Pogrzeb po prawie stu latach

Ostatni z ekshumowanych 250 australijskich i brytyjskich żołnierzy biorących udział w bitwie pod Fromelles w 1916 r. spoczął na miejscowym cmentarzu wojskowym. Masowy grób żołnierzy odnalazł autralijski historyk amator.

Czerpią energię ze ścieków

Energia elektryczna ze ścieków? Na taki pomysł wpadli mieszkańcy wioski w centralnych Indiach. Nie zamierzają jednak na nim poprzestać. Chcą też produkować energię ze zwierzęcych odchodów.

Lista oaz szczęścia bez Polski

Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja i Holandia - to kraje, które znalazły się na liście najszczęśliwszych krajów, opublikowanej przez internetowe wydanie magazynu "Forbes". Państwa te łączy zamożność i wysoki poziom życia. Z kolei obdarzona lepszym klimatem Hiszpania znalazła się na 17 miejscu wśród szczęśliwych krajów Europy.

Al Kaida grozi: Jemen będzie kolejnym Afganistanem

Jemen będzie dla USA kolejnym Afganistanem - ostrzega urodzony w USA działacz Al Kaidy Anwar al-Awlaki, w 13-minutowym nagraniu umieszczonym w poniedziałek na portalach internetowych radykalnych islamistów.

Izrael: "Żelazna kopuła" zdała egzamin

Izraelski system obrony przed rakietami krótkiego zasięgu "Iron Dome", przeszedł w poniedziałek finalne testy. Izraelskie Ministerstwo Obrony zapowiada, że pierwsze wyrzutnie zostaną rozmieszczone już w październiku przy granicy z Gazą i Libanem. Prace nad nim rozpoczęto po wojnie z Hezbollahem w 2006 roku.

Rosjanie chcą mieć własny kosmodrom

Rosyjski rząd przeznaczył około 25 mld rubli (800 mln dolarów) na budowę kosmodromu Wostocznyj w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie - poinformował w poniedziałek premier Władimir Putin. Nowy, cywilny kosmodrom ma dać Rosji upragnioną niezależność od Kazachstanu. Obecnie stamtąd nasz wschodni sąsiad wystrzeliwuje cywilne satelity w kosmos.

Do Francji w środę nie polecisz

Francuscy kontrolerzy lotów zapowiedzieli na środę strajk. Zakłócenia w ruchu lotniczym będą trwały od wtorku wieczór do czwartku rano. W środę odwołanych będzie 20 procent lotów z najważniejszego paryskiego lotniska Charles'a de Gaulle'a i 50 procent z Orly.

Miała bardzo szczęśliwe życie - trwało 111 lat

Eunice Bowman, najstarsza mieszkanka Wielkiej Brytanii, zmarła w piątek w domu opieki w Gateshead. Za miesiąc skończyłaby 112 lat. - Miałam bardzo szczęśliwe życie - powiedziała w wywiadzie z okazji swoich 111 urodzin.

Nic na ciele poza farbą

Kolorowe kwiaty, wymyślne wzory, a nawet twarze potworów - namalowane nie na płótnie, ale ludzkim ciele. Modelki poza farbą nie miały na sobie nic. W Seeboden w Austrii zakończyły się największe na świecie mistrzostwa bodypaintingu.

Turcy sądzą swoich wojskowych

Turecka prokuratura oskarżyła 196 osób, w tym czynnych i emerytowanych wojskowych. Śledztwo, w wyniku którego postawiono zarzuty, dotyczy próby obalenia w 2003 r. rządu konserwatywnych islamistów. Nie wiadomo kiedy rozpocznie się proces.

Podglądał nastolatki przez internet

Ponad sto nastolatek z okolic Gutersloh w niemieckiej Westfalii było regularnie podglądanych przez pewnego hakera za pośrednictwem kamer internetowych w ich komputerach. 43-letniego mężczyznę zatrzymała już policja - donosi lokalna gazeta "Westfalen Blatt"

Dziennikarz dostał ponad 15 kul

Grecki dziennikarz, 37-letni Sokratis Giolias, został zastrzelony nad ranem przez trzech nieznanych sprawców przed swoim domem w Atenach. Oddano do niego ponad 15 strzałów. Policja podejrzewa, że ataku dokonała lewicowa grupa terrorystyczna pod nazwą Sekta Rewolucyjna.

Kolosy na pokazach

Rozpoczęły się wielkie pokazy lotnicze w Farnborough, które przyciągają wszystkich istotnych graczy na rynku lotniczym i tłumy widzów. Podczas poprzedniej edycji tej imprezy, która odbyła się w 2008 roku, zawarto kontrakty na dostawę sprzętu lotniczego wartego 88,7 miliarda dolarów. Organizatorzy liczą na powtórzenie tego wyniku.

Program walki z terroryzmem "nie do ogarnięcia"

- Od czasu zamachów na World Trade Center z 2001 roku, USA stworzyły do walki z terroryzmem tajny program, który obecnie stał się nie do ogarnięcia - wynika z opublikowanego w poniedziałek pierwszego z serii raportów "Washington Post" dotyczących tajnych służb.

Clinton marzy o Kilimandżaro

Bill Clinton zdradził, że jego marzeniem jest wspiąć się na Kilimandżaro, najwyższy szczyt Afryki. Były amerykański prezydent wspomniał o tym w poniedziałek podczas przemówienia na międzynarodowej konferencji "AIDS 2010" w Wiedniu. Do podjęcia takiej decyzji zainspirował go film.

