Litwini szybko się starzeją

Do końca 2030 roku jedną trzecią mieszkańców Litwy będą stanowiły osoby powyżej 60. roku życia - podaje tamtejszy Departament Statystyki. Litewskie społeczeństwo starzeje się w wyjątkowo szybkim tempie, alarmują demografowie.

Bez WC nici ze ślubu

Małżeństwo z miłości to już przeżytek. Prawdziwy związek musi łączyć ludzi higienicznych. Władze stanu Harijana w Indiach zorganizowały kampanię pod hasłem "Nie ma WC, nie ma małżeństwa". I są pierwsze efekty - coraz częściej rodzice nie chcą wydawać córek za pretendentów, którzy nie mają w domu wychodka.

TVN Warszawa nagrodzona w Wenecji

Kanał TVN Warszawa otrzymał nagrodę People's Choice w ramach Hot Bird TV Awards 2010. W internetowym głosowaniu widzów to właśnie telewizja TVN Warszawa zdeklasowała rywali z całego świata.

NATO – Rosja. Reset

Nowa koncepcja strategiczna NATO na następne 10 lat po raz pierwszy w historii Sojuszu nie będzie określała Rosji jako zagrożenie, ale jako partnera. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, który zbliżenie z Moskwą uczynił motywem przewodnim swojej kadencji, jest przekonany, że szczyt lizboński będzie najważniejszym wydarzeniem we współpracy Sojuszu i Rosji od roku 2002, gdy powstała Rada NATO-Rosja.

Afganistan – rosyjska recepta

Coraz częściej słychać porównania misji ISAF w Afganistanie do interwencji Armii Sowieckiej przed trzema dekadami. Czy NATO rzeczywiście obleje swój test tak, jak ZSRR? Na szczycie w Lizbonie przywódcy krajów członkowskich będą szukać wyjścia z tej trudnej sytuacji. Wycofanie w ciągu kilku najbliższych lat jest przesądzone. Pytanie, jaki polityczny krajobraz ISAF po sobie pozostawi? Czy Karzaj dogada się z talibami? Czy miejsce Zachodu zajmie Iran, a może Rosja?

Były doradca Putina pomoże Macierewiczowi i Fotydze

Były doradca rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Andriej Illarionow, dołączył do zespołu ekspertów badającego przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem - poinformowali politycy PiS Antoni Macierewicz i Anna Fotyga, którzy przebywają w Stanach Zjednoczonych. Poseł PiS oświadczył, że "zgadza się z Illarionowem, iż bezpośrednią przyczyną katastrofy były fałszywe informacje podawane przez wieżę kontrolną i sposób nawigacji".

Wesley Snipes idzie do więzienia

Znany amerykański aktor Wesley Snipes ma rozpocząć odsiadywanie trzyletniego wyroku za oszustwa podatkowe. Sędzia z Florydy odrzucił jego wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Pytają internautów czy usunąć ciążę

Czy powinniśmy przeprowadzić aborcję - z takim pytaniem zwróciło się do internautów małżeństwo ze stanu Minnesota w USA. Głosowanie jeszcze się nie zakończyło, ale większość wypowiadających się w tej sprawie poparła urodzenie dziecka.

Studenci kontra legendy szachów

Najzdolniejsi studenci z Meksyku próbowali pokonać legendarnych arcymistrzów szachownicy. Garri Kasparow i Anatolij Karpow wzięli udział w turnieju szachowym i potwierdzili swoje umiejętności. Obaj odnieśli zwycięstwo.

Włoscy projektanci przed sąd?

Pod zarzutem ukrycia przed fiskusem ok. miliarda euro chce postawić przed sądem znanych włoskich projektantów mody Domenico Dolcego i Stefano Gabbanę prokurator z Mediolanu.

Milionowe odszkodowania za pracę w Strefie Zero

625 mln USD odszkodowania trafi do ponad 10 tys. osób - policjantów, strażaków i robotników - którzy zaskarżyli władze Nowego Jorku za uszczerbek na zdrowiu, jaki ponieśli przy rozbieraniu ruin w Strefie Zero po zamachach z września 2001 r.

"Ostrzałów, zamachów, zabójstw nie mniej..."

Nie udało się poprawić sytuacji na Kaukazie Północnym - przyznał w piątek rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew. Gospodarz Kremla podkreślił, że nie można ufać danym statystycznym, które mówią o spadku liczby ataków.

Polski patrol ostrzelany przez rebeliantów

Podczas patrolowania jednej z dróg w prowincji Ghazni, grupa polskich pojazdów dostała się pod ogień rebeliantów. Dwóch Polaków zostało rannych w wyniku ostrzału z granatników przeciwpancernych. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala polowego w Ghazni.

Ostatni goście na pokładzie HMS Ark Royal

Duma i chluba brytyjskiej floty, lotniskowiec HMS Ark Royal, zawinął do portu po raz ostatni przed wycofaniem ze służby. 25-letnia kariera okrętu flagowego Royal Navy kończy się przed czasem w wyniku cięć budżetowych rządu Davida Camerona.

Janukowycz krytykuje South Stream

Wiktor Janukowycz krytykuje projekt rosyjsko-włoskiego gazociągu South Stream, który omija Ukrainę. - Pokazano nam, że nasi partnerzy mogą się obejść bez Ukrainy. Sądzę, że to niedobrze, gdy tak się dzieje między partnerami - powiedział ukraiński prezydent cytowany przez agencję AFP.

