Grożą zamachami w USA

Atakami na miasta w USA grożą pakistańscy talibowie w opublikowanym na witrynie muzułmańskich radykałów nagraniu wideo. Nie jest jasne, czy film ma związek z sobotnią próbą zamachu w Nowym Jorku, za którą odpowiedzialność także wzięli na siebie pakistańscy rebelianci.

USA pod wodą. Toną domy

Amerykański stan Tennessee nawiedzają potężne ulewy. W wyniku powodzi zginęło już pięć osób, a setki ewakuowano. Wiele domów zostało zniszczonych. Zatopienie jednego z budynków w Nashville zarejestrowała kamera przemysłowa.

Paniczna ucieczka piratów

Setki somalijskich piratów uciekło z miasta Haradheere, nad którym panowali. W niedzielę do tamtejszego portu wkroczyli rebelianci z ugrupowania Hizbul Islam. Bez walki przejęli piracki port i zamierzają przejąć kontrolę nad innymi miastami w rejonie.

Złomiarze wstrzymali filozofa

Teheran wstrzymuje stawianie pomników, m.in. perskiego filozofa Awicenny. Powodem są kradzieże dziewięciu rzeźb z brązu, do jakich doszło w ostatnich tygodniach na ulicach irańskiej stolicy.

Gazeta bez pierwszej strony

3 maja po raz siódmy obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Prasy. Z tej okazji niemiecki dziennik "Die Welt" na pierwszej stronie nie opublikował żadnego artykułu.

Pancernym pociągiem do Chin

Kim Dzong Il rzadko opuszcza swój kraj, jednak jak informuje południowokoreańska agencja Yonhap, w poniedziałek najprawdopodobniej udał się do Chin. Przywódca Korei Północnej do Państwa Środka miał dotrzeć, jak zwykle, pociągiem.

Obama wystawi BP rachunek za plamę

Barack Obama przybył do Luizjany, której wybrzeżu najbardziej zagraża nieustannie powiększająca się plama ropy naftowej. - To może być bezprecedensowa katastrofa ekologiczna - oświadczył prezydent USA i dodał, że za wyciek ropy odpowiedzialny jest koncern BP.

Obama pisze o Konstytucji 3 Maja

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent Stanów Zjednoczonych złożył Polsce życzenia od narodu amerykańskiego. W specjalnym oświadczeniu Barack Obama powtórzył także kondolencje z powodu tragicznej katastrofy w Smoleńskiem 10 kwietnia.

Niebieskie wiaderka - tym razem na głowach

Kilka dni temu moskiewscy kierowcy protestowali przeciwko nadużywaniu przez oligarchów i urzędników niebieskich świateł na dachach ich samochodów. Teraz do grupy niezadowolonych kierowców dołączyli piesi. I choć było spokojnie, to 10 protestujących zatrzymała policja.

"Niewyrafinowana" bomba. Talibowie się przyznają

Do podłożenia bomby w porzuconym na Times Square w Nowym Jorku samochodzie przyznali się pakistańscy talibowie z Tehrik-e-Taliban. W nagraniu wideo opublikowanym w internecie oświadczyli, że zamach miał być zemstą za śmierć dwóch przywódców irackiego skrzydła Al-Kaidy oraz "muzułmańskich męczenników" zabitych w atakach amerykańskich samolotów bezzałogowych Pakistanie.

"Ponury scenariusz". 3 miesiące walki z wyciekiem

Nawet trzy miesiące może potrwać znalezienie "ostatecznego rozwiązania", które zatrzyma wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej - ocenił amerykański minister odpowiedzialny m.in. za bogactwa naturalne Kenneth Salazar. Polityk powiedział również, że w związku z plamą ropy, perspektywy dla środowiska naturalnego to "bardzo ponury scenariusz".

Dochodzenie ws. bazy, z której przerzucani są Polacy

Tymczasowy rząd Kirgistanu ogłosił w niedzielę, że rozpoczęło się śledztwo w sprawie umowy na dostawy paliwa do amerykańskiej bazy w Manas. Baza ta ma istotne znaczenie dla operacji wojskowych w Afganistanie. To z niej przerzucani są do kraju m.in. kończący misję w Afganistanie polscy żołnierze.

"Sekta" rozmawia banknotami

Nie mogą działać oficjalnie, działają jak mogą. Zwolennicy zakazanej w Chinach praktyki Falun Gong komunikują się z pomocą banknotów, na których piszą wiadomości i przesłania.

Związki USA i Izraela z terrorystami. "Mam dowód"

Mam dowód, że Stany Zjednoczone i Izrael mają powiązania z wiodącymi światowymi organizacjami terrorystycznymi - oświadczył irański prezydent Mahmud Ahmadineżad zaledwie kilka dni przed swoją wizytą w USA.

