosji najbardziej widoczny jest w krajach europejskich.

Według oficjalnych statystyk, w pierwszych trzech miesiącach tego roku, liczba Rosjan wyjeżdżających na zagraniczne wakacje, spadła o 40 proc. Hiszpania straciła 41 proc. rosyjskich turystów, Austria 50 proc, a Włochy 29 proc.

Tymczasem Khomenok i jej mąż nie są na tyle dotknięci kryzysem, aby anulować swój urlop. Każdego roku wyjeżdżają za granicę raz lub dwa razy i tej tradycji zamierzają się trzymać także teraz. Jednak - jak przyznaje Rosjanka - osłabienie rubla zmusi ją i jej męża do poszukania oszczędności podczas wyjazdu, podobnie jak miało to miejsce na majowej wycieczce do Mediolanu. - Staraliśmy się oszczędzać. Nie korzystaliśmy np. z metra z powodu drogich biletów - dodała.

Ceny rosną, pensje spadają. Zobacz, jak biednieje Rosja:

Ceny rosną, pensje spadają. Zobacz, jak biednieje Rosja
Ceny rosną, pensje spadają. Zobacz, jak biednieje RosjaTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org/ (CC BY 3.0) | Marc Ryckaert (MJJR)

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP