David i Simon Reuben to - jak wynika z rankingu przygotowanego przez "Sunday Times" - najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Na podium znaleźli się ponadto bracia Sri i Gopi Hinduja oraz Len Blavatnik. Spore powody do zadowolenia ma również gwiazda muzyki Adele oraz mistrz Formuły 1 Lewis Hamilton.
W liście obejmującej 1 tys. osób znalazło się 125 kobiet.
Na szczycie listy znaleźli się bracia David i Simon Reuben, właściciele londyńskiego Milibank Tower, których fortunę szacuje się na 13,1 mld funtów. Urodzeni w Bombaju bracia, którzy są także właścicielami portu lotniczego Londyn-Oksford oraz London Heliport, w ubiegłym roku zwiększyli swój majątek o 3,4 mld funtów.
Drugie miejsce sprzed roku obronili Sri i Gopi Hinduja. Bracia pochodzący z Indii według szacunków dysponują majątkiem wynoszącym 13 mld funtów. Należący do nich koncern Hinduja Group, prowadzi działalność w ponad 60 krajach świata i zatrudnia blisko 70.000 pracowników. Hinduja zajmuje się działalnością na rynkach finansowych, w sektorze telekomunikacyjnym, przemyśle naftowy, a nawet w branży filmowej.
Ostatnie miejsce na podium zajął tymczasem Len Blavatnik. Londyński biznesmen pochodzenia ukraińskiego, którego imperium finansowe stanowi Warner Music Group, dysponuje fortuną szacowaną na 11,59 mld funtów. To mniej niż przed rokiem kiedy miał 13,17 mld funtów.
Pełna dziesiątka najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii:
10. Alisher Usmanov - 7,58 mld funtów
9. Hans Rausing z rodziną - 8,6 mld funtów
8. Kirsten i Jorn Rausing - 8,7 mld funtów
7. Charlene de Carvalho-Heineken and Michel de Carvalho - 9,15 mld funtów
6. Gerald Grosvenor - 9,35 mld funtów
5. Ernesto i Kirsty Bertarelli - 9,78 mld funtów
4. Galen i George Weston - 16,8 mld funtów
3. Len Blavatnik - 11,59 mld funtów
2. Sri i Gopi Hinduja - 13 mld funtów
1. David i Simon Reuben - 13,1 mld funtów
Problemy Mittala
Najbogatszą Brytyjką jest tymczasem Denise Coates, właścicielka największej na świecie grupy przedsiębiorstw z branży hazardu internetowego - bet365. Jej majątek wynosi 3,7 mld funtów. Wśród Brytyjczyków liderem jest sir James Dyson (17. miejsce na całej liście). Znany z wynalezienia bezworkowego odkurzacza, który teraz próbuje zaistnieć na rynku motoryzacyjnym. Jego majątek wzrósł w ostatnich 12 miesiącach o 43 proc., co pozwoliło mu złamać barierę 5 mld funtów.
Z majątkiem szacowanym na 106 mln funtów najbogatszym sportowcem w Wielkiej Brytanii jest Mistrz Formuły 1 Lewis Hamilton. Swój sukces może świętować jednak także inny przedstawiciel świata sportu. Piłkarz Wayne Rooney, kapitan reprezentacji Anglii i Manchesteru United z fortuną rzędu 85 mln funtów znalazł się bowiem na czele listy najbogatszych młodych sportowców (do 30. roku życia) na Wyspach.
Adele została uznana najbogatszą w historii gwiazdą muzyki wśród kobiet. Jej fortuna w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła z 35 do 85 mln funtów. Były Beatles sir Paul McCartney jest natomiast na szczycie listy muzyków z majątkiem wynoszącym 760 mln.
Mniej powodów do zadowolenia ma właściciel ArcelorMittal Lakshmi Mittal, który zanotował bardzo duży spadek. Jeszcze w 2008 roku z majątkiem szacowanym na 27,7 mld funtów był na czele listy, teraz wypadł poza pierwszą dziesiątkę. Jego majątek oszacowano na 7,12 mld funtów, co dało Mittalowi 11. miejsce.
Gdzie mieszkają miliarderzy?
Z rankingu wynika, że w Londynie mieszka 77 miliarderów. Ta liczba spadła po raz pierwszy od kryzysu gospodarczego w 2008 roku. W 2015 r. było ich 80. Tymczasem Nowy Jork ma ich 61, San Francisco - 57, Hongkong - 49, Moskwa - 38, Los Angeles - 35, Pekin - 33, a Paryż - 30. Wśród krajów o największej liczbie miliarderów na pozycji pierwszej są Stany Zjednoczone, w których mieszka ich 378, a na drugiej - Chiny. Jest ich tam 193, podczas gdy na trzecim miejscu znalazła się Wielka Brytania ze 120 bogaczami, Niemcy z 66 na czwartym, Francja z 44 na piątym i za nimi Rosja (43) i Szwajcaria (39).
Wielki powrót Adele (21.11.2015):
Autor: mb / Źródło: BBC, PAP