Dryfujący lód topnieje, oceany coraz wyżej

6 centymetrów - nawet o tyle może podnieść się poziom mórz i oceanów, jeżeli stopnieje cały dryfujący w słonych wodach świata lód. A gór lodowych i kry jest coraz więcej, wynika z raportu opublikowanego ostatnio w "Geophysical Research Letters". Jest to pierwsza próba oszacowania tempa topnienia dryfującego lodu.

"This is a big f***ing meal" zażartował Obama

Podczas corocznego spotkania z korespondentami przy Białym Domu Obama odłożył na bok kwestie polityczne i wcielił się w rolę komika rozbawiającego publiczność dowcipami opowiadanymi ze sceny. Tym razem na pierwszy ogień poszedł wiceprezydent Joe Biden.

Tysiąc lat w osiem minut. "Historia Polski" na Expo

W sobotę otwarta dla publiczności została wystawa Expo w Szanghaju. Ruszył i polski pawilon. A w nim zwiedzający mogą zobaczyć między innymi animowaną "Historię Polski". Portal tvn24.pl prezentuje fragment filmu wyreżyserowanego przez nominowanego do Oscara Tomka Bagińskiego.

To będzie "Katrina Obamy"?

Amerykańscy komentatorzy szukają winnych wycieku ropy u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. - To jest Katrina Obamy - wskazał wprost konserwatywny komentator Rush Limbaugh. Tymczasem eksperci alarmują, że powierzchnia, która została skażona wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej powiększyła się już trzykrotnie. Walkę z katastrofą ekologiczną na ogromną skalę utrudnia zła pogoda. W niedzielę zagrożone wybrzeże odwiedzi prezydent Barack Obama.

Dzieci Matki Yary i Ojca Białej Strzały ratują świat

Gromadzą się w Dolinie Brzasku, by kumulować złą energię i zamieniać ją w energię pozytywną. Później poprzez swoją świątynie wysyłają ją w świat. Tysiące mediów i spirytualistów spotkały się w Brazylii, by odprawić doroczny rytuał odnowienia ślubów składanych Tia Neiva.

"Zakaz zabija, uprawa ratuje"

Ponad tysiąc osób wzięło udział w marszu na rzecz legalizacji marihuany na plaży Ipanema w Rio de Janeiro w Brazylii. To piąty taki pochód w tym kraju.

"Znieść apartheid w Arizonie"

Dziesiątki tysięcy Latynosów demonstrowały w sobotę w USA przeciw kontrowersyjnej ustawie antyimigracyjnej w Arizonie. Domagali się też uchwalenia reformy torującej drogę nielegalnym imigrantom do obywatelstwa amerykańskiego.

"Nowa tarcza podoba nam się nawet bardziej"

Stosunki między USA a Polską są bardzo dobre - przekonywał w wywiadzie dla telewizji CNN minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odrzucił jednocześnie sugestie, że w Polsce panuje nieufność wobec prezydenta Baracka Obamy. - Jego popularność jeszcze wzrośnie, kiedy przyjedzie do Polski - stwierdził szef MSZ.

Grecja: negocjacje ws. pomocy zakończone

Władze pogrążonej w kryzysie Grecji poinformowały, że porozumiały się w sprawie warunków przyznania państwu pomocy finansowej. Pomyślnie miały się zakończyć negocjacje z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Oficjalnie nie potwierdza tego jednak Bruksela.

"Przyszłośc Ukrainy zależy od reform"

To nie umowa o przedłużeniu dzierżawy bazy czarnomorskiej jest zagrożeniem dla suwerenności Ukrainy. Ten proces jest odwracalny - zgodnie uznali goście "Horyznotu" TVN24 Jerzy Pomianowski i Paweł Zalewski. Ich zdaniem o przyszłości Ukrainy zadecydują reformy, jakich potrzebuje ten kraj, oraz wsparcie ze strony Unii Europejskiej i instytucji międzynarodowych.

Wielka plama sięga brzegów USA

Setki kilometrów barier ochronnych, tysiące ratowników, wojsko i gwardia narodowa nie potrafią zatrzymać ogromnej plamy ropy, która właśnie dociera do południowych wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Uratować sytuację może jedynie zmiana pogody, ale na to na razie się nie zanosi. Główne uderzenie ropy na brzeg przewidywane jest w nocy lub przed południem (według czasu polskiego).

Tysiące Europejczyków na ulicach w święto pracy

Przez ulice miast całej Europy przeszły pochody pierwszomajowe. W Niemczech w wiecach wzięło udział nawet pół miliona ludzi. W Moskwie tradycyjna manifestacja przerodziła się w protest przeciw udziałowi żołnierzy z krajów NATO w defiladzie wojskowej 9 maja.

Merkel chce karać państwa za długi

Trzeba karać tych, którzy nie przestrzegają kryteriów Paktu Stabilności i Wzrostu - takiego zdania jest niemiecka kanclerz Angela Merkel. W swoim wywiadzie szefowa niemieckiego rządu mówi o przyszłości, ale wypowiedż pada w związku z kryzysem wokół greckiego zadłużenia.