Zgodnie z doroczną tradycją, Władimir Putin odpowiada dziś na pytania rodaków. Można je zadawać za pośrednictwem łączy telewizyjnych, telefonu, internetu i przez gości zaproszonych do studia. Ale nie anonimowo. Na przykład, żeby zadać pytanie przez internet, trzeba podać swój adres domowy.

Mała chińska wioska Wukan zdecydowała się zbuntować przeciw Pekinowi. Przegnano przedstawicieli partii komunistycznej i ogłoszono niezależność. W odpowiedzi, buntowników otoczył szczelny kordon policji, która stara się zmusić ich do poddania głodem, po tym jak szturmy zostały odparte. W chińskim internecie nazwa "Wukan" została ocenzurowana.

Lotniskowiec z czerwoną gwiazdą na banderze podpływa wyjątkowo blisko wybrzeży Szkocji. Na jego spotkanie wyrusza okręt Royal Navy. Brytyjski niszczyciel zaczyna śledzić intruza. To wcale nie wiadomość z lat 80-tych. U wybrzeży Szkocji przypomniano sobie okres zimnej wojny.

Co najmniej 102 osoby śmiertelnie zatruły się skażonym alkoholem domowego wyrobu w indyjskiej wiosce Sangrampur, ok. 30 km od Kalkuty - poinformowały w czwartek lokalne władze. Kilkadziesiąt osób przewieziono do szpitala w ciężkim stanie.

USA oficjalnie zakończyły swoje militarne zaangażowanie w Iraku. Według Baracka Obamy, który witał żołnierzy powracających z Bliskiego Wschodu, trwający dziewięć lat konflikt nie zakończył się co prawda zwycięstwem, ale w sposób honorowy. Kilka godzin później amerykański Kongres ostatecznie uchwalił budżet Pentagonu na następny rok. Wojsko otrzyma 662 miliardy dolarów.

Na pokładzie rosyjskiego lodołamacza atomowego "Wajgacz" wybuchł pożar. Zginęło 2 członków załogi, ale do wycieku radioaktywnego nie doszło - zapewniają rosyjskie władze. Obecnie lodołamacz znajduje się blisko 3 tys. km na północny wschód od Moskwy.

W Brukseli odbędzie się dziś 26. szczyt UE-Rosja. W oficjalnym programie szczytu dominują współpraca handlowa i dialog wizowy. Dyplomaci unijni zapewniają jednak, że spróbują poruszyć także trudne tematy, choćby ostatnich wyborów do Dumy czy łamania praw człowieka w Rosji.

Pracownicy londyńskiego metra grożą 24-godzinnymi strajkami, jeśli nie dostaną podwyżek za pracę 26 grudnia. Zarząd London Underground nie chcę się ugiąć pod ich żądaniami i wszystko wskazuje na to, że angielską metropolię czeka powtórka z chaosu komunikacyjnego sprzed roku.

Komisja Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu rozpoczęła prace nad projektem ustawy zakładającej wprowadzenie sankcji wobec Rosji za łamanie praw człowieka. Między demokratami, a republikanami panuje w tej kwestii zgoda.

Zamiast dobrej zabawy na koncercie, indonezyjscy policjanci zgotowali fanom muzyki punk koszmar. Funkcjonariusze przeprowadzili nalot na imprezę, aresztowali kilkadziesiąt osób i poddali ich "moralnemu oczyszczeniu" w duchu Islamu. Młodym ludziom zgolono włosy, powyjmowano kolczyki i kazano recytować Koran.

Chińskie wina pobiły francuskie pod względem zalet smakowych w tzw. ślepej degustacji. Dziesięciu jurorów z Chin i Francji zgodnie doszło do wniosku, że wina z okolic Bordeaux ustępują tym z północnych Chin.

Centrum Szymona Wiesenthala ogłosiło rozpoczęcie "Operacji Ostatniej Szansy II", czyli nowej akcji poszukiwania żyjących jeszcze nazistowskich zbrodniarzy. - Za informacje, które naprowadzą na ich ślad, wyznaczono nagrody do 25 tysięcy euro - poinformował w Berlinie szef instytucji Efraim Zuroff.

W pewnym szkockim pociągu doszło do sprzeczki pomiędzy konduktorem i młodym człowiekiem, który nie miał właściwego biletu. Chłopak nie chciał wysiąść i mało grzecznie odcinał się starszemu pracownikowi ScotRail, a pociąg czekał. W końcu jeden z pasażerów wziął sprawy w swoje ręce i dosłownie wyrzucił gapowicza na zewnątrz. Nagranie tego wydarzenia stało się hitem na Wyspach Brytyjskich i wywołuje kontrowersje.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie ujawnił swój nowy projekt, którym chce podbić Kosmos. Współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen, planuje zbudować największy samolot świata, który podczas startu ma ważyć 600 ton. Ładunkiem giganta będzie rakieta, która zostanie z dużej wysokości odpalona i poleci w kosmos.

Indyjski Su-30MKI rozbił się kwadrans po starcie z bazy. Obaj piloci katapultowali się i bezpiecznie wylądowali na ziemi. Wstępne ustalenia wskazują, że jeden z najnowocześniejszych indyjskich myśliwców, zbudowanych na rosyjskiej licencji, rozbił się z powodu usterki oprogramowania komputera pokładowego.

Parlament Europejski wezwał władze Rosji do przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych, do których dopuszczeni zostaliby wszyscy kandydaci rosyjskiej opozycji. Przebieg wyborów pokazał, że Rosja nie spełnia standardów - brzmi przyjęta w środę rezolucja ws. szczytu UE-Rosja. Szczyt rozpoczyna się w środę wieczorem w Brukseli roboczą kolacją z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Czy przez portal społecznościowy można uratować życie? Tak i wystarczy do tego jedno kliknięcie. Internetowi giganci, tacy jak Facebook i Google, pomagają użytkownikom zapobiegać potencjalnym samobójstwom, wprowadzając m.in. specjalne formularze zgłoszeniowe. Aby pomoc była jeszcze bardziej skuteczna, Facebook zdecydował się właśnie na poszerzenie współpracy z amerykańską Narodową Linią Zaufania dla zapobiegania samobójstwom.

- Jestem pewna, że jeśli będziemy odpowiednio cierpliwi i zdeterminowani, oraz nie damy się zniechęcić problemami, to kryzys minie - stwierdziła Angela Merkel. Kluczem do rozwiązania kryzysu ma być konsekwentne dążenie do ukończenia unii fiskalnej. - Ubolewam nad tym, że Wielka Brytania nie chciała dążyć z nami do tego celu - dodała.