Rosyjskie samoloty szpiegują Bułgarię i region czarnomorski - poinformował minister obrony Angeł Najdenow w wywiadzie dla dziennika "Trud". W marcu odnotowano 9 takich wypadków, pięciokrotnie do eskortowania rosyjskich maszyn wylatywały bułgarskie myśliwce.

Francuski prezydent Francois Hollande ma zwrócić się z telewizyjnym przemówieniem, w którym odniesie się do wyborczej porażki Partii Socjalistycznej w wyborach komunalnych we Francji, poinformował senator Francois Rebsamen, bliski współpracownik Hollande'a. Spekuluje się, że zdymisjonowany może zostać premier Jean-Marc Ayrault.

Izraelski sąd w poniedziałek uznał byłego premiera Ehuda Olmerta winnym zarzutów korupcyjnych. Oskarżenie związane było z czasem, kiedy Olmert pełnił funkcję burmistrza Jerozolimy i w niejasnych okolicznościach wydał zgodę na budowę szpecących miasto apartamentowców. Skazanie zamyka mu drogę do powrotu na polityczne salony, o którym ostatnio wspominał.

Komentując w niedzielę wynik wyborów prezydenckich na Słowacji tamtejszy dziennik ekonomiczny "Hospodarske Noviny" wskazał, iż zrozumiała jest satysfakcja przeciwników premiera Roberta Fico z jego przegranej, ale radość ze zwycięstwa Andreja Kiski to zagadka.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział w niedzielę niemieckiej telewizji ZDF, że częste kontakty telefoniczne Władimira Putina z kanclerz Angelą Merkel są ze względu na kryzys na Ukrainie "na wagę złota".

Według częściowych wyników niedzielnych wyborów lokalnych w Turcji, podanych przez media po przeliczeniu blisko połowy głosów, rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zdobywa 46 proc. głosów, znacznie wyprzedzając opozycję.

Według sondaży powyborczych w niedzielnej drugiej turze wyborów lokalnych we Francji przegrywa rządząca lewica, a umacnia się skrajnie prawicowy Front Narodowy. O "wielkim zwycięstwie" mówi opozycyjna centroprawica. Francois Hollande'a może pocieszyć jedynie wygrana Anne Hidalgo, która została merem Paryża.

24 osoby zadeklarowały chęć udziału w przedterminowych wyborach prezydenckich na Ukrainie 25 maja - podała agencja Interfax-Ukraina. W niedzielę o północy mija termin składania w Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) dokumentów w sprawie rejestracji kandydatów.

Trwa spotkanie Siergieja Ławrowa i Johna Kerry'ego, w czasie którego szefowie dyplomacji Rosji i USA rozmawiać mają o sytuacji na Ukrainie. Wcześniejsze negocjacje nie przyniosły rezultatów, a jak przyznali niedawno sami Rosjanie, różnice poglądów pomiędzy Rosją i USA są w tej sprawie "fundamentalne". Czy trwające w Paryżu rozmowy będą "spotkaniem ostatniej szansy"?