BP musi zdjąć kopułę. Sprawdzą nowy wyciek

Amerykańskie władze zgodziły się na propozycję BP i zezwoliły na pozostawienie nowej kopuły zamkniętej przez następną dobę. Otwarcia jej domagał się Thad Allen, nadzorujący akcję tamowania wycieku z ramienia rządu. Uważa on, że zablokowanie wycieku z odwiertu w piątek doprowadziło do utworzenia przez ropę nowych ujść przez skały. Jego obawy bazują na zaobserwowanych w niedzielę pewnych ilościach czarnego złota, wypływającego z dna niedaleko zniszczonej instalacji.

Pokazali superszybki samochód

Brytyjski zespół, który planuje pojechać pojazdem naziemnym około 1600 kilometrów na godzinę, pokazał swój "samochód". Bloodhound, bo tak nazywa się ich dzieło, na razie istnieje jedynie w formie modelu w skali 1:1, który po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano na pokazach lotniczych w Farnborough.

Wyrzucił syna z samochodu i odjechał

Pewien niemiecki 14-latek przekonał się dobitnie, że rodziców lepiej przesadnie nie drażnić. Chłopak wdał się w kłótnię z ojcem podczas podróży. Nie docenił chyba jednak temperamentu rodzica, który wściekły wysadził syna na parkingu przy autostradzie i odjechał, zostawiając go 450 km od domu.

Matka żołnierza pozywa Bundeswehrę

Matka niemieckiego żołnierza, który zginął w kwietniu w potyczce z rebeliantami w Afganistanie, zaskarżyła Bundeswehrę. Kobieta zarzuca wojsku, że dopuściło do śmierci jej syna, podczas gdy można było temu zapobiec. - Pozwolono im umrzeć - cytuje ją "Der Spiegel".

Uwolnienie zamachowca "było błędem"

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oznajmił, że "całkowitym błędem" było uwolnienie, przez jego poprzednika, Libijczyka Abdelbaseta al-Megrahiego, skazanego na dożywocie za zamach bombowy na samolot pasażerski nad szkockim Lockerbie. Megrahi był agentem libijskiego wywiadu. Jego uwolnienie w ubiegłym roku wiązano z lobbowaniem koncernu BP u brytyjskiego ministra sprawiedliwości.

Clinton obiecuje pomoc

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton, przebywająca z wizytą w Islamabadzie, ogłosiła w poniedziałek kilka projektów pomocowych - m.in. w energetyce i służbie zdrowia - dla Pakistanu. Programy są częścią pakietu wartości 7,5 mld USD obliczonego na 5 lat.

Ropa wycieka nie tylko BP

Kolejny paliwowy gigant odpowiedzialny za wyciek ropy do morza. Tym razem do eksplozji podwodnego rurociągu doszło w Chinach. Zamknięty został Dalian - jeden z głównych portów w północnej części kraju.

Pianista oskarżony o pedofilię przed sądem

Znany rosyjski pianista Mikhail Pletnev pojawił się w poniedziałek w tajskim sądzie, aby po raz kolejny ogłosić, że nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów. Artysta jest oskarżony o to, że podczas swojego pobytu w Pattaya - stolicy seksturystyki w Tajlandii - dopuścił się gwałtu na 14-letnim chłopcu. Jeśli zarzuty okażą się prawdziwe, grozi mu do 20 lat więzienia.

BP wydało już 4 mld dolarów

Koncern BP po raz kolejny poinformował, że robi wszystko, aby zatamować wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej. Na ten cel przeznaczył już blisko 4 miliardy dolarów. Po tym, jak kolejna kopuła nałożona na uszkodzony odwiert wydaje się być bezskuteczna, koncern narażony jest na kolejne straty.

Iran omija sankcje

Władze w Teheranie korzystają z irańskiego banku w Niemczech, żeby ominąć międzynarodowe sankcje gospodarcze i prowadzić interesy dla firm znajdującymi się na czarnych listach ONZ, USA i Unii Europejskiej - odkryli dziennikarze "The Wall Street Journal". Niewielka placówka zrealizowała miliardowe operacje finansowe dla irańskich firm i instytucji zaangażowanych w programy zakupu broni i sprzętu wojskowego.

Zastrzyki na ratunek Wenecji

Włoscy naukowcy głowią się, jak uratować Wenecję przed całkowitym zatopieniem. Obecnie powracają do realizacji wielkiego planu, nad którym prace trwają już od ponad dekady. Chcą dawać lagunie wodne zastrzyki, które miałyby ją podnieść do poziomu z ubiegłego wieku.

NATO przyznaje się do błędu

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przyznaje się do błędu. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Hamburger Abendblatt" wyznał, że Sojusz nie docenił wyzwań w Afganistanie i płaci teraz za to wysoką cenę.

Strzelanina na przyjęciu

Urodzinowe przyjęcie w miejscowości Torreon na północy Meksyku skończyło się tragicznie dla bawiących na nim gości. Uzbrojeni napastnicy wtargnęli na imprezę i zaczęli strzelać do młodych ludzi z karabinów maszynowych. Policja informuje o 17 zabitych i 10 rannych i podejrzewa, że to porachunki narkotykowych gangów.

Trenowali na fantomie. Uratują humbaka?

W pobliżu Sydney, prawdopodobnie w rybackie sieci, zaplątał się wieloryb gatunku humbak. Ratownicy już ruszyli na ratunek ssakowi. Trenowali wcześniej na ... sztucznym.