Dziennikarka zatrzymana za tweety o prezydencie warunkowo zwolniona

Aktualizacja:
Umar pisała w gazecie krytyczne teksty o prezydencie TurcjiPAP/EPA/STR

Holenderska dziennikarka pochodzenia tureckiego Ebru Umar, którą zatrzymano i przesłuchano w sprawie tweetów na temat prezydenta Turcji, została w niedzielę zwolniona z aresztu, lecz zabroniono jej wyjazdu z Turcji na czas dochodzenia.

Dziennikarkę holenderskiej gazety "Metro" zatrzymano w nocy z soboty na niedzielę w jej domu w Kusadasi na zachodzie Turcji i przesłuchano na wniosek prokuratury za wpisy w mediach społecznościowych uznane za "obraźliwe dla przywódców" - poinformowała turecka państwowa agencja informacyjna.

Umar pisała w gazecie krytyczne teksty o prezydencie Turcji. W jednym z artykułów powoływała się na e-maila wysłanego przez turecki konsulat generalny w Rotterdamie do Turków mieszkających w tym regionie, aby sygnalizowali mu przypadki znieważania Turcji i Erdogana w sieciach społecznościowych. Porównała ona e-maila do "praktyk NSB", czyli Narodowosocjalistycznego Ruchu Holenderskiego przed i w czasie II wojny światowej. Konsulat potem wyjaśniał, że doszło do "nieporozumienia".

Dziennikarka zamieściła fragmenty artykułu na Twitterze, co miało doprowadzić do jej zatrzymania.

Za obrazę prezydenta grozi surowa kara

Od objęcia urzędu prezydenta przez Erdogana w 2014 roku w Turcji wszczęto ok. dwóch tysięcy spraw karnych przeciwko osobom oskarżonym o obrazę głowy państwa. Obraza prezydenta jest w Turcji przestępstwem, za które grozi kara do czterech lat więzienia.

Erdogan, który od 2003 roku był premierem Turcji, a od sierpnia 2014 roku pełni najwyższy urząd w państwie, znany jest z tego, że nie toleruje krytyki. Systematycznie oskarżany jest przez swoich przeciwników o tendencje autorytarne. Organizacje pozarządowe często wytykały mu działania, które zakwalifikowano jako zamach na wolność mediów.

W ostatnim czasie głośno było o sprawie niemieckiego satyryka Jana Boehmermanna, który w swojej autorskiej audycji "Neo Magazin Royal" wyemitowanej 31 marca w drugim programie niemieckiej telewizji publicznej ZDF odczytał uznany powszechnie za pamflet wiersz zawierający liczne epitety pod adresem głowy tureckiego państwa.

W zeszłym tygodniu rząd Niemiec podjął decyzję o wyrażeniu zgody na ściganie Boehmermanna. Ze względu na różnice zdań w rządzie pomiędzy ministrami SD i CDU decydujące okazało się stanowisko Angeli Merkel.

Autor: kg,mw/tr,gak / Źródło: PAP, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STR