Przemycali radioaktywny cez

Gruzińskie władze poinformowały w piątek o aresztowaniu czterech osób i przechwyceniu radioaktywnej substancji. To prawdopodobnie cez-137.

Suu Kyi może współpracować z juntą

Nie wykluczamy współpracy z wojskowymi - oświadczyła birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi. Zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla przez 15 lat przetrzymywana była przez juntę w areszcie domowym. Zaledwie kilka dni temu odzyskała wolność.

Turkmenistan obiecuje Europie gaz

Turkmenistan uzyskał poparcie swych kaspijskich sąsiadów dla położenia rurociągu podmorskiego i jest gotów dostarczać do 40 mld metrów sześciennych gazu do Europy rocznie - oznajmił przedstawiciel rządu tego kraju.

Polak dostał dożywocie za zabójstwo Polaka

26-letni Polak Dawid G. został skazany na dożywocie za zabójstwo 24-letniego Mariusza Rogowicza. Do zabójstwa doszło w kwietniu ubiegłego roku na Harehills Road w angielskim Leeds.

"Łukaszenka nie gwarantuje stabilności"

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nie gwarantuje stabilności swojego kraju, wręcz przeciwnie, jest przeszkodą stojącą na drodze jego rozwoju - twierdzi Uładzimir Niaklajeu. To jeden z 10 kandydatów do fotela prezydenckiego. Niaklajeu przyjechał z wizytą do Polaki.

Amerykańskie super-czołgi jadą do Afganistanu

Amerykańskie wojsko wysyła kontyngent silnie uzbrojonych czołgów do Afganistanu, po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia działań w tym kraju w 2001 roku. To kolejny krok sygnalizujący agresywną taktykę, jaka jest wcielana w życie w walce z talibami.

Dłuższe życie dzięki pigułce?

Amerykańscy naukowcy poznali mechanizm działania enzymu Sirt3, tłumiącego niekorzystne działanie wysokokalorycznej diety i chroniącego komórki przed starzeniem się - poinformowano w internetowej publikacji "Cell" omawianej przez piątkową prasę brytyjską.

Tarcza NATO bez konkretnego celu

Turcja nie chce, aby nowa koncepcja strategiczna NATO wskazywała Iran albo inne kraje jako potencjalne cele tarczy antyrakietowej. Postulat Ankary został wysłuchany, by zdobyć jednomyślne poparcie dla natowskiej obrony. Nowa koncepcja Sojuszu ma zostać przyjęta podczas rozpoczynającego się w piątek szczytu w Lizbonie.

Papież z kardynałami o pedofilii

W Watykanie trwa całodniowe spotkanie Benedykta XVI z ok. 150 kardynałami z całego świata. Jednym z tematów narady jest skandal pedofilski w Kościele. W sobotę w Watykanie odbędzie się konsystorz, podczas którego insygnia kardynalskie otrzyma 24 mianowanych przez papieża purpuratów, w tym metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Austriacki sąd chce Kadyrowa

Wiedeński sąd chce przesłuchać prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Ma to związek ze sprawą zabójstwa czeczeńskie dysydenta Umara Israiłowa, zamordowanego w austriackiej stolicy w 2009 roku. Austriacka policja podejrzewa, że to Kadyrow zlecił zamach.

Merkel chce Rosji w natowskim systemie

Rozpoczynający się w piątek po południu szczyt NATO w Lizbonie może być kamieniem milowym dla rozwoju Sojuszu oraz jego stosunków z Rosją - oceniła Angela Merkel. Niemiecka kanclerz opowiedziała się za możliwie najszerszym objęciem Rosji wspólnym systemem obrony antyrakietowej.

"Paryż ma negocjować z bin Ladenem"

W sprawie uwolnienia francuskich zakładników porwanych dwa miesiące temu w Nigrze, Paryż powinien negocjować bezpośrednio z Osamą bin-Ladenem - zażądał północnoafrykański odłam Al-Kaidy. O sprawie piszą francuskie media, które relacjonują nowe nagranie telewizji Al-Dżazira.

Atrapa bomby wywołała alarm

W podejrzanej walizce, którą przechwycono w środę na lotnisku w Namibii znajdowała się atrapa bomby - poinformował niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

USA wspólnie z Europą przeciw nowym zagrożeniom

Nowa koncepcja określa nowe zagrożenia, przeciwko którymi musimy się wspólnie bronić - wyjaśnił prezydent Stanów Zjednoczonych Barachk Obama w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Pais". Jako nowe zagrożenia wymienił terroryzm, działalność przestępczą w cyberprzestrzeni i rozprzestrzenianie broni masowego rażenia. Obama obiecał też, że podczas rozpoczynającego się dzisiaj szczytu NATO w Lizbonie nie zapomni o Afganistanie.

Rosjanie mają nadzieję na "nowy etap"

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas rozpoczynającego się dzisiaj szczytu NATO w Lizbonie ma przedstawić propozycję współpracy Moskwy z Sojuszem Północnoatlantyckim, m.in. w sferze obrony przeciwrakietowej. Doradca prezydenta Siergiej Prichodźko wyraził nadzieję, że tegoroczny szczyt "otworzy nowy etap w stosunkach między Rosją a NATO".