Trzy tys. turystów ewakuowanych z Chile

Z południa Chile w miniony weekend ewakuowano ponad trzy tysiące zagranicznych turystów - poinformowały chilijskie władze. Od sześciu dni trwa tam strajk generalny w związku z planowaną podwyżką cen gazu.

Spłonęli w proteście

43-letni mężczyzna podpalił się w poniedziałek w pobliżu pałacu prezydenckiego w stolicy Mauretanii, Nawakszut. Wcześniej na podobny desperacki krok zdecydował się pewien Egipcjanin. Do podobnego przypadku doszło kilka dni wcześniej w Algierii. Wszyscy protestowali przeciwko trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej w swoich krajach.

Polski statek na ratunek włoskim żeglarzom

Polski statek pod cypryjską banderą płynie ratować dwóch włoskich żeglarzy. Ich których katamaran przewrócił się na Atlantyku. Jednostka, jak twierdzi agencja ANSA ma dotrzeć do rozbitków za 6-7 godzin.

Nowy rząd Tunezji wśród protestów

W Tunezji utworzono rząd jedności narodowej, w którym trzy stanowiska przypadły przywódcom opozycyjnej partii. Wcześniej przez Tunis przetoczył się gwałtowny protest, w którym około tysiąca ludzi demonstrowało przeciwko partii rządzącej - Zgromadzeniu Demokratyczno-Konstytucyjnemu (RCD). Siły bezpieczeństwa próbowały rozpędzić tłum strzałami w powietrze i działkami wodnymi.

Polska wpuści Chorwację do Unii?

- Jestem niezmiernie zadowolony ze stanu przygotowań Polski [do prezydencji] - powiedział goszczący z jednodniową wizytą w naszym kraju prezydent Unii Europejskiej Herman van Rompuy. Polityk spotkał się w poniedziałek z premierem Donaldem Tuskiem. Wcześniej szef Rady Europejskiej wziął udział w spotkaniu na Uniwersytecie Warszawskim.

"Lista powinna zaczynać się od Putina"

Za "represjonowanie odmiennych poglądów" zachodnie państwa powinny zabronić wjazdu na swoje terytorium premierowi Władimirowi Putinowi i jego współpracownikom - takiego zdania jest lider rosyjskiej opozycji Borys Niemcow.

Terminator chciałby być prezydentem

- Jedyny wielki urząd polityczny, który naprawdę mnie interesuje, jest dla mnie nieosiągalny, ponieważ urodziłem się w Austrii i przez to nie mogę zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych - zdradził w pierwszym wywiadzie po opuszczeniu urzędu gubernatora Kalifornii Arnold Schwarzenegger.

Polecenie urzędowe: Nosić kalesony

W Korei Południowej urzędnik musi dawać przykład i zacząć wyrzeczenia na rzecz państwa od siebie. Nowe polecenie urzędowe brzmi: nosić kalesony do pracy. Ma to umożliwić oszczędności na ogrzewaniu urzędów. Korea Południowa zmaga się z poważną zimą, która spowodowała problemy z dostawami prądu.

Rosja ostrzega przed "drugim Czarnobylem"

Rosyjscy specjaliści, pomagający Irańczykom w uruchomieniu ich pierwszej elektrowni jądrowej, ostrzegają przed "drugim Czarnobylem" - podaje "Daily Telegraph". Rosjanie mają obawiać się skutków uszkodzeń w systemach sterujących reaktorem, poczynionych przez wirus Stuxnet.

Proces za wybuchowe paczki

Rozpoczął się proces 13 domniemanych członków greckiej grupy anarchistycznej "Konspiracja grup ogniowych". Organizacja przyznała się do wysłania wybuchowych przesyłek do zagranicznych przywódców i ambasad w Grecji.

Nie będzie ani kamienowania, ani wieszania. Na razie

- Iran zawiesił wykonanie wyroku śmierci przez powieszenie na kobiecie skazanej też na ukamienowanie - poinformował irański deputowany. Zohre Elahian napisał, że wykonanie wyroku śmierci na Sakineh Mohammadi Asztiani zawieszono na prośbę jej dzieci.

W Chinach wszystko jest większe. Malwersacje też

Chińskie władze zmagają się z olbrzymią skalą malwersacji państwowych pieniędzy. Jak ujawniło Narodowe Centrum Audytu (odpowiednik polskiej NIK), tylko w roku 2010 udało się odzyskać równowartość 18,5 miliardów dolarów. Nie wiadomo jednak, ile pieniędzy w ogóle zdefraudowano, ponieważ władze nie ujawniają takich statystyk.

Tej nocy spójrz w niebo

Planetoida oznaczona przez astronomów kodem 2011 AN52 najbliższej nocy przeleci wyjątkowo blisko nad naszymi głowami. Odległość od Ziemi nie będzie niebezpieczna, ale takie odwiedziny nie zdarzają się często.

Podpadł Kremlowi, szuka miejsca na Łotwie

- Były mer Moskwy Jurij Łużkow na krótko przed Nowym Rokiem wystąpił o kartę stałego pobytu na Łotwie - poinformowały lokalne media. Wieloletni, bogaty i wpływowy zarządca stolicy Rosji w zeszłym roku popadł w konflikt z prezydentem Miedwiediewem i został pozbawiony stanowiska. Władze Łotwy sugerują, że nadanie mu prawa stałego pobytu nie będzie możliwe.

