Miliard euro i sześć ośrodków. Wspólny plan UE i Turcji ws. migrantów


Komisja Europejska opublikowała we wtorek wspólny z Turcją plan działania wobec kryzysu migracyjnego. Zakłada on większe unijne wsparcie z jednej oraz większą współpracę unijno-turecką z drugiej strony.

Dokument ten został w poniedziałek przekazany przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera prezydentowi Turcji Recepowi Erdoganowi, który składał wizytę w instytucjach Unii Europejskiej. Turcja jest dla UE kluczowym państwem, jeśli chodzi o możliwość powstrzymania napływu uchodźców do Europy.

Pieniądze z UE i współpraca

Plan przewiduje walkę z przemytem ludzi, skuteczniejszą ochronę granicy Turcji z Grecją a także Bułgarią oraz utworzenie na obszarze Turcji sześciu ośrodków przyjęć dla uchodźców, zbudowanych z unijnym dofinansowaniem. Niektórzy z uchodźców przyjętych przez Turcję mieliby szanse dostać się do UE. Turcja zobowiązała się natomiast do przyjęcia migrantów, którym w UE odmówiono prawa do azylu.

W planie powtórzono ofertę przekazania w bieżącym i przyszłym roku Ankarze jednego miliarda euro pomocy, jaka miałaby pójść na przyjmowanie uchodźców. Nie będą to jednak świeże środki, tylko pieniądze z funduszy przedakcesyjnych dla Turcji, które mają teraz zmienić swoje przeznaczenie.

Według oficjalnych danych Turcja przyjęła bowiem od wybuchu wojny w sąsiedniej Syrii 2,2 mln Syryjczyków, wydając na ten cel równowartość ok. 6,6 mld euro.

Szlak z Turcji - najważniejszy

Szlak z Turcji przez Grecję, Bałkany, Węgry i Austrię do Niemiec jest obecnie najbardziej uczęszczaną przez imigrantów drogą prowadzącą z Bliskiego wschodu i Afryki do Europy Zachodniej i Północnej.

W środę w Luksemburgu odbędzie się konferencja z udziałem przedstawicieli państw Bałkanów Zachodnich i sąsiadów Syrii na temat szlaków migracyjnych. Jej uczestnicy mają przyjąć deklarację dotyczącą wspólnego podejścia do napływających uchodźców.

Autor: mm//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: