Amerykanie zawiesili loty swoich najnowocześniejszych myśliwców F-35. 15 maszyn wykorzystywanych obecnie w testach i wstępnym szkoleniu, jest niebezpiecznych dla swoich pilotów. Jak się okazało, spadochron w ich katapultowanym fotelu jest źle złożony. Gdyby pilot musiał awaryjnie ewakuować się z myśliwca, mógłby mieć poważny problem.

Naloty bezzałogowych samolotów USA w Pakistanie, Jemenie czy Somalii nie są tajemnicą. Wiadomo, że drony regularnie zabijają domniemanych rebeliantów i terrorystów. Władze USA jednak praktycznie nigdy nie komentują oficjalnie doniesień na ten temat. Teraz wyjątkowo zrobił to Barack Obama i to w niecodziennym miejscu, mianowicie na internetowym czacie.

W październiku ubiegłego roku niemiecki satelita ROSAT spadł do Zatoki Bengalskiej. A mógł zupełnie gdzie indziej. Właśnie ujawniono, że gdyby satelita pozostał w górze zaledwie siedem minut dłużej, zamiast do wody, spadłby... na Pekin.

Włoscy parlamentarzyści będą otrzymywać pensje niższe o 1300 euro - postanowiła kancelaria niższej izby parlamentu. Nowe pensje mają zostać wprowadzone ze skutkiem natychmiastowym. To rezultat zapowiadanej redukcji kosztów polityki i obywatelskich apeli o obniżenie zarobków parlamentarzystów. Sami politycy głośno protestowali.

- Nie mamy zamiaru wstępować do strefy euro w 2015 roku - prostował wypowiedź szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza premier Donald Tusk. Szef polskiego rządu tłumaczył, że dołączenie do eurolandu za trzy lata jest "nierealne, a przewodniczący PE debiutował na szczycie UE".

Słowacki odłam grupy hakerskiej Anonymous zaatakował w poniedziałek po południu internetowe strony parlamentu i ministerstwa spraw wewnętrznych w Bratysławie. Hakerzy oznajmili, że protestują przeciw planom podpisania przez Słowację międzynarodowej umowy ACTA.

Siły ISAF opuszczą Afganistan do końca 2014 roku - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Potwierdził tym samym dotychczasowy grafik wycofania wojsk, uzgodniony przed decyzją Francji o wcześniejszym odejściu jej żołnierzy.

Niemiecka propozycja wzmocnienia unijnej kontroli nad budżetem Grecji zyskała w poniedziałek na szczycie w Brukseli więcej głosów krytycznych niż aprobaty. Zdaniem AFP, może ona nadwerężyć wizerunek niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Skargę w sprawie doniesień o stosowaniu tortur wobec byłego kandydata na prezydenta Białorusi Andreja Sannikaua, który odbywa karę 5 lat kolonii karnej, skierowano do sprawozdawcy ONZ ds. tortur - poinformował rzecznik opozycyjnego polityka Alaksandr Atroszczankau.

Z więzienia w Bochum w Niemczech uciekł 47-letni mężczyzna, podejrzany w Polsce o zabójstwo - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości landu Nadrenia Północna-Westfalia, potwierdzając doniesienia dziennika "Bild".

Istnieją poważne wątpliwości co do winy mężczyzn skazanych na śmierć za zamach w mińskim metrze - ocenił Szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Jean-Claude Mignon. Jednocześnie uznał on, że zeznania skazanych mogły być wymuszone torturami i zaapelował o ułaskawienie Białorusinów.

Miliony plików, które zostały wgrane na serwery przez użytkowników serwisu Megaupload, mogą bezpowrotnie zniknąć już w czwartek - donosi BBC. Jednocześnie nie ma do nich dostępu, nie można ich więc wydostać. Nawet FBI twierdzi, że nie ma uprawnienia do manipulowania prywatną zawartością serwerów. Jednocześnie ta sama agenda blokuje do nich dostęp.

Borys Bieriezowski, mieszkający od 12 lat w Londynie rosyjski miliarder i nieprzejednany krytyk Kremla, wezwał w poniedziałek przeciwników premiera Władimira Putina w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji do wycofania swoich kandydatur. To kolejny list otwarty oligarchy. Wcześniej napisał do samego Putina, a także głowy rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, Cyryla.

Syryjskie władze wyraziły zgodę na rozpoczęcie w Moskwie nieformalnych rozmów z opozycją - poinformowało w poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie. Opozycja twierdzi tymczasem, że nic o tym nie wie.

Na kary kilku lat więzienia norweski sąd skazał dwóch mężczyzn za planowanie ataku na duńską gazetę "Jyllands-Posten". Chcieli się zemścić za wydrukowanie karykatur proroka Mahometa.

Liderzy rosyjskiej opozycji, w tym Borys Niemcow i Władimir Ryżkow, pojawili się w niedzielę wieczorem w stacjach telewizyjnych po wielu latach cenzury, co wywołało zdziwienie rosyjskich mediów i internautów.

W chińskim mieście Liuzhou wybuchła "wodna panika", ludzie masowo wykupują butelkowaną wodę ze sklepów. Kilka milionów mieszkańców boi się silnego skażenia kadmem rzeki, która przepływa przez metropolię. Władze do walki ze skażeniem wysłały nawet wojsko.

W tym miesiącu dzienna racja żywnościowa dla mieszkańców Korei Północnej wzrosła o 29 g w stosunku do grudnia - informują działacze południowokoreańskiej organizacji humanitarnej. Dzięki udanym zbiorom ryżu w państwie Kimów, wielkość rozdzielanej pomocy żywnościowej wzrosła niemal trzykrotnie od lata ub.r.