Miał polecieć w kosmos, ale spadł z roweru

Miało być tak pięknie... Timothy Kopra, astronauta-weteran, miał po raz ostatni polecieć w kosmos na pokładzie wahadłowca Discovery w lutym. Niestety, pozostanie na Ziemi, ponieważ w bardzo nieszczęśliwy sposób spadł z roweru.

Publikacja raportu MAK "jak wybuch bomby"

Publikacja raportu końcowego MAK na temat katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem wywołała w Polsce taki efekt, jak eksplozja bomby - ocenia dziennik "Nowyje Izwiestija". Według rosyjskiej gazety, "tylu antyrosyjskich komentarzy i erupcji agresji pod adresem polskiego rządu, nie było od momentu samej katastrofy".

Stany mają posprzątać po zgubionych bombach

Hiszpański rząd domaga się od USA, aby posprzątały ziemię skażoną plutonem po katastrofie lotniczej nad Palomares. Hiszpanie twierdzą, że dziesiątki tysięcy metrów sześciennych gleby wciąż jest radioaktywne. Ziemia została skażona po tym, gdy w 1966 roku spadł na nią materiał radioaktywny z amerykańskich bomb termojądrowych, zgubionych przez samolot.

Bagaż podręczny: 1,5 tony złota

Żona obalonego prezydenta Tunezji Zin el-Abidina Ben Alego, uciekając z kraju zadbała o swoją przyszłość. Z skarbca Banku Narodowego zabrała półtorej tony złota - pisze w wydaniu internetowym francuski "Le Monde", powołując się na informacje służb wywiadowczych.

"Przygniatające TAK" dla podziału Sudanu

- Referendum w Sudanie Południowym jest wiarygodne, zostało przeprowadzone w sposób zorganizowany i w generalnie pokojowych warunkach - stwierdziła misja obserwatorów UE. Jak podaje Reuters, według wstępnych wyników, "przygniatająca większość" głosujących opowiedziała się za utworzeniem nowego państwa.

Brazylijski cios dla Francuzów

Brazylijska prezydent zapowiedziała, że "zacznie wszystko od początku", w przetargu na nowe myśliwce, którego koszt jest szacowany na cztery miliardy dolarów. Decyzja Dilmy Rousseff jest ciosem dla francuskiej firmy Dassault, która była niemal pewna zwycięstwa swojego myśliwca Rafale.

Snowboard mniej zabójczy od nart

Spór między zwolennikami snowboardu i nart, o to, która forma rozrywki na śniegu jest lepsza, trwa od wielu lat. Teraz zwolennicy "parapetu", zyskali argument przeciw miłośnikom "boazerii". Badanie przeprowadzenie w USA wskazuje, że na jednej desce łatwiej o obrażenia, ale to narciarze częściej giną na stoku.

Dyktator z zaskoczenia wrócił na Haiti

Haitańska telewizja państwowa poinformowała, że na wyspę przyleciał były dyktator, Jean-Claude Duvalier. "Baby Doc" został obalony w 1986 roku i uciekł do Francji. Teraz wrócił, bo jak zapewnia, "chce pomóc".

Uratowani z tonącego statku

Afgańscy imigranci uratowani z tonącego statku w okolicach greckiej wyspy Korfu. Dzięki pomocy duńskiego towarowca udało się bezpiecznie przewieźć na ląd ponad 240 osób, w tym rodziny z dziećmi.

Druga młodość flipperów

Flippery nie dały się grom komputerowym. Nieco zapomniane już maszyny z metalową kulką przeżywają drugą młodość. Najstarsze pierwowzory popularnej 20 lat temu gry zręcznościowej mają ponad wiek, a najnowocześniejsze to avatary. Nowe waszyngtońskie muzeum zgromadziło ich niemal 200.

Berlusconi: Nie płaciłem za seks

O prześladowanie oskarżył sędziów premier Włoch Silvio Berlusconi. Zareagował tak na objęcie go śledztwem w sprawie prostytucji nieletnich. Jednocześnie zapewnił, że nigdy nie płacił żadnej kobiecie za seks.

Imam nawołuje: zabijajcie Amerykanów

Radykalny imam Anwar al-Awlaki, poszukiwany przez USA i władze Jemenu, kolejny raz wezwał do zabijania Amerykanów - poinformował amerykański ośrodek SITE, który monitoruje strony internetowe islamistów.

Nie będzie kart wstępu na beatyfikację

Nie będzie kart wstępu na beatyfikację Jana Pawła II 1 maja - poinformowała Prefektura Domu Papieskiego, zapewniając, że uroczystość będzie otwarta dla wszystkich. Komunikat ten wydano w związku z licznymi prośbami i pytaniami w tej sprawie.

Zbrodniarz "Orłem" niemieckiego wywiadu

Nazistowski zbrodniarz wojenny Klaus Barbie był w latach 60. agentem wywiadu RFN - pisze w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na dokumenty z archiwum służby wywiadowczej BND.